saa palkkaa työstään ja sen vuoksi kiinalaiset tuotteet ovat niin halpoja.
Lisäksi kiinalaiset työläiset eivät saa matkustaa ulkomaille..
Lisäksi kiinalaiset työläiset eivät saa matkustaa ulkomaille..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
näinhän se on ja siksi kapitalistit aina peräpohjolaa myöten rakastavat kiinalaista kommunistia; se tekee suomalaisen työt ilmaiseksi eikä saatana kerran vuodessa katoa kuukaudeksi kesämökilleen.
kommunistinen kiina on suomalaisen kapitalistin paras ystävä.
Kiinalainen työläinen sanoi meille keskustellessamme Kiinassa; "valtio (puolue) vie kaiken, eikä meille (työntekijöille) jää mitään".
mulle kommunistinen kiinan turisti ei sano mitään; se hymyilee jossain porvoon joenrannan terassilla. niitä turisteja on aina yhtäaikaa joku pari kolmekymmentä ja äijillä aina mustat puvut päällä ja akoilla samanlaiset jakut. jotain kommunistista yhteensopivuutta sano mun sanoneen ja sano mun sanoneen, että tosta maasta pääsee lomamatkalle ulos vaan puolueelle uskolliset. ei kai työmiehellä siellä varaa olis matkustaakaan.
mutta kuitenkin; älä syyllistä suomalaista kommunistia kiinan tekemisistä. kiinan hallinto ja yhteiskuntamuoto on suomalaisen kapitalistin hengenheimolainen. SKP:n jäsenet jos menis punaiselle torille huudattamaan ohjelmiaan niin kiinalaiset ajais niiden päälle panssarivaunulla. maailma on mennyt niin omituiseksi, että kunhan välimatkaa on puolen telluksen verran niin länsimainen kapitalisti juo ystävänmaljan idän kommunistin kanssa...
Kiinalainen joka kertoi meille tuon, sanoi olevansa KKP:n jäsen. Koska hän työskenteli samalla alalla kuin tämän kirjoittaja, ehdotin että työllistän hänet Suomessa, jos niin halutaan. Toveri kertoi että matkan järjestämiseen menee n. vuosi ja siinäkään tapauksessa hän ei voi matkustaa yksin vaan "jossakin tietyssä ryhmässä". Olisko niin että ryhmästä puolet on komupuolueen väkivaltakoneen jäseniä ja toinen puoli mahdollisesti oikeita "jonkin alan ammattilaisia". No kutsua emme antaneet, joten en tiedä miten asia on.
Tosi kummallista, mutta eipähän ole minun asia, elää kommunismia, kun sitä onneksi ei ole Suomessa. Eikä sitä ole kohta Kiinassakaan, puheet siellä alkavat olla samaa luokkaa ja sisältöisiä kuin Itä-Euroopassa muutama vuosi ennen itäblokin hajoamista. Ja sitten kun Kiinassa kansa lähtee liikkeelle, liki 1,5mrd ihmistä, sitähän ei pysäytä mikään.
Vapautta ei voi vangita.
Да, Китай является коммунистическое государство.
Kommunistisen Kiinan työläiset eivät saa vieläkään palkkaa..
Kiinalaisia on paljon ulkomailla opiskelemassa ja töissä!
Kiinassa palkat ovat kohonneet noin 10% vuoisivauhtia ja eräs autonvalmistaja nosti tänävuonna palkkoja 35%
Monet tuotteet tulevat kallistumaan Kiinan kohoavien palkkojen vuoksi, osa Kiinalaisita yrityksistä teettää jo alihankintaa Afrikassa missä kustannustaso on alhaisempi.