Malliehdotus (pakkoruotsi) - mitä mieltä?

Mitä mieltä olisitte sellaisesta pakkoruotsista, jota opiskeltaisiin YKSI lukuvuosi pakollisena, ja sitten sitä saisi jatkaa tai vaihtaa toiseen kieleen, mutta jotain vierasta kieltä olisi englannin lisäksi opiskeltava?

Mielestäni kuitenkin ruotsin kielen perusteiden hallitseminen on olennaista jokikiselle suomalaiselle ihan vain senkin tähden, että ruotsin kielestä on tullut niin paljon vaikutteita suomen kieleen. Lisäksi on tuo yhteinen historia ja ruotsi on lisäksi virallinen toinen kansalliskieli.

Eli seiskaluokasta lähtien olisi pakollista opiskella toistakin vierasta kieltä kuin ruotsia, mutta yhtenä lukuvuotena (vaikka sitten seiskalla) olisi pakko opiskella juurikin sitä ruotsia..?
1299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mainitsempa vielä, että suomen kielen arvostukseni on kasvanut ruotsin kielen oppimisen myötä: Arvostan äärimmilleen suomen murteita, ja monissa niissä on ruotsista väännettyjä sanoja. Sitä myötä, kun olen oppinut ruotsin kieltä, olen alkanut ymmärtää paremmin näitä varmaankin suomen kielen huonoimmassa asemassa olevia kieliä, murteita, ja arvostukseni myös niitä kohtaan on kasvanut.

Eli ne kiihkomielet, jotka tämän jutun lukevat: ei, en ole rantaruotsalainen tai "hurri", vaan ihan tavallinen, suomen kieltä ja murteita suuressa arvossa pitävä keskisuomalainen.

Äänestä
  • Aloittaja:
    "Mainitsempa vielä, että suomen kielen arvostukseni on kasvanut ruotsin kielen oppimisen myötä: Arvostan äärimmilleen suomen murteita, blah... blah....."

    Minä taas olen pakkoruotsin oppimisen myötä ymmärtänyt Suomen häiriintyneen kielipolitiikan ja siksi rupesin vastustamaan pakkoruotsia.

    Oikeasti: Yritä puhua asiaa äläkä sotke keskustelua omilla mitättömillä kokemuksillasi. Ne eivät väittelyyn kuulu. Älä jaa täällä omia kokemuksiasi.

    Yritä puhua teoreettisella tasolla. Meillä kaikilla on ómia kokemuksia pakkoruotsista mutta keskusteluun ne eivät kuulu. Pidä keskustelu teoreettisella tasolla ettei kaikkien tarvitse kertoa kokemuksistaan täällä.

    Jos sulla ei ole yhtään persutelua pakkoruotsille älä luule että sinun omakohtaiset persutelut toimisivat meille muille. Sinun tyhmyytesi aiheuttaa päänsärkyä ympäristössäsi.

    Äänestä

  • Sanan kuuluu olla "mainitsenpa". Yritä arvostaa suomen kieltä ensin opettelemalla se kunnolla.

    Äänestä

Näyttää siltä, että tulossa on pitkä taistelu.Mitä kauemmin se jatkuu, sitä huonommaksi ruotsin maine menee. Sitä varmemmin kansalaisten mielessä ruotsin kieli on negatiivista.

Äänestä

Ei missään nimessä mitään pakkokieliä. Vain äidinkieli eli virallinen kieli joka on suomenkieli. Muut vapaaehtoisesti oman valinan mukaan. Tämä vielä sitten että siinä vaiheesssa kun suomenkieli on hallussa.Eli ei missään nimessä liian aikaisin. Kielioppi on hyvä osata ennen vieraita kieliä..!! On meillä opetusministeri sekä opetushallituksessa tosi pisafennoja, ainakin noista ehdotuksista päättellen koskien pakkoruotsia..! Tuhotaan kaikki pakon vuoksi.

Äänestä

"Mielestäni kuitenkin ruotsin kielen perusteiden hallitseminen on olennaista jokikiselle suomalaiselle ihan vain senkin tähden, että ruotsin kielestä on tullut niin paljon vaikutteita suomen kieleen."

Ruotsin kieleen on tullut paljon vaikutteita saksasta (eniten), ranskasta ja latinasta sekä nykyään englannista. Englantilaiset ovat hylänneet pakkolatinansa. Ruotsalaisilla ei ole pakkosaksaa eikä -ranskaa niistä saatujen vaikutteiden vuoksi.

Ruotsin kieli voi hyvin olla virallinen vähemmistökieli. Historian ja äidinkielen tunneilla voidaan tutustua latinaan (lainasanohin), suomalaisten ja eurooppalaisten vuosisataiseen kulttuurikieleen, samoin ruotsiin ja venäjäänkin (aakkoset ainakin).

Kaksi pakollista, mutta valinnaista kieltä, takaavat Suomen tarvitseman useiden eri kielien kielivarannon. Pakkoruotsi on sen esteenä.

Äänestä

Miten olisi sellainen malli, että pakotettaisiin suomenruotsalaiset yhden lukuvuoden ajan nuolemaan suomenkielisten persettä - ihan vain sen takia, kun suomenkielisiltä on tullut ruotsin kieleen vaikutteita?

Äänestä

Suomalaisuus on täydellinen kokonaisuus emmekä ole mikään ruotsalaisuuden sivuhaara. Me emme tarvitse ruotsalaisuutta ollaksemme kokonaisia suomalaisia. ANTAKAA MEIDÄN OLLA SUOMALAISIA JA KOKEA YLPEYTTÄ SIITÄ!!

Me emme ole ruotsalaisia emmekä venäläisiksi halua, antakaa meidän jo vihdoin olla suomalaisia suomeksi.

Äänestä

Sanomme että ei käy.

Se käy että suomenruotsalaiset opettelevat suomen kielen ja suomenkielisiltä poistetaan pakkoruotsi pois. Tällöin kaikki ovat tyytyväisiä: Suomenkieliset eivät pänttää turhaa kieltä ja suomenruotsalaiset oppivat suomen kielen ja saavat palvelua kielellä jota he ymmärtävät jo suuremmissa osin.

Äänestä

"Mielestäni kuitenkin ruotsin kielen perusteiden hallitseminen on olennaista jokikiselle suomalaiselle ihan vain senkin tähden, että ruotsin kielestä on tullut niin paljon vaikutteita suomen kieleen."

Suomeen on tullut sanoja ruotsin kielestä koska suomalaisten on ollut pakko opetella ruotsia eikä suomen kielellä ei ole ollut virallista asemaa Suomessa. Suomalaisten on ollut pakko toimia ruotsin kielellä vaikka olemme olleet enemmistönä.

Koska meinasit lopettaa suomen kielen sortamisen Suomessa?

Äänestä

Millä helvetin oikeudella joku marginaalivähemmistö neuvottelee siitä, mitä valtaväestön pitää tehdä?
Yrittäkää jo vihdoin ottaa järki käteen ja tehdä niinkuin enemmistö haluaa, ennenkuin alkaa sattua pahemmin.

Äänestä

Kaksikielisellä alueella (vähintään 20 % ruotsinkielisiä)
voisi olla tällainen systeemi, mutta ei koko maassa.
Jos sitten muuttaa kaksikieliselle alueelle, saisi valtion kustannuksella opiskella tuon oppimäärän esim. kansalaisopistossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitä sanotte kirjoitti:

Mitä mieltä olisitte sellaisesta pakkoruotsista, jota opiskeltaisiin YKSI lukuvuosi pakollisena, ja sitten sitä saisi jatkaa tai vaihtaa toiseen kieleen, mutta jotain vierasta kieltä olisi englannin lisäksi opiskeltava?

Mielestäni kuitenkin ruotsin kielen perusteiden hallitseminen on olennaista jokikiselle suomalaiselle ihan vain senkin tähden, että ruotsin kielestä on tullut niin paljon vaikutteita suomen kieleen. Lisäksi on tuo yhteinen historia ja ruotsi on lisäksi virallinen toinen kansalliskieli.

Eli seiskaluokasta lähtien olisi pakollista opiskella toistakin vierasta kieltä kuin ruotsia, mutta yhtenä lukuvuotena (vaikka sitten seiskalla) olisi pakko opiskella juurikin sitä ruotsia..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu