Näin on näppylät: http://www.youtube.com/watch?v=cWShFz4d2RY
Tekijänoikeudet ja kapitalismi
7
153
Vastaukset
- WTF5555
Mitenkä niin? Tekijänoikeuksien poistaminen juuri on pahimman luokan kommunismia? -> kaikki teokset sosiaalistettaisiin kaikille ilmaiseksi.
- epäyhteensopivia
Tieto ei ole omaisuutta. Sitä ei voi sosialisoida.
- nelli833
epäyhteensopivia kirjoitti:
Tieto ei ole omaisuutta. Sitä ei voi sosialisoida.
Kyseenalaistat siis kaikki tietotyöläiset, asiantuntijat, kosnultit, taiteilijat... kaikilta pitäsii näin ollen ottaa palkka pois?
- Yleisesti ottaen
nelli833 kirjoitti:
Kyseenalaistat siis kaikki tietotyöläiset, asiantuntijat, kosnultit, taiteilijat... kaikilta pitäsii näin ollen ottaa palkka pois?
heidän palkkansa ei ole riippuvainen tekijänoikeuksista.
Taidat sekoittaa liikesalaisuudet ja tekijänoikeudet. - nelli833
Yleisesti ottaen kirjoitti:
heidän palkkansa ei ole riippuvainen tekijänoikeuksista.
Taidat sekoittaa liikesalaisuudet ja tekijänoikeudet.Kommentti oli tarkoitettu nimimerkille "epäyhteensopivia" joka väittää ettei tieto ei ole omaisuutta. Kyllä tieto on siinä kohtaa omaisuutta kun sille määritellään hinta ja jo joku toinen osapuoli on siitä valmis maksamaan. Tekijänoikeus ja liikesalaisuus ovat esimerkkejä välineistä jolla tietoa varjellaan. On ihmisiä joiden elanto on kiinni liikesalaisuuksissa ja niitä joiden elanto on kiinni tekijänoikeuksissa. En ymmärrä minkälainen moraali saa vaatimaan, että toisen työn hedelmät pitää jakaa ilmaiseksi vertaisverkossa. Vai onko kyse kateudesta? Etkö itse pysty luovaan työhön? Onko robotti korvannut sinut tehtaalla ja katkeroituneena haluat kostaa "maailman vääryden" taiteilijoilla?
- epäyhteensopivia
nelli833 kirjoitti:
Kommentti oli tarkoitettu nimimerkille "epäyhteensopivia" joka väittää ettei tieto ei ole omaisuutta. Kyllä tieto on siinä kohtaa omaisuutta kun sille määritellään hinta ja jo joku toinen osapuoli on siitä valmis maksamaan. Tekijänoikeus ja liikesalaisuus ovat esimerkkejä välineistä jolla tietoa varjellaan. On ihmisiä joiden elanto on kiinni liikesalaisuuksissa ja niitä joiden elanto on kiinni tekijänoikeuksissa. En ymmärrä minkälainen moraali saa vaatimaan, että toisen työn hedelmät pitää jakaa ilmaiseksi vertaisverkossa. Vai onko kyse kateudesta? Etkö itse pysty luovaan työhön? Onko robotti korvannut sinut tehtaalla ja katkeroituneena haluat kostaa "maailman vääryden" taiteilijoilla?
Olin tuo "Yleisesti ottaen".
On myös ihmisiä joiden elanto on kiinni kemikaalien kieltolaissa. Se ei tarkoita sitä, että kieltolaki olisi oikein tai hyödyttäisi yhteiskuntaa.
Tiedosta ei tule omaisuutta vaikka sille joku määrittelisi hinnan.
- Lobotomia ftw
Länsimaisten kannattaa vaan juoda viinaa ja mölytä,
se on paljon vapaampaa ja järkevämpää kuin olla korporaation "Intellectual Property".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä313527- 1231399
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu111331- 711048
- 581041
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1871026olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26967Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38941Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.67920Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹78875