Liika mustasukkaisuus ja kiellot/vahtiminen

ikävääkäytöstä

Olen useassa suhteessa ja joskus jo tapailun alussa törmännyt sellaiseen että mies pyrkii heti kontrolloimaan tilannetta, vahtimaan ja kieltämään eri asioita.. kerrottakoon alkuun olen parikymppinen ja tapaillut esim. ulkomaalaisia miehiä. Toki itsekin olen joissain suhteissa saattanut olla pikkasen mustasukkanen, mutta vahtiminen menee yli.. Moni mies on useasti yrittänyt kieltää esim. kaupungilla ja kaupoilla yksin käymisen, en ymmärrä miksi. Tajusin että yksi suhde kaatuikin siihen koska mies epäili niin paljon ulkona käymistäni että meni pettämään. Liikun ja tykkään liikkua yksin, se on usein ollut myös ongelma ja herättänyt mustasukkaisia tunteita, kaikilla ei vaan ole suurta kaverijoukkoa joiden kanssa liikkua. Kaikkein eniten tuollainen käytös korostui kun treffien jälkeen selitin yhdelle miehelle meneväni kotiin mutta käyn ensin nopeasti ruokakaupassa, mies sanoi menevänsä kotiinsa ja lähti kävelemään pois päin. Hän kumminkin seurasi kauppaan ja tuli sinne ikään kuin vahtimaan, käytös ärsytti niin paljon että tapailu loppui siihen..

Jotkut miehet on olleet muuten ihan mukavia, mutta suhteenalut on kaatuneet juuri luottamuspulaan ja mustasukkaisuuteen.. en tiedä voiko tämmöisistä asioista keskustella, päästä yli ja miten, jos toinen on luonteeltaan ylimustasukkainen ainahan syitä keksii eikä sille kai mahda mitään.. esim. kaupungilla käymisen kieltäminen on sellainen asia mitä en hyväksy. Kumminkin suhteessa on pakko yrittää luottaa, jos haluaa suhteen onnistuvan, näin ei kumminkaan moni tee. Olen varma että jatkossakin tutustun kuvaillunlaisiin ihmisiin, paras on vaan lähteä heti "kättelyssä"?

4

916

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hallohslhasdlh

      Jos sinulle käy näin jatkuvasti, niin epäilenpä, että omassakin käytöksessä on jotakin, mikä ei kuulu normaalin käsitykseen parisuhteesta/seurustelusta.

    • Kuuluuko normaaliin seurusteluun miehen flirtti toisten naisten kanssa ja älytön tuijotus jopa miehen kanssa tanssiessa tuijottaa muita. Kuuluko siihen deittipalstoilla surffaaminen ja oudot puhelut?

      • Ja vaikka oltaisiinkin ns fuckbodeja eikö naiselle kuulu kertoa jos panee myös muita? no eipäs tietenkään koska silloin menettää tämän yhden hyvän!!!


    • Ja edellisen kysymyksen kysyn hyvän ystäväni puolesta, joka asuu ulkomailla---samaa käytöstä on varmasti täälläkin....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      49
      956
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      717
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe