Ruotsin finassiministeri vastuuton Kataisen mukaan

Kaitaisen mukaan Ruotsin finanssiministeri on vastuuton, koska tämä ei lähde tukemaan Portugalia vaan sanoo: "

Vi måste få mycket, mycket större klarhet innan vi kan förhålla oss till ett portugisiskt hjälpprogram, säger finansminister Anders Borg."

www.affarsliv.com/?articleid=5599595
351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vakausrahasto (josta käytetään lyhennettä ERVV) on kesäkuussa perustettu yhtiö, jonka pääkonttori on Luxemburgissa ja jonka toimitusjohtaja on Klaus Regling.

- Vakausrahasto lainaa rahaa markkinoilta ja lainaa sitä edelleen Portugalille.

- Valtiovarainministeri Kataisen mukaan Suomen takausvastuut Portugali-paketissa ovat 1,2 miljardin euron luokkaa. Summa voi muuttua.

Suomen osallistuminen Portugalin lainatakuisiin jää pääministeri Mari Kiviniemen (kesk.) mukaan uuden eduskunnan päätettäväksi.
Ongelmana on Portugalin 25% työttömyys.
Mitä tekevät tuolle suurimmalle ongelmalle?

Yleinen kanta Suomessa:
Ei euroakaan tukea Suomesta, laittakoon Kreikka, Irlanti ja Portugali taloutensa ja julkisen sektorinsa ensin kuntoon. On selvää ettei mikään valtio kykene maksamaan 7-12% korkoja, vaan ne kaikki kaautuvat velkajärjestelyyn (ennemmin tai myöhemmin).

Suomessakin olisi syytä miettiä julkisen talouden vajeen seurauksia. Mikäl Suomi jatkaa velkaantumistaan nykyisellä tahdilla on Suomi samassa liemessä viimeistään v.2015

Nyt tarvitaan asioiden hoitoon talousalan ammattilaisia ja vastuuta velkaantumisen pysäyttämisestä,

Pysyvä vakautusjärjestelmä tarkoittaa, ettäSuomi joutuu hoitamaan mahdolliset ongelmansa itse, kuten muutkin maat esim. Saksa.

Ts. Ennen pysyvää järjestelmää kaikki leväperäiset maat hakevat vakuudetonta lainaa, koska heillä on siihen mahdollisuus. Kun rikkaat maat ovat entistä köyhempiä dumpattuaan rahaa kriisimaille ja todennäköisesti parin vuoden päästä jo myös itse apua tarvitsemassa, niin rahaa ei löydy. Ja jos löytyisi, sitä ei ole saatavilla koska pysyvän järjestelmän mukaa kaikki maat hoitavat itse asiansa eikä eurooppalaisia maita ole enää jäljellä joilta rahaa saisi. Siispä Suomi joutuu hoitamaan tulevan kriisinsä itse.

Kyllähän Ruotsissa ymmärretään, että raha jää sinne pohjattomaan säkkiin, eikä sitä takaisinmaksua tule koskaan!

Äänestä

Ruotsi on antanut takauksia EU/euromaille enemmän kuin Suomi.

Ruotsin valtiovarainministeri itse on euroon liittymisen kannalla.

Äänestä

Mutta kansa on järkevää ja sanoo EI.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei tue Portugalia kirjoitti:

Kaitaisen mukaan Ruotsin finanssiministeri on vastuuton, koska tämä ei lähde tukemaan Portugalia vaan sanoo: "

Vi måste få mycket, mycket större klarhet innan vi kan förhålla oss till ett portugisiskt hjälpprogram, säger finansminister Anders Borg."

www.affarsliv.com/?articleid=5599595

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu