Hiekkapohja?

Voisiko tuliliskoilla olla hiekkapohja???

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=624&posting=22000000003447016

Kuulosti hyvältä... :D
5249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei koska ne syö sitä!! Ja voivat siten saada suolitukoksen ja kuolla! Ne voivat syödä myös pieniä kiviä, joten "pohjahiekka" pitää olla tarpeeksi suurirakeista (noin min 5 mm, oma arvio.. en muista sitä tarkkaa suositusta..)! Kivet pitää myös olla "pyöreitä", siis ei teräviä, koska tuliliskoilla on herkkä nahka!

Äänestä
  • ...kädet pystyssä! ;)
    Se oli siis huono idea. Ajattelin sitä vaan siltä kannalta, että liskot ehkä tykkäisivät möyriä hiekassa. Kaivautuvat aina kasvien yms. "sisään".

    Eilen kyllä ajattelin tuota syömisongelmaa... Kaveri haukkasi ohi katkarapupelletistä ja yritti syödä kiven (kokoa peukalonpää)...

    Kiitos neuvosta, eipä tullut mokattua! :D

    Äänestä

Juu älä ihmeessä syötä niille hiekkaa. :)

Erika: Se koko tais olla 2mm? suositus..Muistaiskohan tota itekkään sitten..

Mutta eikös se ollut Anna sinulla se kotilomurha (ihana sana)? :D

Minulla kuoli meinaan 3 kotiloa ja ihmettelin tätä niin huomasin, että taistelukalani vihaa (painotan sanaa vihaa) niitä ja käy puremassa, mutta lähinnä kiusaa. No sitten nämä rohkeimmat hokaavat, että eihän tässä mitään, kun tuo vaan uhkailee meitä ja ei vedä kunnolla luukkua kiinni niin partamonnilapseni (n.4cm) käy syömässä ne ELÄVÄLTÄ!

Että kaunista elämää jne..Nyt kotilot pois sieltä ja toisessa akvassa saa olla kalojen kanssa, koska partamonnit eivät välitä niistä (liian sekaisin toisistaan ja kuhertelemassa toinen). :)

Eli voisin ehkä myydä sinulle kasvattilapsosistani jonkun, koska nyt on 11 kotiloa. Tosin en viitsi myydä ainakaan kahta pienintä kasvattilastani, koska ne on kasvamassa nyt ja kuolemariski korkeampi, mutta jos olet halukas niin voisin harkita yhden suht.koht kookkaan kasvattilapsoseni myymistä.

Harkita, koska ne on niin itkettävän suloisia otuksia. :D

Tässä tämä meidän kotilomurhaaja kaksikko..Ja oikeen sarjamurhaajia. :(

Minäkin taidan vääntää niskat nurin näiltä.. (Just kidding too). :D

Äänestä
  • Jaa kotilovaavoja??? Missä kaukana???
    Iso akva kaipaisi leväsyöjiä... Siellä muuten rauhaisaa porukkaa, etenkin kun partisperhe lähtee akvakauppaan :)

    Ilmottele ittestäs!
    [email protected]

    ps. Liskoaltaan kotilouhri selvisi. Sumppasi kaksi päivää paikoillaan ja nyt syö salaattia innolla! Myös liskot yrittää syödä salaattia (?!?). Ahneita possuja!

    Äänestä

  • Anna kirjoitti:

    Jaa kotilovaavoja??? Missä kaukana???
    Iso akva kaipaisi leväsyöjiä... Siellä muuten rauhaisaa porukkaa, etenkin kun partisperhe lähtee akvakauppaan :)

    Ilmottele ittestäs!
    [email protected]

    ps. Liskoaltaan kotilouhri selvisi. Sumppasi kaksi päivää paikoillaan ja nyt syö salaattia innolla! Myös liskot yrittää syödä salaattia (?!?). Ahneita possuja!

    Nyt mun pitää siis muistuttaa, että kotilo voi jämähtää paikoilleen esim. 12 tunniksi aivan hyvin. :)

    Minulla yksi päätti "ratsastaa" lehdellä ja meni sitten suodattimen mukana ympäri akvaa ja arvaa nauroinko. :D

    Juu, kotilot syö levää, salaattia, pinaattia, keitettyä nokkosta yms. Ja ne monnien levätabut on ihan jees sillon tällön antaa (esim kerran kk:dessa 2:lle kotilolle).

    No sä taisitkin olla pitkältä? Minä asun järvenpäässä meinaan..

    Vaaveja on, mutta ajattelin, että jos myyn niin myisin tuon isoimmain (melkein täysikasvuinen), koska sillä ei ole enää ns. kuolemariski suuri, kun taas pienemmillä on isompi yleensä..

    On tuossa noin 2-3 kotiloa, jotka ovat vielä aika pieniä, mutta ne on kasvamassa ja sitten on minun vanhus, jota taas en myy mistään hinnasta. :)

    Mutta tuo iso vaavi on täysin tottunut levänsyöjä liskoaltaassa, että siinä mielessä se on ihan mainio juuri liskoaltaaseen, kun on kasvanut siellä (kotiloni kasvavat aina siellä, kun eniten ravintoa).

    Heh, kasvissyöjäliskoa. :D Toisaalta tuskin salaatti niitä tappaa, joten anna syödä. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anna kirjoitti:

Voisiko tuliliskoilla olla hiekkapohja???

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=624&posting=22000000003447016

Kuulosti hyvältä... :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu