Olen käyttänyt jo yli vuoden venlafaxin orionia keskivaikeaan masennukseen, annosta nostettiin säännöllisesti koska lääkkeestä ei tuntunut olevan apua, lääke nostettiin 375mg per päivä, tuli aivan mielettömät päänsäryt, akne, hikoilu, levottomuus, ummetus, ärtyneisyys, agressiivisuus ja unettomuus. Lääkäri sanoi, kyllä se menee ajan kanssa ohi ja helpottaa. Mitä paskaa jatku vain. Aloin omatoimisesti pienentää annosta viikottain, samalla alkoi muisti heikentyä tuntuu etten mitään muista paperille pitää kirjoittaa ylös jos haluan muistaa jotain tärkeää menon yms, haju ja makuaisti meni kaikki haisee ja maistuu enään ummehtuneelle ihan sama mitä suuhunsa laittaa niin paskalle maistuu, laihtunu olen koska ei tee mieli syödä mitään koska ei maista, nyt olen ollut yli kaksi viikkoa ilman minkäänlaista lääkitystä kaikki muut haittavaikutukset on lähteneet paitsi muistin heikkeneminen ja maku ja hajuaisti vielä kateissa. Yli kuukauden kestäneet. Eilen kävin lääkärissä, sanoin että ei tiedä mistä johtuu tutki kurkun, nenän, korvat yms .. kirjotti reseptin nenäsumutteelle neljäksi viikoksi, kokeile jos toimii. Ja kaupan päälle uuden masennuslääkkeen sertalin orion kaupanpäälle.
Kyllä tuli olo että ei tuollakaan lääkärillä kiinnosta ollenkaan mitä tapahtuu "annetaan nyt uudet lääkkeet kouraan ja kotiin kyllä se siellä parantuu"
Itsellä huolettaa paljon, jääkö muisti ja maku ja hajuaisti tämmöiseksi, alkaa jo epätoivo iskeä on kestänyt kuitenkin jo yli kuukauden.
Onko kellään vastaavanlaisia kokemuksia???
Kyllä tuli olo että ei tuollakaan lääkärillä kiinnosta ollenkaan mitä tapahtuu "annetaan nyt uudet lääkkeet kouraan ja kotiin kyllä se siellä parantuu"
Itsellä huolettaa paljon, jääkö muisti ja maku ja hajuaisti tämmöiseksi, alkaa jo epätoivo iskeä on kestänyt kuitenkin jo yli kuukauden.
Onko kellään vastaavanlaisia kokemuksia???
Vastaukset 1
Vanhimmat
monet lääkkeet voi aiheuttaa vaiikka mitä sivuvaikutuksia,myös maku-hajuaisti viat mainitaan jos minkälaisten lääkkeitten sivuvaikutuksissa eli hyvin mahdollista että mas.lääke aiheuttanut varsinkin jos alkoi sen syönnin aikana..
myös yksi joka aiheuttaa masennusta on kilpirauhasen vajaatoiminta(JOKA MYÖS AIHEUTTAA HAJU-MAKUAISTIN HEIKKENEMISTÄ MONELLE!!)
ELI TUTKITUTA KILPIRAUHASARVOT(THS ARVO EISAA OLLA YLI 2)
yleiset arvotaulukot eivät päde mitä lääkärit käyttävät..
jotkut vitamiinipuutokset aiheuttavat myöa maku-hajuaistiongelmia,osta sinkki,seleeni,magnesium ym.multivitam.valmistetta jolla varmistat ettei se johdu sellaisesta!