Vain usko pelastaa. Siksi homon ei tarvitse muuttua. Ilman uskoa et pääse taivaaseen, mutta uskon kanssa pääset vaikka jokainen tekemäsi asia olisi homoa.
Usko pelastaa homot
12
233
Vastaukset
- -
Amen
- sulkakynä79
...ja vaikka ainutkaan elämäni aikana tehty asia ei olisi homoa, vaikka "jakelisin kaiken omaisuutesi köyhäin ravinnoksi" ja sitä rataa, niin silti - jos minulla ei olisi uskoa, ei kaikki edellä mainitut asiat minua mitään hyödyttäisi, enkä pääsisi taivaaseen. Vain usko pelastaa. Olen kokenut että Jeesus on ainut tie takaisin Isän luo.
- Velimiros
Hups sentään!
Asiaa ja käsitettä usko ei ole ymmärretty oikein, ei todellakaan.
VanhurskasKani ei ensiinäkään selitä pätkääkään mitä hänen uskonsa sisältää. Uskoa itseensä ja omiin Jumalakäsityksiinsä vaiko Raamattuun, Jumalan Sanaan vai mikä hänen uskonsa oikeastaan on ?
On pelkkä harha, että homot pääsisivät taivaaseen. 1. Kor. 6:9: " Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei hekumoitsijat eikä miehimykset (homot)...saa periä Jumalan valtakuntaa"
Kohtia, joissa selviää aina VT:stä lähtien Jumalan tuomio kaikkia luonnottomia sukupuolisuuksia kohtaan, on usieta. On harhaa kuvitella että Jumala hyväksyy homot taivaaseen. Homot tuomitaan ikuiseen kärsimykssen eli Helvettiin.
Mikäs sitten on mahdollisuus homolle? Ainoa ja oikea mahdollisuus on turvautua Jumalan Poikaan syntien sovittajana. Hänen verisen sovituksensa kautta on luvassa anteeksisaaminen ihmiselle joka tekee parannuksen synnistään. Joka tunnustaa ja hylkää syntinsä, se saa armon.
Jumala antaa myös voiman pysyä erossa homoudesta ihmiselle joka on joskus siihen langennut. Apu on tarjolla.
Ihmiselle jolle homous on suuri ongelma niin hänen kannattaa turvautua oikeesti uskovan ihmisen apuun. Apua on kyllä tarjolla. Intterissä on myös mahdollisuus keskustella uskovien ihmisten kanssa jotka auttavat ja opastavat homuteen langennutta. Vapaus on saatavissa.
Olen kuullut ja tunnen entisiä homoja jotka ovat vapautuneet täysin homoudesta, uskovia.- uskokaa hyviksenne
Lääketieteellisestä näkökulmasta uskovaiset ovat psykoottisia/skitsofreenikkoja
- hmmmm....
uskokaa hyviksenne kirjoitti:
Lääketieteellisestä näkökulmasta uskovaiset ovat psykoottisia/skitsofreenikkoja
Hyviksistä en tiedä mutta sinänsä skitsofreenista kommentissasi on, että oikeastaan koko ajatus sairaiden ja vammaisten hoitamisesta, "jotta Jumalan Rakkaus tulisi ilmi heissä", on kristittyjen uskovien piiristä levinnyt ympäri maailman. Tältä pohjalta on pikkuhiljaa sitten melkein koko lääketiedekin rakentunut palvelutehtäväänsä.
Ennenvanhaan sairaat ja vammaiset saivat tulla toimeen omin avuin, ja vielä yhteiskunnan ja ihmisten hyljeksiminä.
- Joh. 3:16
"Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, JOKA TEKEE MINUN TAIVAALLISEN ISÄNI TAHDON. Monet sanovat minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra! Sinun nimessäsihän me profetoimme, sinun nimessäsi me karkotimme pahoja henkiä ja sinun nimessäsi teimme monia voimatekoja. Mutta silloin he saavat minulta vastauksen: 'En tunne teitä. Menkää pois minun luotani, vääryydentekijät!' Matt. 7
Jumala on selvästi ilmaissut kantansa homoseksuaalisiin suhteisiin ja homoseksin harjoittamiseen. Hän ei niitä hyväksy. Raamatussa ei ole yhtään kohtaa joka muuta antaisi ymmärtää. Älkää uskoko valhetta!- Exhellari86
Raamatussa?
Puhutko kirjasta jonka nojalla pitäisi uskoa puhuviin käärmeisiin, puhuviin aaseihin, tulvasatuun jonka mukaan kaikki maan asukkaat ja eläimet arkissa olleita lukuun ottamatta hukutettiin sekä kummalliseen veriläträykseen jonka avulla jumala tuli tyytyväiseksi kun sen päälle antoi poikansa tapettavaksi?
- herlock solmes
Missähän teoksessa jumala oikein puhuu? Raamatussa ei, sillä sen ovat kirjoittaneet ihmiset, jotka tänä päivänä tietoineen ja taitoineen eivät pääsisi edes yläasteelle.
Eikö jumala nyt ole kaikkivoipa ja voisi päivittää nämä ohjeet fiksuille ihmisille? Kun yksi uskovainen sanoo yhtä ja toinen toista ja jokainen selittää asiat niin, että jumala on aina samalla kannalla kuin itse on asioista. Ikävät raamatunkohdat , missä edellinen ajatus kumotaan - kun unohdetaan tyystin.
Raamatun siteeraaminen ei kuule auta asiaa. Sieltä löytyy yhtä monta kohtaa joka kumoaa kaikki nuo sössötykset. Etsi itse ne. - Janne Nousiainen
Nämä on juuri lopun aikoja.Tässä alla käy ilmi yksi sodoman synti homous, miehet olisivat halunneet maata miehen:
5.He huusivat Lootille: "Missä ovat ne miehet, jotka tulivat luoksesi yöllä? Tuo heidät tänne meidän luoksemme. Me haluamme maata heidät."
6.Loot meni ulos heidän luokseen portille, sulki oven jälkeensä
7.ja sanoi: "Älkää, veljeni, tehkö niin pahoin.
8.Minulla on kaksi tytärtä, jotka eivät vielä miehestä tiedä. Minä tuon heidät teille, tehkää heille, mitä tahdotte. Älkää vain tehkö näille miehille mitään pahaa, sillä he ovat tulleet kattoni suojaan."
[Jumalan Kansan Raamattu: 1. Moos. 19:5-8]
Mutta nyt elämme uuden liiton aikaa Jeesuksessa. Homot ja lesbot vain tuhoavat itsensä helvettiin, elleivät tee parannusta. Niin kauan kuin uskovien seurakunta on täällä maan päällä. maata ei hävitetä. Mutta Jumalan tuomiot kohtaavat sitten kaikkea maan piiriä, kun Jeesus on käynyt hakemassa omansa täältä taivaaseen.
Tempaus on Ilmestyskirjan neljännen luvun alussa. Eli siis melko alussa. Eli lähes koko ilmestyskrija on sitten vaivan aikaa niille jotka eivät uskoneet Jeesukseen.
Nyt on pelastuksen päivä, on helppo ottaa vastaan Jeesus pelastajanaan ja on helppo täytyä Pyhällä Hengellä:
9.Jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on herättänyt hänet kuolleista, sinä pelastut.
[Jumalan Kansan Raamattu: Room. 10:9]Loothan oli sika isä. Halusi antaa omat tyttönsä joukkoraiskattavaksi kaikille kaupungin miehille. Törkimys! Eipä ihmekään, että Loot joi itsensä känniin ja sitten nuo tyttäret naivat isänsä kanssa. Insesti?
Tuskin tuollainen taivaspaikkaa saa! Hyi olkoon!
Ja Jeesus sanoi useassa eri tarinassa, että kuulijoiden joukossa on muutamia, jotka eivät kuole ennenkuin Jeesus tulee takaisin. No, eipä tainnut tullakaan, joten Jeesuksen paluun odotus on sikäli aivan turhaa. Ei hän enää voi tulla tai Raamattu ei pidäkään paikkansa.
Ainoa lohtu on siis, etten ole kuullut enkä nähnyt Jumalasta yhtään mitään, mikä todistaisi semmoisen olevan. Sitten kun Jumala antaisi itsestään jonkin pienenkin merkin, niin uskoisin mitä Raamatussa sanotaan esim. homoista.
En oikein usko kuulopuheisiin.- surullinen_
Jokainen joka turvautuu yksin Jeesukseen saa uskon häneltä ja voiman vastustaa pahaa. Jeesus on ainoa tie. Lukemattomat ovat pelastuneet ja parantuneet päihteistä, vankilakierteestä ja myös homoudesta.
Kristityt eivät syrji ketään mutta heidän on rukoiltava uskoa erityisesti homoille.
Jeesus seurusteli ja aterioi syntisten ja lainrikkojien kanssa ja he uskoivat häneen. Hän sanoi: älä tästedes syntiä tee ettei sinulle pahempaa tapahtuisi. He saivat voiman vastustaa pahaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_242532Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.581893Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup181544Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua151162Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu3011139- 2591012
- 63975
- 146913
- 51882
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.113847