Lapsellisia nörttejä, jotka haluavat täysin perustellusta syystä laittomaksi säädetyn toiminnan lailliseksi, kun se on niinku kivaa ku saa jotain ilmaseks mistä normaalisti kuuluis maksaa. No onhan se - vaan onko kaikille osapuolille?
Koittaisitte lapsoset nyt keksiä edes yhden loogisesti kestävän argumentin ajamallenne asialle. Vaan vaikea sitä on perustella varastamista moraalisesti, taloudellisesti yms tavalla. oikeutetuksi.
On vain se kielletty kiva, jota vastaan käydä nuoruuden kapinaansa. Mutta niin se vain lapset tässä elämässä tuppaa menemään, että moni kiva asia on kielletty ja usein helvetin hyvästä syystä. Niin tässäkin tapauksessa. Kenenkään ei ole oikeus varastaa toisen työnteon tulosta, etenkään jos kyse on ihmisten elannosta.
Vai olisiko eräs liikuttaja tässä tapauksessa se legendaarinen kateus? Minä en ainakaan keksi kadehdittavampaa ammattia kuin on menestyneen populäärimuusikon duuni. Naisia, rahaa ja ilmasta viinaa työajalla - sitähän se on. Samaan aikaan kauluspaitaduunari painaa hikisessä konttorissa niskat limassa kahdeksasta neljään.
Onhan siinä elämänlaadussa ero, mutta ei sekään oikeuta varastamiseen. Ja erityisen tärkeää on ymmärtää, että vain murto-osa musiikkiteollisuudesta leipänsä ansaitsevista kuuluu siihen etuoikeutettujen menestyjien joukkoon. Suurin osa muuskoistakin soittaa suurinpiirtein nälkäpalkalla, ja piraattispedet ovat halukkaita ryöväämään näiden käsistä sen viimeisenkin leivänkannikan.
Kasvakaa pojat aikuisiksi. Sen jälkeen havetkää typeryyttänne, jos sittenkään osaatte.
Piraattipellet
14
357
Vastaukset
- khjuiouho
Varkaiden puolueen ns. argumentit ovat tyyliin: "Haii, emmie mittään tehny, Valdemaar vaan juos miu puukkoo päin!"
Elikkästä elikkäs: seli seli. Varastamista mitä varastamista, siitä tässä kaikessa on kyse. Huomaahan sen jo nimestä piraattipuolue eli meriROSVOpuolue.
Tapahtuiko nimeä keksiessä ns. freudilainen lipsahdus? - seppogggggg
Oikeassa olette. Vaan eipä tainut kolahtaa vertailu kauluspaitaduunarin ja artistin välillä näihin piraattiteineihin, kun taitavat olla suurin osa vielä äidin helmoissa asustavia tai sitten verovaroilla loisivia työnvieroksujia. Ovat ilmeisesti tottuneet saamaan kaiken ilmaiseksi muiden kustannuksella.
- reinosdfsdf
Jep jep. Pari vuotta kun nostetaan äänioikeuden ikärajaa, niin putoaa äänestäjät tältä puolueelta.
- Pappa piraatti.
reinosdfsdf kirjoitti:
Jep jep. Pari vuotta kun nostetaan äänioikeuden ikärajaa, niin putoaa äänestäjät tältä puolueelta.
Saat hinata aika ylös. ...reilut 20 vuotta työelämässä ja tuo nuorten ja miksei vanhempienkin kapinahenki kiehtoo minuakin.
- asasdasdasdasd
reinosdfsdf kirjoitti:
Jep jep. Pari vuotta kun nostetaan äänioikeuden ikärajaa, niin putoaa äänestäjät tältä puolueelta.
Minusta taas 45v olisi hyvä yläikäraja äänestäjille. Ette te vanhat pierut tajua nykymaailmasta mitään. Nykyiset tekijänoikeuskorvaukset ovat yksinkertaisesti aivan järjettömiä, tästä on kyse. Piraattipuolue on samalla liberaali puolue. En minäkään hyväksy waretuksen laillistamista.
- jayjayNananaa
>Nykyiset tekijänoikeuskorvaukset ovat yksinkertaisesti aivan
>järjettömiä, tästä on kyse.
Kerro yksi sellainen? - dafa
Ja käsittelit mukamas juuri kaiken, mitä puolue pitää sisällään?
Ei vittu mikä urpo :DDD - Kiitos jayjay
JayjayNananaa
Ooppa hyvä ja kerro toki jos löydät tästä korvausvaateesta:
http://www.uusisuomi.fi/raha/110854-levy-yhtioiden-vaatimus-piraatille-meni-”absurdiksi”-52-000-000-000-000-€
a)mitään kohtuutta
b)mitään järkeä edes vaatia
Mutta hei, kauheen kiva jos koet että kellään on varaa maksa 72biljoonaa dollaria:P
Lainatakseni artikkelia (ettei jää sinullekkaan epäselväksi)
"Vaadittu 52 biljoonaa summa on hieman suurempi kuin koko maailman vuoden aikana tuottamat palvelut ja tuotteet - eli bruttomaailmantuote - yhteensä."
Siis aivan varmasti on kohtuullinen ja järkevä korvausvaade:D - Eeva-Johanna Elorant
Saisinko liittyä puolueeseenne? Minulla on sopivaa rikostaustaa ja nyt kun en tullut valituksi sdp:n listoilta, niin ajattelin että voisin asettua ehdolle teille.
- pirraatisomalinen
Toki voit liittyä! Otamme mielellämme lisää rikollisia riveihimme!
- painupaskaa
oo sä vittu huora hiljaa saatana
- sue me you bastards
Ensiksi: About vuosi sitten Englannissa tehdyn tutkimuksen perusteella laittomasti musiikkia latailevat ihmiset ostavat keskimäärin enemmän konkreettisia albumeita kuin ei lataavat (itse latailen aina kun tulee kiinnostava albumi ja jos on oikeasti hyvä niin ostan sen ja jos on syvältä säästyn turhalta menolta ja poistan lataamani levyn tietokoneelta). Tällä hetkellä kokoelmani kattaa noin 200 albumia ~15 vuoden ajalta (olen 25v). Kuinka moni ei "piratismia" käyttävä voi sanoa että hän on ostanut yhtä paljon albumeita??
Toisekseen ei ole vaikeaa piilottaa IP-osoite jos niin haluaa tehdä... - liibslssbs.
>Toisekseen ei ole vaikeaa piilottaa IP-osoite jos niin haluaa
>tehdä...
Hah. Tämä viimeinen lause teki tyhjäksi koko viestisi sisällön. Juu - ja varmaan menet ostamaan sen cd:n kun olet renkuttanut varastamaasi mp3- settiä viikon putkeen. Anna mun nauraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 315663
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus123528- 1932301
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1631723Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan771607Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike351447Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141365En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.741325- 941195
viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2241194