Onko Helsinkiin tulossa joku suuri yhteiskristillinen evankelioimiskampanja syksyllä? Siis jotain muuta kuin se Urbaani Unelma joka on elokuussa - mikä on tarkka aika ja Kuka tulee pääpuhujaksi, ja onko hellarit esim Malmin saalem tai läpäri mukana? Ja onko tässä taas jotain palveluaktioita "Urbaani Unelman" tyyliin vai miten seurakuntalaiset voi olla mukana käytännön työssä? Joko tästä on julkaistu nettisivut jossain?
kertokaa jotka tiedätte jotain
Kaikki mukaan?
4128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tarkoittanet lokakuussa Agricolan kirkossa järjestettävää Evankelioimiskongressia.
Ei ole yleiskristillinen mutta kirkko on antanut tilansa ääriliikkeille.
Siellä on pääasiassa kristittyjen äärilaitaa, joista osa oli jo nolaamassa itseään "Älä alistu-kampanjassa".
Kouluttajina on mm. Kalevi Lehtinen, Ilkka Puhakka, Riku Rinne, Jussi Miettinen, Timo Keskitalo ja Tommi Koivunen ja pääpuhujana Becky Pippert.
Mille ääriliikkeille? Kalevi Lehtinen ei ensimmäisenä tule mieleen kun ääriliikkeitä ajatellaan.
"Älä alistu" -kamppanja ei myöskään edusta ääriliikettä vaan normaalia kristillistä seksuaalinäkemystä.
Kirkon nykyinen linja on ääriliike suhteessa perinteiseen kristillisyyteen.
Hannu Haukka ryhmänsä kanssa ainakin on suunnitellut syksyksi suurta missiotapahtumaa Helsinkiin, mukana kymmeniä Helsingin seudun seurakuntia. Katso IRR-TV sivuilta tai Itäraportti-lehdestä, niissä luulisi olevan tietoa... Stadin keskeisillä kristillisillä srk:lla varmaan on tietoa myös, luulisi olevan srk:n nettisivuilla jotain infoa.
En tiedä tarkemmin. Ehkä asioita on neuvotteluvaiheessa mutta seurakuntia on jo sitoutunut, tapahtumien aikatauluja ja yksityiskohtia käsittääkseni auki.
Rukoillaan asian puolesta.
Pääkaupunkimissio on tulossa:
www.irrtv.net/Paakaupunkimission_esite.pdf
Jos seurakuntasi ei ole vielä mukana, niin voit ilmoittautua töihin:
[email protected]