Muuttamassa Pirkanmaalle

Kerrotko että mikä kunta olisi hyvä asuinpaikka Pirkanmaalla? Tamperetta pidämme liian isona paikkana. Onko terveyskeskuksessanne yöpäivystys vai pitääkö mennä Tampereelle? Onko uimahallia, kuntosalia tms? Olemme viisikymppinen pariskunta, joten kouluista emme kysele. Järviä teillä on onneksi. Niitä emme siis jää kaipaamaan täältä Etelä-Savosta.

5

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etelä-Pirkanmaalta

      Valkeakoskella on päivystävä terv.keskus (sairaala), uimahalli, kauppakeskus ja toinenkin tulossa, kaupungin teatteri....
      Itse asun Akaassa ja täältäkäsin käytetään jonkin verran Valkeakosken palveluja. Tosin täälläkin on ihan kiva asua (Akaa, Viiala) Myös Lempäälän ideapark, Lempäälän kirpputorit, Lempäälän autokatsastusta yms. tulee käytettyä.

      Nyt jos itse muuttaisin, menisin varmaan Lempäälään.

      Tämän Akaan hyviä puolia on älyttömän hyvät kulkuyhteydet joka suuntaan, että palvelut löytyy läheltä ja näppärästi kuitenkin, vaikka täällä omassa kylässä ei ihan kaikkea olekaan.

    • jontsu31

      Valkeakoski ei ole paras mahdollinen kaupunki muualta muuttavalle. Itse muualta muuttanut ja täällä asunut jo vuosia ja nyt olen täältä pois lähdössä. Kaupunki ei jostain syystä hyväksy muualta tulleita ja syrjintää esiintyy. Paikkakuntalaisiin on toki helppo tutustua mutta vaikea ystävystyä. Ja vika ei ole itsessä..olenhan avoin iloinen Etelä-Karjalainen luonne ja lukuisat tuttavani jotka ovat muualta tänne muuttaneet eivät ole täällä viihtyneet juurikin sen vuoksi koska tänne ei oteta uusia ihmisiä vastaan ja ovat pois joutuneet muuttamaan. Tänne ei siis ole helppo kotiutua jos ei asennoidu siihen että täällä jää ulkopuolelle. Myös monet muut asiat ovat täällä kehnosti..niin terveyspalvelut kuin työttömyyskin. Eikä paljon harrastusmahdollisuuksiakaan. Terveyskeskukseen saa jonottaa lääkäriaikoja jopa kuukausia ja palvelu on ollut monien kohdalla huonoa.

      • SakariKuuraparta

        "Eikä paljon harrastusmahdollisuuksiakaan"

        No nyt tuli kyllä puhuttua puppua, kerropa edes muutama esimerkki harrastuksista joita täällä ei voi harrastaa... Valkeakoskella on kokoisekseen kaupungiksi valtava harrastusmahdollisuuksien kirjo.


    • VirtoLainEn

      Tulkaa Virroille! Meillä on 24 h päivystävä terveyskeskus, liikuntahalli tai kaksikin, erinomainen kirjasto, kauppoja enemmän kuin tarpeeksi, luontoa ja järviä riittää, ja idyllinen Laivaranta on kesän riemastus. Uimahallia ei meillä valitettavasti ole, mutta sellainen löytyy naapurikunnasta. Täällä on kaikkea mitä ihminen tarvitsee.

    • Ammuu olen onnelline

      Tuu vetovoimaiseen Vesilahteen. Siellä lehmätkin on niin onnellisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2532
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      302
      2172
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      24
      1920
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1635
    5. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1556
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1499
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1386
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1359
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1315
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1096
    Aihe