Katainen sanoi Portugalin kriisin yhteydessä:"Suomea ei ole rakennettu juoksemalla pakoon vaikeita asioita". Eikös ministeri ymmärrä, että nyt ei ole kyse Suomesta vaan Portugalista. Suomea asia koskettaa lähinnä suursijoittajien osalta. Heidän sijoitusturvansa puuhapetehän Katainen on.
Valtiovarainministeri eksyksissä
Sekosseko
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
sanotaan niin monella tavalla. Uskoo ken haluaa.
Olisihan EU;ssa pitänyt ymmärtää ja elvittää mihin rutiköydä Kreikka on rahojaan tuhlannut. Aivan turha väittää, että takaisinmaksu on varmaa. Takaisinmaksusta ei ole takeita ollenkaan, vaikka Katainen ja Kiviniemi niin väittäisivät. Suomi on lainannut Kreikalle suoraan, ei taannut lainaa.
"Kreikka ei kykene maksamaan takaisin velkojaan EU-maille nykyisillä ehdoilla, arvioivat asiantuntijat. Takaisinmaksuaikataulu on Kreikan talouskehitykseen nähden liian kireä. Ensimmäiset EU-paketin velat erääntyvät maksettavaksi vuonna 2013.
Kreikan talouden kasvu pysyy ennusteiden mukaan negatiivisena myös kuluvana vuonna. Asiantuntijat arvioivat, ettei maa kykene hoitamaan lainavelvoitteitaan alkuperäisen suunnitelman mukaan vuonna 2013.
Ekonomistit uskovatkin, että maaliskuun EU-huippukokouksen asialistalle nousee myös Kreikan lainapaketin ehtojen höllentäminen.
- Uskon, että velka-aikoja joudutaan pidentämään. Lainapaketti on järjestetty kolmeksi vuodeksi, mutta arvioin, että sitä venytetään seitsemään vuoteen, kuten Irlanti sai seitsemän vuoden lainan, Nordean pääekonomisti Martti Nyberg toteaa.
- Kreikan talouden kasvun ennusteet ovat kuluvalle vuodelle negatiiviset viime vuoden tapaan, eli talouskasvua ei synny. Siinä mielessä tämä tukipaketin pidentäminen olisi hyvä ratkaisu, OP Pohjolan ekonomisti Timo Hirvonen sanoo.
Laina-aikojen pidentäminen antaisi liikkumavaraa leikkauksille ja voisi samalla helpottaa myös leikkausten kohteiden, eli kreikkalaisten mielialaa.
- Kreikkalaisten tunnelma on ollut heikko viimeisen vuoden aikana, mikä on tosin ymmärrettävää, koska leikkauksia on tehty hyvin runsaasti. Tukipaketin laajentamien ja sitä kautta kansan tuen saaminen tukipaketin taakse olisi erittäin tärkeää, Hirvonen toteaa".
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2011/01/05/rogoff-kreikka-ei-ehka-pysty-maksamaan-lainojaan/2011193/12
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2010/05/33482&ext=rss
http://blog.hse-econ.fi/?p=2034
http://www.verkkouutiset.com/index.php?option=com_content&view=article&id=29898:kreikka-ei-ole-saeaestaenyt-mielikuvitusta-tuhlaamisessa&catid=35:ulkomaat&Itemid=6
Kreikka ei ole menossa konkurssiin ensimmäistä kertaa. Edellisen kerran se meni konkurssiin v.1932.
http://www.talouselama.fi/uutiset/article602075.ece
Sotilasmenot BKT:sta Kreikkassa 4,9 %
Teollisuusmaissa sotilasmenojen osuus bkt:sta on yleensä parin prosentin luokkaa, johtavassa suurvallassa Yhdysvalloissa tasan kolme prosenttia ja esimerkiksi Japanissa tasan prosentin. Suomessa sotilasmenojen osuus bkt:sta vuonna 2000 oli 1,3 prosenttia. Sijoitumme EU-maista kymmenen huonommalle puolelle. Ylivoimaista kärkisijaa pitää halussaan Kreikka 4,9 prosentilla.
Katainen kärrä rahojamme