Tänään Jutta munii lopullisesti

Puolue saa kirvelevän tappion kuten demuille kävi Ruosissakin. Sitten alkaa hirveä Jutan syyttely ja uuden pj:n hakeminen.
Päivi Lipponen????
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mutta eihän Jutta ole kana.

Äänestä

Jutta on aika tyylikäs ja seksikäskin.
Kaikinpuolin näyttävä nainen.
Valitettavasti ei minun vaalipiirissäni.

Äänestä

Kot kot lässyn lässy kot kot

Osta taulu Kokkola nosta Nesteen rahat kanaiseni kot kot lässyn lässyn kot kot
Pehossa ei ole yhtään lääkäriä kot kot

Äänestä

Angela Merkel otti vaalitappion raskaasti
28.3.2011

Reuters
ODD ANDERSEN / AFP

Angela Merkel puhui CDU:n päämajassa Berliinissä maanantaina.

BERLIINI. Saksan liittokansleri Angela Merkel kommentoi CDU-puolueensa tappiota Baden-Württembergin osavaltiovaaleissa varsin synkin sanankääntein. Merkelin mukaan enemmistön menettäminen 58 vuoden jälkeen on puolueelle tuskallista.

"Tämä on syvä haava Baden-Württembergin historiassa ja CDU:n historiassa. Tämän menetyksen aiheuttama tuska ei haihdu päivässä. Meidän on tehtävä pitkään töitä päästäksemme tämän tappion yli", Merkel sanoi maanantaina.

---

Löytyyhän noita vaalitappioita - ihan äskettäinkin - eli Merkel kärsi kirvelevän vaalitappion Saksassa.
Näin se käy myös Suomessa. Suomalaiset eivät enää kannata kepu-kok-johtoisen hallituksen kamreeripolitiikkaa, joka tutkijoiden mukaan tekee Suomesta luokkayhteiskunnan.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos on äskettäin julkaissut kirjan
"Sosiaalipolitiikka - hukassa vai uuden jäljillä?"

Kirjan julkistamistilaisuudessa tutkijat muistuttivat lukuisista selvityksistä, joiden mukaan kansalaiset kannattavat perinteistä hyvinvointiyhteiskuntaa.

"Miten on mahdollista, että demokraattisessa maassa voidaan harjoittaa politiikaa, joka on kansan tahdon vastaista?" kysyi THL:n professori Marja Vaarama.

"Miten politiikot suostuvat alistumaan kamreeripolitiikalle?", jakoi Vaarama.
Kysymyksen takana on näkemys, että harjoitettu sosiaalipolitiikka on lähtöisin valtiovarainministeriöstä.

Tutkija Johannes Kanasen (Helsingin Yliopisto) mukaan Suomessa on harjoitettu "meillä ei ole varaa" politiikkaa.

Viimeksi pääministeri Mari Kiviniemi ilmoitti, että "meillä ei ole varaa" parantaa perusturvaa, joka on jäänyt 40 % jälkeen ansiokehityksestä.
Kivinimen puolue, kepu, toteuttaa mtk:laista budjettipolitiikkaa. Maataloustukiaiset ovat myös laman aikana yli 3 miljardia euroa, tukia maksetaan yli 200 tukimuodon perusteella vain noin 60.000 tuottajalle.

Valtiovarainministeri Jyrki Kataisen, kok, puolue on huolehtinut hyvin "Kataisen kavereista".
Yritystuet ovat 2 miljardia euroa sekä yritysten saamat verotuet 3,6 miljardia euroa vuodessa.
Yritykset saivat Kataisen kaudella työnantajan kela-maksut nollattua ja näin työnantajat saivat 1,1 miljardin veropotin.
Lisäksi Katainen on luvannut, että kokoomus selvittää avoir fiscal -tyyppisen yhtiöveron hyvitysjärjestelmän palauttamista.
Lisäksi Katainen on luvannut, että yritysveroa pitäisi laskea neljä prosenttiyksikköä asteittain.
Lisäksi Katainen on luvannut, että ensi vaalikaudella tulisi toteuttaa yhden miljardin euron alennukset tuloveroihin.

Tuloerot ovat kasvaneet ja Suomeen on muodostunut luokkayhteiskunta, mikä ei hallitusta huolestetuta.
Suomeen on muodostunut uuskurjalisto, kun verotus ei enää tasaa tuloeroja.

Mikäli nykyisen hallituksen kamreeripolitiikkaa saa jatkua, niin kestävyysvajeen korjaamiseen ja ulkomaan velan maksuun tehdään leikkaukset pieni- ja keskituloisilta. Silloin voimme sanoa: hyvästi "hyvinvointiyhteiskunta" - tervetuloa oikeistolainen kamreeripolitiikka eli "meillä ei ole varaa" politiikka ja siis pahoinvointiyhteiskunta!

Toivotaan tosiaan hartaasti, että demarit ja vasemmisto voittavat vaalit ja hallitusohjelmasta saadaan oikeudenmukainen tuloeroja tasaava hyvinvointiyhteiskuntaa vahvistava.

Äänestä

Ja paskat Taipaleen akan tutkimukset. Kyllä tiedetään. Turha tullla tänne lässyttään paskaa.
Jutta munii ja sillä selvä. Minipuolue hakee uutta johtajaa, mutta tuskin verkkosukallista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin todella käy kirjoitti:

Puolue saa kirvelevän tappion kuten demuille kävi Ruosissakin. Sitten alkaa hirveä Jutan syyttely ja uuden pj:n hakeminen.
Päivi Lipponen????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu