Eikö ole jo huippua,kun Israelin hallituksen oikeusministerim esittää, että talojen repiminen ihmisiltä on jotain samaa, kuin toisen maailmansodan aikana tapahtui juutalaisille.
Antisemitismiä
Israelissa
2160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Varmaan tuo mielipide muuttaa kaiken!
Jos tuo oikeusministeri onkin Messias!
Hallelujah!
Israelin hallituksen oikeusministeri, joka talojen tuhoamista Gazassa kritisoi, on jokseenkin maltillisten tahojen edustaja. Hänen lausuntonsa käyvät hyvin huonosti yksiin Sharonin hallituksen fasistisen enemmistön kanssa, joka haluaa verta vuodatettavan turvallisuuden nimissä - mitä enemmän uhreja, sitä enemmän turvassa Israelin kansa on, muka.
Jos joku vertaa Israelin toimintaa natsi-Saksan toimintaan, on hänellä tähän täysi oikeus ja perusteita vertaukselleen saa kaikesta Israelin valtion harjoittamasta politiikasta.
On äärimmäisen ikävää, että Israelissa valtaa pitävät idiootit, jotka toiminnallaan väen väkisin provosoivat liikeelle antisemitismiä. Vielä ikävämpää on, että nuo idiootit eivät joudu itse maksamaan idiotismistaan koituvaa hintaa, vaan tavallinen Israelin kansalainen saa kärsiä.
Äärimmäisen ikävä ilmiö on toisaalta äärimmäisen tavallinen - täsmälleen samaa on havaittavissa muidenkin roistovaltioiden toiminnassa.