Eikö kellään hälytyskello soi, kun pedofiilien laaja toiminta on perustunut SRK:n puhujien ja raamattuluokkien levittämään maallikko-salarippi-käsitykseen, joka on Suomen kirkkolain, lastensuojelulan ja rikoslain vastainen.
Juuri sillähän lapsiuhjrien suut on tukittu. .
Kuinka kirkon piirissä, osana luterialista kirkkoa, voi toimia järjestö jonka opetus on näin monella tapaa lainvastaista?
Juuri sillähän lapsiuhjrien suut on tukittu. .
Kuinka kirkon piirissä, osana luterialista kirkkoa, voi toimia järjestö jonka opetus on näin monella tapaa lainvastaista?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Minusta kuntien pitäsi heti poistaa rauhanyhdistysten kiinteistöverovapautukset yleishyödyllisinä yhdistyksinä. Tämä on sitä lain tarkoittamaan yleishyödyllisyyttä.
Kaikki jotka ovat salanneet nämä rikokset ovat osallisia rikoksiin.
myös he pedofiilien kanssa käräjille.
60-luvulta lähtien toimineet "pellet" kantavat myös vastuun väärästä opista henkineen ja niistä seuranneisiin kärsimyksiin. SYT:in rahat, kun vielä laitetaan äijäporukan tunnon päälle ja loppuhuipennukseksi tämä pedofilia, niin mukavasti on vastattavaa SRK:lla syyllistämilleen "katkerille ja mielenvikaisille" ihmisille.
Nimiä framille äkkiä näistä SRK:ssa toimineista iljettävistä roistoista, psykopaateista ja narsisteista!
Opetus ei ole lainvastainen vaan siitä tehdyt itsekkäät ja salailevat tulkinnat.
Lapsiuhrien vaientaminen on järkyttävää hengellistä väkivaltaa!
Sinä SRK häirikkö kehtaat täällä vielä puolustaa.
Rippisalailuopetus on lainvastainen.
Sinutkin pitäisi panna sukevalle lainvastaisen tiedon jatkuvasta jankaamisesta.
Sanomissasi ei ole totuutta.
Rippisalaisuus ei ole lainvastainen! Lainvastaista on, jos laiminlyödään ilmoitusvelvollisuus ja rikokset jäävät käsittelemättä.
Vl-oppia kehtaa kyllä puolustaa. Nyt ilmenneet rikokset eivät johdu edelleenkään vl-kristillisyyden opetuksesta vaan sen väärästä, jopa rikollisesta tulkinnasta.
Lisäksi et selvästikään tunne Suomen lakia ilmoitusvelvollisuudesta.
Oletan että kerrot tarkemmin jos joku kirjottamani ei pidä paikkaansa?
Onneksi nyt on joutuneet oikeuden eteen, enää ei autakaan sanoa että eletään armon alla.Aina on saarnattu että meille ei laki kuulu.
Olen aina ajatellut että meille kuuluu suomen laki...... Ja nyt näkyy syyt ja seuraukset.HYI MITÄ PORUKKAA !!!
Ihmisoikeusliitto on tarttunut asiaan, eilen oli tv-uutisissa.
hassua ettei kirkkoa yhtään tunnu kiinnostavan!
Oulun piispakin vaan kehuja lähettelee Voittoselle!
KRP alkaa tutkia, sanottiin lehdessä!
pedofiilit rauhanhdistyksissä yhä vapaana ja rikoksiaan jatkamassa, SRKn johtokuntaa se ei liikuta.
Kun SRK on itsensä korottanut jumalaksi, niin kait sillä on silloin oikeus tehdä niinkkuin lystää ...
HS uutisoi Vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen sisällä tapahtuneesta pedofiliasta lauantaina 9.4.2011:
"Vaikka sisäinen selvitys toi ilmi virheitä herätysliikkeen johdon toimissa, vastuuhenkilöt saivat liikkeen johtokunnalta luottamuksen jatkaa tehtävissään."
Jutun toimittaja on kovin huonosti perehtynyt SRK:n sääntöihin. Henkilövalinnat tekee SRK:n vuosikokous, joka järjestetään normaalisti suviseurojen yhteydessä. Kehotan HS:n toimitusta tilaamaan yhdistysrekisteristä SRK:n säännöt ja perehtymään tarkemmin asiaan. Ei voi loputtomasti olla niin, että SRK:ssa tuomari saa olla tuomarina omassa asiassaan. Johtokunta kuin muutkin toimihenkilöt valitsee vuosikokous. Johtokunta ei voi ottaa itselleen vuosikokoukselle kuuluvaa oikeutta vapauttaa toimihenkilöitä näin vakavasta rikosten villasella peittelystä.
Asia on niin vakava, että SRK:n tulisi heti järjestää ylimääräinen vuosikokous henkilövalintoja koskien. Ne, jotka ovat syyllistyneet asian villaisella peittelyyn, tulee heti vapauttaa tehtävistään.
Vl-herätysliike = saatanan ikioma lahko