On se ihme tää sosiaalitoimisto ylivieskassa. Perusnormi avopuolison kanssa asuvalle 269e ja muissa paikkakunnissa aina ollut se 350e.. Kumma juttu. Muilla vastaavia kokemuksia?
Ihme toimisto
Tuuli__
18439
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
vitun pummi menisit töihin etkä eläisi muiden rahoilla.
ite saan 354,83 ja myös avopuolison kanssa asun
Oisko se jonkin asian kieltäytymisen ym. takia jotain vähennettyä rahaa-
ookko mamuhin verrattava
No töihinhän menisin heti jos pääsisi..Se vaan on hieman hankalaa kun ei ole ehtinyt kertynyt työkokemusta niin joka paikkaan melkeinpä sitä vaaditaan :/ Ja en kyllä ole kieltäytynbyt mistään, että sen takia olisi vähennetty rahaa..
joo iltasanomissa oli juttu että mamutkin saa 700e käteen .voiko tuota muutako kajehtia,vertaa sun avustukseen
Mulla samanlainen tapaus, ja sain 389€.
Uuden lain mukaa nuorelta alle 25v koulutusta vailla olevalta henkilöltä voi vähentää 40%
kikile ei sellaista lakia olekkaan
http://www.finlex.fi/fi/esitykset/he/2010/20100138
En kehtaa edes mennä sossuun. Mielummin oon syömättä.
Joo en minäkään kun todellisen pakon ja hädän eestä. Joskus joutunut siellä asioimaan pakosta ja on kyllä sen verta v......mäinen paikka että eipä tee mieli siellä asioida vaikka joskus on ollut semmonen elämäntilanne että olisi pitänyt käydä. Kituuttaa enemmin kun menee sinne anelemaan ropoja ja asiatonta kohtelua saamaan. Tiedän kokemuksesta että siellä häikelemättömästi huijataan ihmisiä jos et tiedä omista oikeuksistasi ja mitä sieltä kuuluisi saada. Ne eivät siellä todellakaan kerro jos et itse osaa vaatia sitä mitä sinulle kuuluu. Samaan listaan voi kyllä lisätä työvoimatoimiston ja kelan.
niin en minäkään joskus on vain pakko jos karenssi tullut omasta tyhmyydestä
Lukekaa toimeentulotuen soveltamisohjeita, että olette perillä omista oikeuksistanne.
http://www.kalliopp.fi/alltypes.asp?d_type=5&menu_id=12684&menupath=11914,12684#12684
Oikealla on sitten toimeentulotuen perusteita.
http://www.kalliopp.fi/general/www.kalliopp.fi/Uploads_files/toimeentulotuen_soveltamisohjeet.pdf
Toimeentulotuen laskuri. Huomio perusteet!
http://www.sosiaalikollega.fi/asiakkaat/toimeentulotukilaskuri2
Mun on ollu pakko käydä sossussa koska yritin saada töitä ja sainkin ja siksi sossuun. Palkka enemmän kuin huono ja työsuhde loppu..ei mitään tukea tule ja haluaisin maksaa vuokrani. muutaman käynnin olen tehny ja naama vaikuttaa. henkilöstä kii kuka saa ja mitä. lähipiirissä usea jotka ei hae töitä ja rahat menee mihin menee ja sossusta saavat sellasta apua mitä ei välttämättä kuuluisi saada..
olisi useeaa tarkkaa esmerkkiä, mutta en edes kirjoita kun haittaa
Kotoppa peiliin, ellet havatse mitään muuta pois sieltä Ylivieskasta. Kerta Ylivieskan sossu on vittu, niin lähe, siinäpähän jääköön itkemään perääsi. Minäkin muutin työperässä ja tulen omillani nyt toimeen erittäin hyvin.
Täällä Ylivieskassa on niin kauhian mukava asua ja mukavat ihmiset. Poliisikin ei juuri häiritse. Sossu on niin kauhian kitsas ei maksa kuten muut kunnat, se on väärin.
Kun tulee uusi hallitus, niin kotimaan vähäosaisille on luvattu palvelut, myös sossusta ennen maahanmuuttajia.
Toivossa on sinun hyvä elää.