Olutfestarit 2011

Wiskaaja

Helsingin Olutfestivaalilla julkistettiin 8.4. Vuoden Olut: Mufloni Single Hop Simcoe, jonka alkoholiprosentti on vain 3,5 %. Hieno homma, olut voi maistua hyvälle vaikka prosentteja on vähemmän kuin keskimäärin keskioluessa.

Muutenkin valinnat menivät mukavasti ja oluita oli "riittävästi". Mutta kun joku asia menee eteenpäin, joku toinen tuppaa menemään samalla taaksepäin.
Olut ja viski ovat lähtöisin periaatteessa samoista aineista, vettä, viljaa ja hiivaa - toki olut maustetaan ja viski tislataan, mutta lähtökohta on sama. Tämän takia voisi kuvitella, että kannattaa markkinoida tuotteita samoissa tilaisuuksissa, mutta ei niin ei. Viskien osuus oli hyvin rajallinen ja näkyvyys huono. Johtuneeko siitä, että viskihifisteillä oli alkuvuodesta omat karkelonsa ja se vei puhdin pois. Tosin tämänkin tilaisuuden luonne ja tarkoitus jäi hieman epäselväksi. Siitä huolimatta hyvää ja ravitsevaa olutta oli tarjolla viskin lisäksi - tilat ja paikka olivat vain totaalisen väärät.

Mutta varsinainen vitsi oli kuitenkin, vuoden viski uutisoitiin:

"Vuoden 2011 viskiksi valittiin Bowmore “Darkest” 15 y.o. , maahantuoja Wennerco Oy, noin kahdenkymmenen viskin joukosta. "

Todellisuus taisi olla 18 viskiä joista suurin osa Wnnercon maahantuomia. Pelkästään Alkossa on moninkertainen valikoima, tämä alle 20 viskin otanta ei kerro mistään muusta kuin siitä, että viskit eivät kiinnosta olutfestareiden oheistuotteena. Maahantuojat eivät näytä innostuvan asiasta ja itse veikkaan, että viskit katoavat koko tilaisuudesta. Eikä tämä haittaa millään tavalla, tällainen tynkävalikoima ei välttämättä millään tavalla palvele maahantuojia tai kuluttajia saati sitten mahdollisia uusi viskin ystäviä.

Toivottavasti viski ja olutharrastajat saadaan joskus yhteen niin, että molemmille on jotain oikeasti tarjolla. Nykymeno ei tyydytä alan harrastajaa.

2

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OlutIsä

      Feastarit olivat ja menivät, joku tietäväinen väitti, että olivat viimeiset Kaapelitehtaalla ja viimeiset joissa oli mukana viskit - huhuja liikkuu. Ensivuonna nähdään mitä nähdään ja missä. Valitettavasti isoja hyviä paikkoja ei ole kovinkaan paljon tarjolla, mutta eiköhän jotain löydy. Lämmintä kesää odotellessa....maistuu vaikka hyvä olut.

    • Porista tulee hyvää

      Mufloni Single Hop Simcoe on hyvä olut ja tätä joisi enemmäkin jos sitä olisi saatavilla paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      185
      6543
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      96
      5449
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      124
      3421
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      244
      3299
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      86
      2398
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2125
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1786
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      48
      1721
    9. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      47
      1654
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1376
    Aihe