Helsingin Olutfestivaalilla julkistettiin 8.4. Vuoden Olut: Mufloni Single Hop Simcoe, jonka alkoholiprosentti on vain 3,5 %. Hieno homma, olut voi maistua hyvälle vaikka prosentteja on vähemmän kuin keskimäärin keskioluessa.
Muutenkin valinnat menivät mukavasti ja oluita oli "riittävästi". Mutta kun joku asia menee eteenpäin, joku toinen tuppaa menemään samalla taaksepäin.
Olut ja viski ovat lähtöisin periaatteessa samoista aineista, vettä, viljaa ja hiivaa - toki olut maustetaan ja viski tislataan, mutta lähtökohta on sama. Tämän takia voisi kuvitella, että kannattaa markkinoida tuotteita samoissa tilaisuuksissa, mutta ei niin ei. Viskien osuus oli hyvin rajallinen ja näkyvyys huono. Johtuneeko siitä, että viskihifisteillä oli alkuvuodesta omat karkelonsa ja se vei puhdin pois. Tosin tämänkin tilaisuuden luonne ja tarkoitus jäi hieman epäselväksi. Siitä huolimatta hyvää ja ravitsevaa olutta oli tarjolla viskin lisäksi - tilat ja paikka olivat vain totaalisen väärät.
Mutta varsinainen vitsi oli kuitenkin, vuoden viski uutisoitiin:
"Vuoden 2011 viskiksi valittiin Bowmore “Darkest” 15 y.o. , maahantuoja Wennerco Oy, noin kahdenkymmenen viskin joukosta. "
Todellisuus taisi olla 18 viskiä joista suurin osa Wnnercon maahantuomia. Pelkästään Alkossa on moninkertainen valikoima, tämä alle 20 viskin otanta ei kerro mistään muusta kuin siitä, että viskit eivät kiinnosta olutfestareiden oheistuotteena. Maahantuojat eivät näytä innostuvan asiasta ja itse veikkaan, että viskit katoavat koko tilaisuudesta. Eikä tämä haittaa millään tavalla, tällainen tynkävalikoima ei välttämättä millään tavalla palvele maahantuojia tai kuluttajia saati sitten mahdollisia uusi viskin ystäviä.
Toivottavasti viski ja olutharrastajat saadaan joskus yhteen niin, että molemmille on jotain oikeasti tarjolla. Nykymeno ei tyydytä alan harrastajaa.
Olutfestarit 2011
Wiskaaja
2
251
Vastaukset
- OlutIsä
Feastarit olivat ja menivät, joku tietäväinen väitti, että olivat viimeiset Kaapelitehtaalla ja viimeiset joissa oli mukana viskit - huhuja liikkuu. Ensivuonna nähdään mitä nähdään ja missä. Valitettavasti isoja hyviä paikkoja ei ole kovinkaan paljon tarjolla, mutta eiköhän jotain löydy. Lämmintä kesää odotellessa....maistuu vaikka hyvä olut.
- Porista tulee hyvää
Mufloni Single Hop Simcoe on hyvä olut ja tätä joisi enemmäkin jos sitä olisi saatavilla paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808522744775Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään1003556Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka272952Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv672360Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1022279TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain931556Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään281329- 411326
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli751294- 67966