Jyrki Katainen, perustuslainvastenen ministeri

fäptohsrä typ

Valtiovarainministeri Kataisen ministerintoimi on perustuslain vastainen.


Suomen perustuslaki 60 §

Valtioneuvosto
Valtioneuvostoon kuuluu pääministeri ja tarvittava määrä muita ministereitä.
Ministerien on oltava rehellisiksi ja taitaviksi tunnettuja Suomen kansalaisia.

Valtakunnansyyttäjä on todennut Kataisen syyllistyneen asiakirjaväärennökseen. Asiakirjaväärentäjäksi tunnettu ei mielestäni ole rehelliseksi tunnettu.
"rehelliseksi tunnettu asiakirjaväärentäjä"?

Katainen valehteli myös kokoomuksen Nova-rahoituksesta.
Katainen Nova-rahoituksesta: "Ei tämä ole kokoomukseen millään tavalla liittyvä asia."
tässä linkki Kataisen valehteluun suorassa televisiolähetyksessä:
http://www.youtube.com/watch?v=zT0PLnuUnxI

Lain mukaan tällaisen jälkeen ministerin pitäisi erota. Ei väärentäjä' tai valehtelija ole kiinni jäätyään rehelliseksi tunnettu

Miten perustuslakia sitten tulisi muuttaa, että Kataisen ministerintoimi olisi laillinen?

vaihtoehtoja

Lisäys 60 § pykälään
Ministerien on oltava rehellisiksi ja taitaviksi tunnettuja Suomen kansalaisia kuitenkin poislukien kokoomuksen ministerit.

Lisäys 60 § pykälään
Ministerien on oltava rehellisiksi ja taitaviksi tunnettuja Suomen kansalaisia kuitenkin poislukien asiakirjaväärentäjät, kulukorvauskikkailijat ja valehtelijat

Lisäys 60 § pykälään
Tätä lakia ei tarvitse kaikkien noudattaa. Tämähän on vain perustuslaki.

Kirjoitin asiasta aiemmin. Silloin sain niskaani haukkumaryöpyn, vaikka en ole väärentänyt asiakirjoja. Kokoomuksen kannattajat väittivät, ettei asiakirjaväärennöstä ole tapahtunut. No, valtakunnansyyttäjä on toista mieltä ja asiaan voi tutustua arkisin avoimessa valtakunnasyyttäjän arkistossa.

Lopulta modekin tuli sotkemaan keskustelua ja yhdisti kaikki perusteettomat häiriköiden kirjoitukset tähän juridiseen ongelmaan.

Tässähän ei ole kysymyksessä politiikka vaan oikeusoppi. milloin perustuslaista saa poiketa. Riittääkö se, että poikkeuksen kohteena on "ihan kiva oma kaveri". Näinkö kaikkia lakeja pitäisi tulkita.

Kun perustuslaissa on säädetty tämä rehelliseksi tunnetun vaatimus, pitäisi siitä pitää kiinni. Oikeuskanslerin tulisi puuttua tähän laittomuuteen Kataisen kohdalla välittömästi tai lakia olisi muutettava "Kataisen mentäväksi" poistamalla rehellisyyden vaatimus.

Toivon tällä kertaa asiallista keskustelua juridisesta ongelmasta, ei mitään haukkumista. Asiat riitelevät.

Suomelle kaikkien aikojen suurimmat velat aiheuttanut valtiovarainministeri Jyrki Katainen hoitaa ministerintointa perustuslain vastaisesti.

Voisiko tällä syyllä oikeuskanslerin haastaa oikeuteen ja vaatia häneltä myös korvausta laittomasti ministerinä toimivan Jyrki Kataisen talouspoliittisista kymmenien miljardien virheistä?

0

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko mokannut?

        Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
        Ikävä
        182
        2198
      2. Oletko ymmärtänyt

        Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
        Ikävä
        166
        1915
      3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

        "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
        Perussuomalaiset
        45
        1894
      4. Ottaisitko miten

        Kaivattusi?
        Ikävä
        126
        1586
      5. Ikäero suhteessa

        Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
        Parisuhde
        64
        1459
      6. Liian paljon hylättyjä ääniä

        Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
        Maailman menoa
        181
        1422
      7. Tiedän kyllä sen

        Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
        Ikävä
        77
        1211
      8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

        Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
        Ähtäri
        31
        1054
      9. Ärsyttää et olet

        Niin välinpitämätön suhteeni
        Ikävä
        71
        1043
      10. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

        Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
        Haapavesi
        66
        983
      Aihe