Onko kyseessä RKP-läisten RAHAT

Suomen valtio käyttää rahaa...2011......n. 54- miljardia
Suomen valtio velkaa nyt........2011......n. 75-miljardia
Suomen valtio ottaa lainaa......2011......n.8- 10-miljardia
Suomen valtion korot lainoista.2011.....yli 2-miljardia
Suomi maksaa EU:lle enemmän
kuin saa takaisin...............................n.0,75-miljardia
Suomi maksaa Englannin EU-maks. n.1.7-miljardia
Suomi maksaa päästöistä n.0,5-miljardia
_______________________________________________

Nyt Ruotsittaja Tasaveroministeri Jyrki Katainen hallituksen tuella
on lähtenyt rahoittamaan Kreikkaa,Irlantia ja mahdollisesti Portugalia
ja Espanjaa.

Kaiken kaikkiaan rahaa / vakuuksia n. 12-miljardia
Rahaa Kreikka 1,5-miljardia ja Irlanti 0,7-miljardia

TÄMÄ TARKOITTAA VAPAITA KÄSIÄ SIJOITTAJILLE
LAINATA RAHAA RISKITTÖMÄSTI KO. MAILLE 5-7 %
KOROLLA ja tietenkin sitä että saadaan aikaisemmin
tehdyt sijoitukset pois
______________________________________________

Mistä Suomi lainaa rahaa ??

Suomesta: Eläkeyhtiöiltä, Säätiöiltä,Pankeilta,Sijoittajilta ja Kansalta
Ulkomailta: Eläkeyhtiöiltä, Pankeilta,Säätiöiltä,Sijoittajilta


Valtio ei voi antaa vakuuksia lainanotolleen vai voiko ??
Mistä Suomen lainat ovat peräisin....siis jyvitettynä ??
Kreikka, Irlanti ja ehkä Portugali , keiltä lainanneet......siis jyvitettynä ??

Pahaa pelkään että kyseessä on liikesalaisuus....eli ...
_____________________________________________

Työttömiä Suomessa.........................430 000 henkeä
Köyhiä Suomessa........................800 000 henkeä
Kouluissa pakkoruotsia opiskelee nyt.900 000 henkeä
_____________________________________________

Menoja

- Virkamiesruotsiin / Pakkoruotsiin......................2-miljardia

- Maataloustukeen....EU....................................5-miljardia
- Maataloustukeen....Suomesta..........................3-miljardia

- Yritystukiin,myös pörssiyhtiöille.......................2-miljardia
eli Valtio rahoittaa yhtiöiden ylisuuria palkkoja

- Lähialueyhteistyöhön......................................0,5-miljardia
- Ulkomaanapuun.............................................1,5-miljardia
- Pakolaispolitiikan kuskannuksia ei tiedetä........0,5-miljardia ___________________________________________________

Jää saamatta

- Harmaasta taloudesta jää saamatta veroina......5-miljardia
- Osinkoveroja verovapaata 90 000 € asti..........n.2-miljardia
listaamattomat yhtiöt

- Kelamaksu poistettiin....................................1,5-miljardia
- Varallisuutta ei haluta verottaa........................0,5-miljardia
__________________________________________________

Näistä ei haluta keskustella

Eläkekatosta Suomessa.Ruotsissa eläkekatto on n. 3200 €
Ruotsinkielen opiskelusta vapaaehtoiseksi
Verotuksen progressio ( jyrkemmäksi vai loivemmaksi )
Asumisen hinnasta
Hallitsematon maahanmuutto
Säätiöiden verottaminen
Ylen asemasta ( miksi ruotsitus )
Sijoittajien vastuu
Miksi RKP aina hallituksessa
354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mutta se tiedetään, että maahanmuuttajien toimeentulotuki, asumistuki ja työttömyyskorvaukset maksavat yhteensä n. 300milj. vuodessa. Tähän lisätään vielä sosiaali ja terveyshuollon kustanukset 200milj. eli puhutaan useista sadoista miljoonista ellei jopa miljardeista. Ruotsilla jolla on maailman toiseksi suurin osuus maahanmuuttaja väestössä laskettiin maahanmuuton syövän jo 22% koko maan verokertymästä. Eli ainakin siellä maahanmuuton kustannukset ovat nousseet jo miljardeihin.

Meillä suomessa normaali kokoisen maahanmuuttajaperheen keskimääräinen sosiaalituki on n. 2283€/kk (maailman korkein). Sosiaalituet nousevat kuitenkin hurjasti jos perheessä on paljon lapsia ja yleensä muslimiperheissä on paljon lapsia. Tässä esimerkki maahanmuuttajaperheen sosiaalituen määrästä jossa on 9 lasta.

Lapsilisät 1423€/kk (9 lasta)
Kotihoidontuki 700€/kk
Asumistuki 728€/kk
Työmarkkinatuki 557€/kk
Toimeentulotuki 154€/kk
Elatustuki 402€/kk (norm. 1256€/kk, mutta siitä vähennetään toimeentulotuen määrä 854€/kk)
__________________________
Yhteensä: 3964€/kk +edut (norm. satoja euroja)

etuisuuksia:
* Ilmainen ruoka
* Ilmainen koulutus
* Ilmainen asuminen
* Ilmainen lentolippu
* Ilmainen päivähoito
* Ilmainen kielikurssi
* Ilmaiset huonekalut
* Ilmaiset vuodevaatteet
* Ilmainen matkustaminen
* Ilmaiset vaatteet tai kengät
* Ilmainen astiasto elintarvikkeisiin
* Ilmainen terveydenhuolto koko perheelle
* Ilmainen asuinirtaimisto (mm. valaisimet)
* jne.

Edellä mainitussa listassa mm. lentolippujen kustantamiseen 600 pakolaiselle kului viime vuonna jokaista pakolaista kohden 1000€ eli yhteensä n. 600 000€. http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/9916...0-euron-lennon

Äänestä
  • On varmasti.


    - kielilaki riistää suomalaisia. Aihetta tietysti sensuroivat sanomalehdet, YLE ja muut tv-kanavat. Kielilain puolesta 11.2.2003 äänestivät vihreistä Janina Andersson, Ulla Anttila, Tuija Brax, Merikukka Forsius, Satu Hassi, Irina Krohn (kielilakikomitean jäsen), Rauha-Maria Mertjärvi, Kirsi Ojansuu, Erkki Pulliainen, Anni Sinnemäki ja Osmo Soininvaara. Nämä siis pyrkivät häivyttämään suomalaisista suomalaisuuden ja myös ohjaamaan Suomen valtion kassan Ruotsin hallituksen imperialistisille tavoitteille.

    - ruotsalaistamisen ainoa poikkeus on yo-kirjoitusten vapautus pakkoruotsista vuonna 2004, 40 000 lukiolaisen mielenosoituksen jälkeen. Vapautta vastustivat lähes kaikki vihreät kansanedustajat, eli Janina Andersson, Tuija Brax, Tarja Cronberg, Merikukka Forsius, Heidi Hautala, Jyrki Kasvi, Irina Krohn ja Anni Sinnemäki olivat Tukholman puolella, Suomen kansaa vastaan.



    - tiedotusvälineiden propaganda esittää vihreät "kapinallisina", vaikka nämä ovat omaksuneet häikäilemättömät diktaattorin elkeet jo aikoja sitten. Vihreät ovat sekä sdp:n että rkp:n apupuolue ja sitä rahoittaa ruotsalainen rahavalta. Vihreä Liitto kannattaa ruotsalaisten ja ulkomaalaisten etuoikeuksia Suomessa. Suomen vihreät ovat osa salaista suur-Ruotsi-puoluetta ja ruotsalaista imperialismia.

    Vihreitä rahoittaa ruotsalainen rahavalta.


    Kuvassa Suomen Luonto -lehti (vihr) mainostaa Wallenbergien yrityksiä. Eikä mainonta ole ilmaista. Kemijärven sellutehtaan lakkauttivat Wallenbergit, pakkoruotsin kummisedät.

    Suomalaisyritykset eivät tietenkään tue itselleen vahingollista tahoa (vihreitä). Oululainen kauppakeskus Arina paljasti vuosia sitten antavansa rahaa kaikille muille puolueille paitsi ei vihreille. Vihreää Liittoa rahoittavat myös rkp:n säätiöt, joilla on miljardiomaisuus. Iltalehti julkaisi 16.6.2009 puoluesihteeri Jarmo Korhosen listan puolueen ulkopuolisesta rahoituksesta kesästä 2006 lähtien: kepun ruotsalaissiiven Helena Tornberg (varsin tuntematon poliitikko) sai 5000 euroa - rkp:n säätiöltä! Samanlaisia summia saanevat vihreätkin.

    Vihreä liitto on riippuvainen ruotsalaisesta rahavallasta, mikä näkyy myös puolueen logon ruotsinkielisyydessä. Siksi puolue levittää Freudenthalin rotuoppien mukaisia käsityksiä kansalaisten sivistymättömyydestä, josta ruotsin kieli ja sokea ruotsalaismielisyys muka parantaisi. Freudenthalin rotuoppeja noudattavat YLE, muut tv-kanavat ja useimmat sanoma- ja aikakauslehdet.

    Puolueitten äänestyskäyttäytymiset on vuosikymmeniä myyty rkp:lle ja lahden taakse, näille tärkeissä asioissa.

    Äänestä

Vallan huumassa Suomalaisuutta vastaan

Ylen TV1 ja TV2 :ssä pakkoruotsittaja haastattelee pakkoruotsittajaa eli tähän on tultu RKP vain lisää höyryä kuin hullu polkassa.Mikael Junger aloitti ja Kivinen jatkaa.Näyttää siltä että tämäkin tauti vain pahenee.RKP-läiset miettii Ylen ohjelmissa onko RAKKORUOTSI tarpeellinen ( 4%).
SFTV:n osuus pudjetista 18 % kun pitäis olla 4 %.....100-milj.......16-milj. ...ovatko tukiaisia ??

Sasi palkkaa YLEN jatkajan nostamalla18000 €- 25000 € jotta kaveri tekis töitä. RKP:n edustajille pitää maksaa enemmän jotta tuntisivat ylemmyyttä ja tulisivat työpaikalle .

Kouluissa Suomalaiset opiskelee samalla Pakkoruotsia oppimatta mitään koska ei kiinosta vahääkään ( veikkaan n.10 % oppii jotain eli 90 % ei ).Kielipolitiikalla estetään hyvä opiskelu.
Ruotsinkielisen identiteetin omaava menee Tukholmaa ja yrittää tulla ruotsilla toimeen mutta aika nopeasti pitää siirtyä VIITTOMAKIELEEN ( osa selviää ENKULLA )..

Samalla LEHDISTÖ, TV , RADIO , Kansaedustajat vaikenevat kuin muuri vai olisko lirahtanut vähän sitä itteensä. Saiskohan sen Vennamon herätettyä henkiin kaverihan vastasi ainakin 50-kansanedustajaa.

Samalla Sampoa,Nordeaa,Soneraa, Yleä ja Kaupallisia TV-kanavia ym...ym RUOTSITETAAN oikein urakalla.
Miten tämä kaikki on mahdollista????!!!! no maksamalla sika hyviä palkkoja avainasemassa oleville ( RKP taustaisille )

RKP:n pakopaikat tuli mieleen KAUNIAINEN, MUSTASAARI,NÄRPIÖ ja AHVENANMAA nämähän on jonkinlaisia veroparatiisejä jossa veroprosentti 3-4 centtiä pienempi. Gettoutumista tapahtuu Hesan liepeillä jossa hyötynäkökohdat on otettu huomioon.

Ahvenanmaa ei maksa TV:n lupamaksuja eikä siellä opiskella SUOMEA vaan toisena Englantia .Varusmiespalvelus on heille ihan outo juttu. Ahvenanmaalaiset saavat myydä tuotteita ilman AVL 45 € asti......mistä moinen ??


Katainen ja Kiviniemi puhuu Kreikan pelastamisesta kun ei kehtaa puhua Suomalaisten SIJOITTAJIEN pelastamisesta joissa Kokoomus ja RKP ovat pääroolissa. Markkinatalous toimii vain silloin kun RAHAT suuntautuu oikeaan osoitteeseen.Nyt pelastetaan Irlantia ja koko ajan on kyseessä sijoittajien rahat. Sijoittajat lainaavat 10 % korolla kun lainakorko on n.2 % elikkä sievoinen voitto on kyseessä jota Valtiot rahoittaa.

Kiviniemi vaalii Lipposen / VIROLAISEN aloittamaa ruotsittamista joka alkoi jo 1973 vai miten se oli ( melkoisia LEHMÄKAUPPOJA on kyllä tehty RUOTSINKIELEN aseman vuoksi....raha.....vastaan ..raha ).

Suomen hallituksessa istuu lähes viisi ministeriä joiden identiteetti on RKP:läinen.!!??

Pakkoruotsin / Virkamiesruotsin puolustajat puhuvat sekavia ko. asiassa jossa looginen ja selkeä jäsennys puuttuu lähes täysin.

Ruotsittaja ja tasaveroministeri Katainen jankuttaa tasaveron suuntaan ja haalimassa halpatyövoimaa omalle viiteryhmälle( pienet palkat eivätkä maksa veroja ).Osinkojen verotuksesta Katainen ei halua kuullakkaan ja samalla ilmoittaa RKP:lle että Ruotsitus jatkuu..jatkuu.
Harmaata taloutta ei saada kuriin vaikka saataisiin veroina 5-miljardia eli rahahuolet loppuisivat.

RKP-läiset tuo MAMUJA Suomeen hallitsemattomasti toivossa että heidän kannatuksensa kasvaisi ISOKSI puolueeksi ja opetetaan tietenkin RUOTSIA eli ovat ruotsituksen kohde.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kerro kerro kuvastin kirjoitti:

Suomen valtio käyttää rahaa...2011......n. 54- miljardia
Suomen valtio velkaa nyt........2011......n. 75-miljardia
Suomen valtio ottaa lainaa......2011......n.8- 10-miljardia
Suomen valtion korot lainoista.2011.....yli 2-miljardia
Suomi maksaa EU:lle enemmän
kuin saa takaisin...............................n.0,75-miljardia
Suomi maksaa Englannin EU-maks. n.1.7-miljardia
Suomi maksaa päästöistä n.0,5-miljardia
_______________________________________________

Nyt Ruotsittaja Tasaveroministeri Jyrki Katainen hallituksen tuella
on lähtenyt rahoittamaan Kreikkaa,Irlantia ja mahdollisesti Portugalia
ja Espanjaa.

Kaiken kaikkiaan rahaa / vakuuksia n. 12-miljardia
Rahaa Kreikka 1,5-miljardia ja Irlanti 0,7-miljardia

TÄMÄ TARKOITTAA VAPAITA KÄSIÄ SIJOITTAJILLE
LAINATA RAHAA RISKITTÖMÄSTI KO. MAILLE 5-7 %
KOROLLA ja tietenkin sitä että saadaan aikaisemmin
tehdyt sijoitukset pois
______________________________________________

Mistä Suomi lainaa rahaa ??

Suomesta: Eläkeyhtiöiltä, Säätiöiltä,Pankeilta,Sijoittajilta ja Kansalta
Ulkomailta: Eläkeyhtiöiltä, Pankeilta,Säätiöiltä,Sijoittajilta


Valtio ei voi antaa vakuuksia lainanotolleen vai voiko ??
Mistä Suomen lainat ovat peräisin....siis jyvitettynä ??
Kreikka, Irlanti ja ehkä Portugali , keiltä lainanneet......siis jyvitettynä ??

Pahaa pelkään että kyseessä on liikesalaisuus....eli ...
_____________________________________________

Työttömiä Suomessa.........................430 000 henkeä
Köyhiä Suomessa........................800 000 henkeä
Kouluissa pakkoruotsia opiskelee nyt.900 000 henkeä
_____________________________________________

Menoja

- Virkamiesruotsiin / Pakkoruotsiin......................2-miljardia

- Maataloustukeen....EU....................................5-miljardia
- Maataloustukeen....Suomesta..........................3-miljardia

- Yritystukiin,myös pörssiyhtiöille.......................2-miljardia
eli Valtio rahoittaa yhtiöiden ylisuuria palkkoja

- Lähialueyhteistyöhön......................................0,5-miljardia
- Ulkomaanapuun.............................................1,5-miljardia
- Pakolaispolitiikan kuskannuksia ei tiedetä........0,5-miljardia ___________________________________________________

Jää saamatta

- Harmaasta taloudesta jää saamatta veroina......5-miljardia
- Osinkoveroja verovapaata 90 000 € asti..........n.2-miljardia
listaamattomat yhtiöt

- Kelamaksu poistettiin....................................1,5-miljardia
- Varallisuutta ei haluta verottaa........................0,5-miljardia
__________________________________________________

Näistä ei haluta keskustella

Eläkekatosta Suomessa.Ruotsissa eläkekatto on n. 3200 €
Ruotsinkielen opiskelusta vapaaehtoiseksi
Verotuksen progressio ( jyrkemmäksi vai loivemmaksi )
Asumisen hinnasta
Hallitsematon maahanmuutto
Säätiöiden verottaminen
Ylen asemasta ( miksi ruotsitus )
Sijoittajien vastuu
Miksi RKP aina hallituksessa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu