Olutfestarit 2011

Wiskaaja

Helsingin Olutfestivaalilla julkistettiin 8.4. Vuoden Olut: Mufloni Single Hop Simcoe, jonka alkoholiprosentti on vain 3,5 %. Hieno homma, olut voi maistua hyvälle vaikka prosentteja on vähemmän kuin keskimäärin keskioluessa.

Muutenkin valinnat menivät mukavasti ja oluita oli "riittävästi". Mutta kun joku asia menee eteenpäin, joku toinen tuppaa menemään samalla taaksepäin.
Olut ja viski ovat lähtöisin periaatteessa samoista aineista, vettä, viljaa ja hiivaa - toki olut maustetaan ja viski tislataan, mutta lähtökohta on sama. Tämän takia voisi kuvitella, että kannattaa markkinoida tuotteita samoissa tilaisuuksissa, mutta ei niin ei. Viskien osuus oli hyvin rajallinen ja näkyvyys huono. Johtuneeko siitä, että viskihifisteillä oli alkuvuodesta omat karkelonsa ja se vei puhdin pois. Tosin tämänkin tilaisuuden luonne ja tarkoitus jäi hieman epäselväksi. Siitä huolimatta hyvää ja ravitsevaa olutta oli tarjolla viskin lisäksi - tilat ja paikka olivat vain totaalisen väärät.

Mutta varsinainen vitsi oli kuitenkin, vuoden viski uutisoitiin:

"Vuoden 2011 viskiksi valittiin Bowmore “Darkest” 15 y.o. , maahantuoja Wennerco Oy, noin kahdenkymmenen viskin joukosta. "

Todellisuus taisi olla 18 viskiä joista suurin osa Wnnercon maahantuomia. Pelkästään Alkossa on moninkertainen valikoima, tämä alle 20 viskin otanta ei kerro mistään muusta kuin siitä, että viskit eivät kiinnosta olutfestareiden oheistuotteena. Maahantuojat eivät näytä innostuvan asiasta ja itse veikkaan, että viskit katoavat koko tilaisuudesta. Eikä tämä haittaa millään tavalla, tällainen tynkävalikoima ei välttämättä millään tavalla palvele maahantuojia tai kuluttajia saati sitten mahdollisia uusi viskin ystäviä.

Toivottavasti viski ja olutharrastajat saadaan joskus yhteen niin, että molemmille on jotain oikeasti tarjolla. Nykymeno ei tyydytä alan harrastajaa.

2

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OlutIsä

      Feastarit olivat ja menivät, joku tietäväinen väitti, että olivat viimeiset Kaapelitehtaalla ja viimeiset joissa oli mukana viskit - huhuja liikkuu. Ensivuonna nähdään mitä nähdään ja missä. Valitettavasti isoja hyviä paikkoja ei ole kovinkaan paljon tarjolla, mutta eiköhän jotain löydy. Lämmintä kesää odotellessa....maistuu vaikka hyvä olut.

    • Porista tulee hyvää

      Mufloni Single Hop Simcoe on hyvä olut ja tätä joisi enemmäkin jos sitä olisi saatavilla paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      279
      7282
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      40
      3786
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3408
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      67
      3107
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      109
      2781
    6. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      22
      2528
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      48
      2442
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      52
      2206
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      67
      1958
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      96
      1821
    Aihe