http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/04/turun_sanomat_perussuomalaisille_39_eduskuntapaikkaa_2507430.html
Vaalipiireittäin kannatuksen mukaan laskettu gallup ennuste. Kaikki on mahdollista Perussuomalaisille, kaikki äänestämään, otetaan loppukiri.
Vaalipiireittäin kannatuksen mukaan laskettu gallup ennuste. Kaikki on mahdollista Perussuomalaisille, kaikki äänestämään, otetaan loppukiri.
Vastaukset 21
Vanhimmat
On otettu jo ja äänestetty. Enää 90 vuotta täyttävä äiti on äänestämättä ja viedään tänään äänestämään. Halla-ahon numero annetaan mukaan.
Tuosta vanhusten hyväksikäytöstä ja äänten varastamisesta oli juuri juttua lehdissä. Homma haiskahtikin pahasti persuilulta.
Heko heko. Hallituspuolueiden pelko on hirmuinen. Valehtelu ja vaalivoittaja Perussuomalaisten keinotekoinen mustamaalaaminen on enää jäljellä keinovalikoimassa, mutta kun se ei vaan toimi:DD
Median galluppien säätäminen on vaalivilppiä?
Tutkintapyyntö ja roistot kiinni, jos ovat syyllistyneet tahalliseen mustamaalaamiseen.
Ei ole hyväksikäyttöä. Itse sanoi persuja äänestävänsä, mutta ei tiedä ketä, kun valikoimaa on. Itse ehdotin Halla-ahoa eikä pannut hanttiin.
Eikös se ole pääasia, että puolue on oikea.
Tuolla vanhainkodeissa ne vasta demarit kuskaavat mummoja äänestämään antaen ohjeet, kepulien ja kokkareiden säestäessä.
Tää mummo ei ole vanhainkodissa, ihan omassa asunnossa asuu.
Hyvä, hyvä. Halla voittaa Helsingissä ja Persut koko Suomessa.
Noin 40 paikkaa on minun tämänhetkinen ennusteeni. Kaikki, mikä menee siitä yli on hienoa. Ja ykkössija on mahdollinen?
Mahtava tulos perussuomalaisilta. Nyt vaan kaikki äänestämään niin hyvä tulee.
yli 400 % -- päästäänkö 500 %, kuka laittaa laskurin heh heh.
Ei tartte , se oikea luku on yli 600% nyt jo.
IHAN PELKKÄÄ HYMYÄ ON OLLA PERSU. TULE HYMYILEEN AIDOSTI.!
Hesarin kyselyn mukaan PS:n kannatusluvut heiluvat jopa 25%:ssa! Tuo viimeisinkin prosenttimäärä kertoo, miten tutkija arvioi puolueen kannatuksen.
Ihmettelenkin, mitä hyötyä - ja kenelle on tuollaisista arviocallupeista? Varsinkin PS:n kannatus voi olla useita prosentteja korkeampi (tai alempi).
Miksei kerrota suoraan vastanneiden mielipiteiden jakaumaa?
Pois pakkoruotsi - onneksi on PerusS.
Gallup ennusteet ovat yleensä protestipuolueille valheellisia (jengi kainostelee kertoa gallpeissa, että tohtivat äänestää Kataista vastaan, siis "väärin")
Veikkaan, että PS:n todelliset luvut tulevat olemaan +3-4%.-yksikköä Gallupeja korkeampia.
Myös raju ennakkosuosia nostaa kannatusta.
Ihminen haluaa äänestää "voittajan puolta".
Nyt sataa persujen laariin.
Yllätys oli että hesari lähti mukaan kok rkp median ja kusetuskoneiston vedätykseen omassa gallupissaan. Hesarin tilaus meni nyt katkolle.
.
hesari ei uskalla näyttää korjaamattomia lukuja
.
Kansa nousee mamutusta vastaan. Thors on huiskinut suomalaisten rahaa
mamutukseen ja ulkomaille.
Tohtori Halla-ahon (HELSINKI NUMERO 127)
VÄHÄN VANHEMPIA KOMMENTTEJA THORSIN PUUHISTA
http://www.halla-aho.com/scripta/nagot_att_grubbla_pa_for_tante_astrid.html
talousarviossa varataan momentille "Maahanmuutto" 83 962 000 (kahdeksankymmentäkolme miljoonaa yhdeksänsataakuusikymmentäkaksi tuhatta) euroa. Tästä pakolaisten ja turvapaikanhakijoiden vastaanotto nielee 53 152 000€. Pelastustoimelle ja hätäkeskuksille on varattu 81 355 000€. Nuorisotyöhön sijoitetaan 43 323 000€. Tarvitseeko Suomi maahanmuuttoa, joka maksaa sille enemmän kuin pelastustoimen ylläpito?
Huomautettakoon, että näissä luvuissa ei ole mukana se raha, joka käytetään muualta tulleiden ikuisten eläkeläisten elättämiseen tai maahanmuuton aiheuttamiin koulujen, kirjastojen ja julkisten palveluiden lisämenoihin.
Haluaisin tietää, miksi näitä asioita ei pidä asettaa vastakkain. Jäisivätkö ne 84 miljoonaa euroa kenties käyttämättä, ellei niitä kipattaisi maahanmuuton moolokinkitaan?
Mainitaan nyt vielä, että kehitysapuun, jonka tehoista ei vuosikymmenten kokemuksellakaan ole kovin häävejä näyttöjä, Suomi sijoittaa 830 400 000 (kahdeksansataakolmekymmentä miljoonaa neljäsataa tuhatta) euroa, kymmenen kertaa pelastustoimen ja hätäkeskusten saaman summan. Ja yli puolitoista kertaa enemmän kuin koko tieverkostonsa ylläpitoon. Lähes viidenneksen koko terveydenhuoltoon käytetystä rahasta. 332 kertaa enemmän kuin energiansäästön ja uusiutuvan energian käytön edistämiseen.
Toivottavasti Suomen kansa ei ole niin tyhmää, että antaa äänensä populismille! Ja kuinkahan moni BS:n äänestäjä oli äänestämässä muuten Suomea alunperin EU:iin (n:57% suomalaisista näin teki). Mitä Perussuomalaisten(äänestäjienkään) kannalta tarkoittaa globalisaatio, kilpailukyky ja talouskasvu? Miten rakennamme kilpailuvalttejamme tutkimus, tuotekehittely ja koulutus ilman kansainvälistä yhteistyötä? Tämä vaatii ylikansallisia verkostoja ja keskuspankkien kautta pääomamarkkinoiden suuntaamista edullisille keskitymille?!!!?
niin mutta on hyvä että demokratiassa voi aina muuttaa mieltä.eu markkinoitiin meiille suomalaisille valehtelemalla. niinpä nyt täytyy valitettavasti muutaa suomen politiikkaa ja äänestää persuja.eu ajaa kokoomuslaista diktatuuria suomeen.nyt meillä on järkyttävä määrä työttömiä ja paljon halpatyövoimaa joka tekee suomalaisten työt halvalla.onko tämä nyt sitten hyvä asia .kaikki suomalaiset tietävät että tästä ei mitään hyvää seuraa.siinä sinulle suomen puolesta puhujalle.
eu ei pysty muuta järjestämään kuin leipäjonoja .niin että älä ole huolissasi miten tähän maahan järjestetään koulutusta ja tutkimusta.
Kokoomuspopulismille ei ääniä anneta. Viemässä suomen konkurssiin,,hullut)
Kyllä se Persujen paikkamäärä voi ihan hyvin olla 40 paikkaa tai ylikin. Kukapa sitä vielä arvaa. Mutta sunnuntai-iltana riemua riittää aina aamutunneille asti. .
.
"We shall overcome some day"
.
Vaalipiireittäin tehty Gallup on varmaankin lähinnä lopullista vaalitulosta. Erot neljän suuren kesken ovat kuitenkin niin pieniä että jopa PS ykköspaikka eduskunnassa on täysin mahdollinen Perussuomalaisille.
.
Punayleisradio Waikenee ja Ruutu Pimenee
.