pelurit huom.

vastuuta ei tunneta

mari kiviniemi sanoi ivallisesti tänään vaalitentissä että menkööt urpilainen ja soini vermoon totoamaan, muistetaan että kuinka moni elää esim. raviurheilulla ja mitä se tuottaa valtiolle. emme äänestä tällaista puoluetta joka on näin raviurheiluvihamielinen.

2

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keputon*

      Ei kepua kukaan täysjärkinen äänestä muutenkaan.

      • Neva lammas

        Eikös se Mari Kiviniemi heti tappion jälkeen ivaillut, että jokainen joutuu kantamaan vastuun päätöksistään eli tarkotti siinä itseään, kun oli allekirjoittanut ne velkapaperit näille eu:n itsensä velkakriisiin ajaneita maita.
        Niinkuin Kiviniemi jotain vastuuta muka on kantanut, ei todellakaan.
        Suomalaisten niskaan kaatoi maksettavaksi miljardeja euroja ulkomaille avustuksia.
        Niinkuin hän muka nämä velat omasta pussistaan olisi maksanut.
        Jos Kiviniemi jotain vastuuta kantaisi, niin hän myös nämä velat maksaisi.
        Jos yksityinen ottaa velkaa, niin on se velka itse maksettava, ei valtio velkojasi maksa, mutta valtio ottaa velkaa ja maksattaa sen sinulla, eikä kysy siihen lupaa, että saako sitä velkaa ottaa.

        Vaalien jälkeen maalla kävimme ja siellä oli tunnelma kuin maailmanlopun kynyksellä ja valitettiin, että nyt asiat menee vasta huonoon suuntaan, kun kepu ja nämä valtapuolueet kärsivät vaalitappioita.
        Ei se nyt yhtään huonompaan suuntaa voi enää mennä, kun on mennyt näin huonoon suuntaan näiden valtapuolueiden vallassaolon aikana tähän saakka. Asioidenhan olisi pitänyt parantua, kun kepu ja muut valtapuolueet ovat olleet vallassa, ei ole kuin tullut lisää velkaa näiden vallassa ollessa.

        Nyt äänestys meni niinkuin pitikin, kun Perus suomalaiset saivat vaalivoiton.
        Ne on näitä hyväosaisia porvareita, jotka on nyt valittaneet, että vaalit meni ihan väärin ja väärä puolue voitti.
        Kiviniemi ja Katainen ovat maanpettureita. Ulkomaille rahaa löytyy heti, mutta oman maan köyhille sanotaan, ettei valtion kassassa ole rahaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2140
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      297
      1934
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1761
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1726
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1617
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1351
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1133
    8. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      25
      1092
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    Aihe