Inarijärvi säilytettävä erämaisena - adressi

euroopan helmi

http://www.adressit.com/inarijarvi_sailytettava_eramaisena

"Inarijärvi säilytettävä erämaisena

(in english http://www.uysp.net/Inari.pdf)

Me allekirjoittaneet vaadimme, että Inarijärven nykytilaa merkittävästi uhkaavat Ivalon alueen ja Inarijärven yleiskaavojen sisältämät rakennusoikeudet poistetaan Rantojensuojeluohjelma- ja Natura-kohteilta lukuun ottamatta vanhoihin kaavoihin sisältyneitä yksityisiä rakennuspaikkoja.



Lisäksi vaadimme muualle Inarijärvelle sijoittuvien matkailurakennushankkeiden merkittävää pienentämistä sekä perinteisen Inarijärven käytön turvaamista.



Inarijärvi on ainutlaatuinen suurikokoinen erämaajärvi koko Euroopankin mittakaavassa. Inarilainen kulttuuri perustuu vahvasti perinteiseen pienimuotoiseen Inarijärven käyttöön ja hyödyntämiseen. Järvi tarjoaa edelleen sekä inarilaisille että muualta tuleville kulkijoille mahdollisuuden kalastukseen, retkeilyyn sekä mieltä ylentävästä maisemasta ja hiljaisuudesta nauttimiseen.



Myös matkailun kehittäminen sopii Inarijärvelle, kunhan se kunnioittaa järven perinteistä käyttöä, eikä tuo merkittävää muutosta niin näkyvään tai äänimaisemaan.



Ennen kaikkea me allekirjoittaneet vaadimme, että Inarijärvi säilytetään erämaisena.



Adressia ylläpitävät Inarijärvi-yhdistys ry ja Inarin Luonnonystävät ry."

0

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

        Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
        Kotimaiset julkkisjuorut
        355
        1436
      2. Minkä ikäistä ikävöit?

        Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
        Ikävä
        74
        1415
      3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
        Maailman menoa
        312
        1191
      4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

        Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
        Haapavesi
        46
        1107
      5. Aika pieni se on

        Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
        Haapavesi
        33
        935
      6. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

        Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
        Maailman menoa
        231
        914
      7. vinkki miehille

        Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
        Ikävä
        163
        878
      8. Kiitos siitä

        Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
        Ikävä
        40
        845
      9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

        Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
        Tv-sarjat
        20
        827
      10. Pelekäätkönä mua?

        Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
        Ikävä
        42
        804
      Aihe