ME käyttöjärjestelmäni hidastelee häiritsevästi. Välillä työpöytää ei saa näkyviin puoleen tuntiin, mutta pahin ongelma on kansioiden selaileminen: Resurssienhallinnassakin saa oltua vain hetken aikaa, kunnes Explorer kaatuu. Joskus käyttöjärjestelmä siirtää pientä tiedostoa roskikseen kymmenkunta minuuttia.
Mahtaako vika olla käyttöjärjestelmässä vai selaimessa? Vai jossain ihan muualla?
Mahtaako vika olla käyttöjärjestelmässä vai selaimessa? Vai jossain ihan muualla?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Luettelit tossa muutaman vaihtoehdon mikä vois olla syynä.
Et kuitenkaan kertonu mikä prossu, paljonko muistia, mitä käynnistyviä ohjelmia, paljonko levytilaa käytetty, onko örkkejä, onko niitä silmällä pitäen ohjelmia, onko örkkiohjelmia käytetty/päivitetty, mikä virustorjunta, miten se toimii (asetukset), mikä on cookiestilanne, mites temp tiedostot?
Selvittele näitä nyt alkuun ni pääset jo hiukan pitemmälle.
virittelin konetta juuri kuukausi sitten, joten rautapuolen pitäisi olla kunnossa. levytilaakin on reippaasti jäljellä. F-Secure Anti-Virus on toiminnassa koko ajan (se on Sonera Internet tietoturvan kautta), lisäksi aina välillä ajan Ad-awaren & CWShredderin. keksien & temppien poisto ei auta.
pitää varmaan kesällä ostaa uusi käyttöjärjestelmä, harmittaa vaan kun ovat niin "kalliita". :/
Nyt olen jo vaihtanut käyttistä, mutta ME teki juuri tuota, että parin roskiksessa olevan tiedoston poisto saattoi kestää minuutin/minuutteja. Ei ikinä sentään ihan kymmentä minuuttia kestänyt, mutta silloin se tuntui jopa puolelta tunnilta.Ja resurssienhallinta kaatui (...explorer on suljettava jne...) jonka jälkeen ei auttanut kuin käynnistää kone uudelleen.
Perusteellisen levynhuollon jälkeen (eheytys, siivous, virheenkorjaus, ad-aware, easycleaner ja muun roskan poisto) tuntui sujuvan aina vähän paremmin, mutta ei esim. se roskiksen tyhjentyminen kyllä tainnut nopeutua ollenkaan. Ja levytilaakin oli kymmeniä gigoja vapaana ja muistia reippaasti eikä suorinkäyttö ollut kuin 10 prosentin luokkaa (paitsi ilmeisesti se roskista tyhjentäessä rysähti siihen sataan ja sillon ohjelman kohdalla oli "ei vastaa" eli jumissa. Että mitä lie, ajan saatossa se vaan yksinkertaisesti huononi. En kyllä ikinä kokenut winMe:tä mitenkään niin kamalan surkeaksi, yli kaksi vuotta meni koneella eikä tarvinnut kertaakaan asentaa uudelleen.
uus käyttis. Miullakin oli ME ja aivan samat ongelmat: resurssienhallinta kaatui ja roskakorin tyhjentäminen saattoi kestää monia kymmeniä minuutteja, jne.
Kun hankin XP:n, ei mitään ongelmia ole ollut tähän asti. Olen ollut ikionnellinen kun pääsin siitä p***asta käyttiksestä eroon.