aivan hyvin puolittaa. Lisäksi heiltä tulisi edellyttää loppututkinto yliopistossa. Ei mitään järkeä ole sinne valita jotain v...n tv julkkiksia, hiihtäjiä, painijoita ym. joilla ei koulutusta liene minkäänmoista, yhteiskunnan pyörittämiseen tarvittavista tiedoista puhumattakaan. Ehdokkaita riittäisi valintakriteerin ollessa tiukkemmatkin ja tarvitaanko niitä tuhansia ehdollekkaan, kun ovat vieläpä sellaisia, joita täyspäiset eivät edes äänestäisi.
Kansanedustajien määrän voisi
järkisyistä
758
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eduskunnan voisi puolitta saisimme kaivattuja säästöjä samaten kansaedustajien avustajien pesti pitää lopettaa miksi kansanedustaja tarvitsee avustajaa ovatko tämänpäivän kansanedustajat niin tyhmiä että tarvitsevat avustajan että saavat ohjeet mitä puhua.
Paljon pienempi eduskunta voisi olla ,muutama alan asiantuntija ja pari maallikkojäsentä.
Jos ei ilman avustajaa pysty hoitamaan työtään ja nukkuu istuinnoissa ,niin ihan samahan se on kuka siellä on.
Jos tavallinen työläinen nukkuisi oman työnsä ääressä,niin potkut olis heti tiedossa.
Suurin osa edustajista ei koskaan ole käyttänyt puheenvuoroakaan.Tuskin ovat paikallakaan.
Kansanehdokkaiden tulisi olla aitoja kansan ehdokkaita eikä mitään eliittiä.
Ei yliopistotutkinto takaa, että edustaja ymmärtää yhteiskunnallisia asioita. Ehdokkaiksi asettuviltle pitää kehittää testi/kysely, jolla selvitetään onko tietoa asioista.
Pelkällä hiihdolla ja iskelmälaululla ei pidä valita.
Luulisi että keskikokoisen kaupunkin kokoista Suomen kansa pärjäisi todellakin
huomattavasti keveämällä rakenteilla.
Kun tähän lisäksi otta vielä huomion että kähmittyjen verojen määrällä pyörittetään mailmalla jopa kymmrniä kertoja isompia kansakuntia on
helpo nähdä mistä säästöt saataisin kaikkein kivuttomin aikaan.
Mutta tuskin on toivoa siitä että ko henkilöt ovat niin epäitsekaita että sahaisivat
juuri sen oksan jolla istuivat.
Ehdottomasti olisi jotain tehtävä, sillä Suomesta ja suomalaisista on tehty täysin oikeusturvaton maa tavalliselle kansalaiselle. Olen aikanaan luottanut vakaasti maamme oikeusjärjesttelmään, mutta ei sellaista enää ole. Tavallinen kansalainen ei edes kykene hakemaan oikeusistuimen kautta oikeuksiaan, sillä siitä on tehty niin kallis, ettei siitä seuraa muuta kuin elinikäinen velka. Tosi hieno keksintö, turvaa todella hyvin kaikki rikoksentekijät ja tuosta osoitteesta voi käydä katsomassa kuinka vahvasti meidän korkein oikeuskin suojelee poliitikkojen järjettömiä päätöksiä. Tuon kun katsoo, niin tietää miten ministeriöt pelaa, kun puuttuu se ammattitaito ja viitseliäisyys hoitaa asiat niin kuin ne pitäisi.
Kyllä suomalainen on täysin voimaton nyt kun on viety viimeinenkin lain suoma turva. Kysyn vielä, onko Suomi korruptiovapaa maa? Jotenkin rupeaa vihaamaan jo tuota ympärisöhössötystä, kun sen varjolla voidaan tehdä mitä vaan.
http://areena.yle.fi/ohjelma/2501
200 ukk00-akaa,riitelee keskenään,joihin ,ei ota kantaa oikeus-kansleri,ei korkein oikeus,ei vaan alin oikeus aste,emme anna aihetta Vaan onko ,niin,että isot-pojat ovat laskeneet että,meilläkin painostus päättäjiä kohtaan kannattaa,On parempi,,niin,muurarit.kuin,rapparit,raohoudutten hetkeksi.Olemme vakavan paikan edessä.Jyväskyläläiselle.Betonni-tuote yrittä Eeero Niemiselle,nostankättäni.