Kiviniemi pyytää avointa "vekseliä"

äänestäjiltään puolueelleen ja itselleen. Kiviniemi ei lausu mistään asiasta mitään konkreettista. Kaikki tuleviin suuriin ja välttämättömiin valtion säästöihin sekä leikkauksiin liittyvät sanomisensa ovat mitäänsanomattomia ympäripyöreitä jorinoita. Kepu luulee äänestäjien olevan samanlaisia kuin suomettuneisuuden aikana. Kepu aliarvioi suomalaiset ihmiset. Se on paha virhe. Kepu ei ole havainnut kansan nykyisin vaativan politiikoilta konkreettista näkemystä asioista. Politiikon tulee kyetä kertomaan yksilöityjä leikkauskohteita ja säästökohteita. Jollei sitä tee, äänestäjät kokevat heitä yritettävän huijata antamaan ikäänkuin blanco vekseli politiikolle. Annatko kellekään rahasummaltaan avointa vekseliä?
1375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Olen Kiviniemen kanssa ihan samaa mieltä.

Leikkauksista puhuminen turhaa.

Ne leikkauslistat joita on esitetty tarkoittaa sitä että kasvu, jota tarvitaan Suomen selviämiseen hidastuu. Leikkaukset Aina vähentää kansantuotetta.

On parempi ottaa tyhjät pois sellaisesta jotka ei vaikuta yhteiskunnan toimintoihin millään tavalla. Hallinto on yksi sellainen. Siellä on tehostamisen varaa edelleen.-

On monia asioita joissa viisi virkamiestä käsittelee samaa asiaa vuorollaan. Saattaa käsitellä useammankin kerran.

Yksi säästökohde KELA ja toimeentuloasiat. Sinne uppoaa rahaa enemmän asioiden käsittelyyn kuin varsinaiset toimeentuloasiat vievät.

Pitäisi päästä siihen Keskustan ajamaan yhden luukun periaatteeseen. Silloin ei tarvitsisi siirrellä ristiin kaikenmaailman selvityksiä. Yksi virkamies voisi katsoa kaikki henkilöä koskevat tiedot yhdeltä tietokonenäytöltä. Ei tarvitsisi asiakkaiden siirellä paperia kahteen suuntaan eikä virkamieheltä mene noiden paperitietojen siirtelyyn aikaa.

Sieltä tulisi jo saman verran säätöä kuin yritystukien leikkauksilla saadaan.

Kun samalla tavalla järkeistetään kaikki muukin toiminta ei leikkauksia tarvita ollenkaan.

Milloinhan muut puolueet saavat järjen käyttöönsä?

Äänestä

Mahtaisi olla se yksi luukku vain tukiaisia varten. Mataloustukia pitäisi leikata ensimmäiseksi. "Jusseilla" kun menee niin helvetin huonosti. Pihat täynnä Mersuja ja Audeja . täitö tehdään pari kolme kuukautta ja loppuaika täytetään anomuksia !!!

Äänestä

Tänään 14.4. Kreikan uudet työttömyystiedot 15,8 %:iin nousseet. Eli uppoaa koko ajan syvemmälle. Espanjan korot lähtivät ylös taas. Siellä työttömyys 20 %, nuorten jossain alueella 60 %. Suomi neidon rahat ovat juuri palamassa poroksi. Nuo maat jotuvat aika nopeasti velkasaneeraukseen, koska eihän kukaan niille pian mitään uskalla lainata. Vain pähkähullu. Espanjasta seuraava, sitten seuraa Italia. Olkaa hyvä !

Äänestä
  • Saksa peruuttaa lisäapuasiassa. Sieltä tullee vaalien jälkeen uutispommi, joka mitätöi Suomen eduskuntavaalituloksen.

    Äänestä

  • Ja Kreikan korot lähtivät nousuun. Se on pian selvitystila.

    Äänestä

  • Kuka tiesi ? kirjoitti:

    Ja Kreikan korot lähtivät nousuun. Se on pian selvitystila.

    Taisi olla pari päivää sitten 2 vuoden lainan korko Kreikalle 18 %. Selviäisitkö itse sellaisella korolla esim 200 000 euron asuntolainoista? Varsinkin, jos olisit 20 % ajasta työttömänä. Kreikalla on nyt vastaava tilanne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mieti tarkemmin kirjoitti:

äänestäjiltään puolueelleen ja itselleen. Kiviniemi ei lausu mistään asiasta mitään konkreettista. Kaikki tuleviin suuriin ja välttämättömiin valtion säästöihin sekä leikkauksiin liittyvät sanomisensa ovat mitäänsanomattomia ympäripyöreitä jorinoita. Kepu luulee äänestäjien olevan samanlaisia kuin suomettuneisuuden aikana. Kepu aliarvioi suomalaiset ihmiset. Se on paha virhe. Kepu ei ole havainnut kansan nykyisin vaativan politiikoilta konkreettista näkemystä asioista. Politiikon tulee kyetä kertomaan yksilöityjä leikkauskohteita ja säästökohteita. Jollei sitä tee, äänestäjät kokevat heitä yritettävän huijata antamaan ikäänkuin blanco vekseli politiikolle. Annatko kellekään rahasummaltaan avointa vekseliä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu