Avoin AMK, mitä mieltä olette? Tarvitsen hieman apua.

avoinAMKK

Itse ajattelin tuota avointa ammattikorkeaa sellaisena ''Plan B:bnä'' jos ei muuten paikka irtoa. Oletteko opiskelleet, kuinka kauan?

Mites saa opintotukea, jos muuttaa omilleen jonnekkin, niin saako sitä opintotukea ollenkaan? Jos saa vaikka kämpän, niin ei varmaan elätä sillä, jos ei ole varsinaisesti koulussa, vaan pelkästään avoimessa?

Ajattelin suunnata jyväskylään, ja hakea töihin ja samalla mennä avoimeen ammattikorkeaan.

Pitääkö milloin lähettää hakemus, ja onko siitä opiskelusta ylipäätään hyötyä? Kun kävin avoimen amk:n sivuilla niin sain sellaisen käsityksen, että jos Jyväskylässä menee avoimeen ammattikorkeaan niin siitä ei ole sitten hyötyä enää, jos päättääkiin muuttaa vuoden jälkeen Helsinkiin?

Entä jos opiskelee avoimessa ammattikorkeassa esim liiketaloutta, entä jos ei haekaan sitä sitten, vaan hakee esimerkiksi kulttuurialalle?


Siinäpä niitä. Eniten mietityttää tuo, että saako siitä minkäänlaista tukea, ja sitten se, että onko se yhtä tyhjän kanssa. Tai ei kai se opiskelu ikinä mene hukkaan, muttaa.. Oisko siitä sit hyötyä jos jäisin jyväskylään ja sitten avoimen AMK:n opinnot auttaisi mua sisäänpääsyssä?

6

2510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2+2

      Avoimeen ammattikorkeaan tai yliopistoon ei saa opintotukea, koska se ei ole tutkintoon johtavaa koulutusta (vaikka pääsisitkin tutkinto-opiskelijaksi myöhemmin). Avoimessa kurssit on yleensä iltaisin, joten voit olla hyvin päivisin kokopäivätyössä ja siten tienata rahaa vuokraan yms.

      Jos haet samaan ammattikorkeaan kuin minkä avoimen opintoja olet suorittanut, niin saat ne hyväksiluettua "varsinaisten" opintojen alkaessa yleensä aika helposti. Mutta jos haet johonkin toiseen ammattikorkeaan (esim. avoimen kurssit tamkissa ja haet metropoliaan) niin tuo hyväksilukeminen ei olekaan niin helppoa vaikka olisi sama koulutusohjelma (koulujen välillä on paljon eroja ja noi hyväksilukemiset on yleensä työn ja tuskan takana jos vaihtaa koulua).

      En ole varma, onko ammattikorkeissa jotain erillishakua avoimessa kursseja suorittaneille (kuten monissa yliopistoissa), mutta tosiaan kannattaa sitten käydä nimenomaan sen avoimen opintoja mihin haluat sitten tulevaisuudessa tutkinto-opiskelijaksi. En kyllä kannata esim. liiketalouden opiskelua avoimessa, jos haluat kulttuurialalle, sillä hyväksilukemisen kanssa tulee varmasti ongelmia (saat ehkä vapaavalintaisiin opintoihin, mutta et muuta hyödy).

      Huomioithan myös, että sen lisäksi ettet saa tukea tuohon opiskeluun, avoimen opinnot myös maksavat. Yksi opintopiste on yleensä 10e ( kurssimateriaalimaksuja jne.). Yliopistossa usein pitää olla suoritettuna 25-60op (riippuen alasta jne.) ennenkuin on edes mahdollisuuksia päästä erillisvalinnan kautta.

    • Plan C D

      Älä vielä ajattele avointa plan B:nä vaan hae sellaisiin paikkoihin, joihin voisit päästä.!

      Siten jos oikeasti käy niin ettet pääse nyt keväällä mihinkään, niin hae syksyn haussa uudestaan. Yleensä syksyn haussa on vähemmän hakojoita, joten pistemäärät ei nouse niin korkeiksi ja sisään pääsee useimmiten vähän helpommalla kuin keväällä.

      Avoimeen ei saa opintotukea, joten se voi olla korkeintaan plan C. Mutta älä sitäkään murehdi nyt, vaan hae ihmeessä myös johonkin mihin on helppo päästä, vaikka Vaasaan tai Kokkolaan ... ?

    • avoinAMKK

      Okei, eli ei siis saa opintotukea. damn.. En minä oikeasti halua liiketaloutta sanoin vaan esimerkkinä. Mietin Vaasaa ja Kokkolaakin, mutta Ei kiitos! onks pakko jos ei haluu.

      Entäs asumislisä, jos 20-vuotias asuu omillaan? enhän minä kyllä sitäkään saa jos en ole opiskelija? ehkä joidenkin mielestä tyhmiä kysymyksiä, mutta kysyn silti. Nyt eikä viimetingassa.

      lissää apua.

      Haluaisin mahdollisesti opiskella vaatetusmuotoilua. Mutta tuntuu että se on yhtä tyhjän kanssa, mihin tarttee vaatesuunnittelijoita suomessa? En nimittäin haluaisi käydä koulua ja valmistua työttömäksi

    • 2+2

      Voithan tietty olla työkkärin listoilla ja saat työmarkkinatukea/peruspäivärahaa sekä mahdollisesti yleistä asumistukea. Tosin silloin jos työkkäri sanoo että on mentävä jonnekin linnunpöntönrakennuskurssille, niin sinne on sitten mentävä jos haluaa tuet pitää.... Muutoin noiden tukien kanssa voi olla aika vaikeaa... Tosin tuollakin sitten se "omavastuuaika", joka muistaakseni lukiotaustaisella on jotain 5kk paikkeilla siitä, kun käyt työkkärissä ilmoittautumassa.

      Kaiketikin hait nyt myös "normaalin" haun kautta? Eli kuten itsekin totesit, niin tuo "plan B" ei kovin houkutteleva ole, joten täysillä panostamaan sitten pääsykokeisiin (ja mahdollisiin ennakkotehtäviin yms.). Muista myös syksyn haut ja esim. joihinkin kansanopistoihin tms. saa opintotukea (ja voi prepata seuraavan vuoden pääsykokeisiin; esim. taidealoilla suosittua).

    • jamk

      Esimerkiksi JAMKissa avoimen opinnoista on hyötyä sillä tavalla, että tekemällä 60 op siihen koulutusohjelmaan soveltuvia opintoja, johon on hakemassa, pääsee suoraan pääsykokeeseen. Tietyillä aloilla tästä on iso hyöty! Sisäänvalituissa on kiintiö tätä kautta tuleville avoimen opiskelijoille. Kiintiöpaikkoja on jäänyt paljon vapaiksi esim. kevään 2012 haussa, joten tätä väylää kannattaa vakavasti harkita.

      Jos hakee aikuisten tutkintoon johtavaan koulutukseen, avoimen opinnoilla saa myös lisäpisteitä.

      Ja tosiaan, opintojen kannalta hyötyjä on monia. Avoimen opinnot ovat täsmälleen samoja kuin tutkintokoulutuksessakin, joten ne saa kaikki hyväksiluettua tutkintoon. Uskoisin, että aika hyvin myös eri amkien välillä. Jos taas menee täysin eri alalle tutkintokoulutukseen, tosiaan sinne vapaasti valittaviin toisen alan opintoja voi liittää.

      Yksi hyöty on tietty myös se, että mikäli on tehnyt avoimen opintoja, pystyy hyvin osoittamaan motivaationsa hakemalleen alalle...

      • Takaoven kautta :-)

        Avoimen väylä on tosi hyvä ratkaisu kun lukiopaperit on niin huonot ettei pääse todistuspisteillä pääsykokeisiin. Kun tekee avoimessa ne 60 op niin pääsee pääsykokeisiin. Eikä ne 60 op edes tarvitse olla tehty siihen samaan amkiin, mihin on hakemassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 81
      5037
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4268
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3058
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2596
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2247
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2221
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe