Heippa.
Olen aikeissa siirtyä opiskelemaan alani opintoja Kotkana tulevan syksyn / talven aikana. Haluaisinkin kuulla mistäpäin Kotkaa kannattaa katsella suht edullisia opiskelijan budjetille sopivia vuokrakämppiä? Lisäksi olisi hienoa kuulla muutakin yleisesti kaupungista sen palveluista ymym. Miten tuo löytyykö kaupungista helpolla parkkipaikkoja?? =)
Opiskelemaan kotkaan
7
2579
Vastaukset
- vexi_x
Jos opiskelu on KyAMKissa, kannattaa asunnon kysely aloittaa sieltä. Sinne toimitetaan yleensä ilmoituksia vapaista opiskelija-asunnoista.
Siellä myös tutustutetaan uudet opiskelijat keskeisiin kohteisiin - ainakin aikaisemmin kiertoajelulla annettavana tietoiskuna.
Kotkansaarella pysäköintipaikkoja on ihan ydinkeskustassa niukasti etenkin talvella vuoropysäköintien takia, mutta muualla saa kyllä autonsa parkkiin suhteellisen helposti.
Toriparkki on loistava mahdollisuus ainakin "pikaostoksilla" käydessä, koska ensimmäinen tunti on veloitukseton. Siellä on noin 500 pysäköintiruutua. - tervetuloa Kotkaan
Hienoa, että tulet Kotkaan opiskelemaan. Kotkasta kun lähtee tämä kyvykkäämpi nuoriso taas muualle opiskelemaan ja sille tielle jäävät, niin tilanne tasapainottuu kun saamme uusia asukkaita teistä nuorista taitajista.
Kotka on ihan kiva opiskelukaupunki ja toivottavasti harkitset vaikka tänne jäämistä opiskelujesi jälkeen. Kotka tarvitsee kipeästi uutta nuorta sukupolvea.
Asuminen Kotkassa on edullista verrattuna pääkaupunkiseutuun.
Toivotan sinulle onnea opiskelujesi suhteen ja kyllä se asuntokin järjestyy, ole huoleti, tarjontaa on. - Ex-opiskelija
Kotkassa hintataso on edullinen, joten jos et halua asua opiskelija-asuntolassa, keskustasta löytyy hyvin asuntoja. Julkisillakin pääsee kätevästi kaikille saaren ulkopuolisille oppilaitoksille (Jylpylle?), autolla tietty vielä helpommin. Pysäköinti ei ole ongelma, jos voi kävellä korttelin-kaksi. Aivan ydinkeskustassa on mittarit, normaalisti maksullinen aika on 9 - 17 arkisin ja lauantaina 9 - 14.
Opiskelija-asunnot ovat tietysti edullisempia, niitä voi kysellä tuolta: http://www.kotopas.fi/ - Urheilutalon naapuri
Tervetuloa korkeakoulukaupunkiin nimimerkki 65732435655433434443.
Metsolan kampusalue on lähellä langinkosken kansallispuistoa ja
ihan muutaman kilometrin päässä karhuvuoren lähiöalueesta,jonne
pääset yleisillä kulkuneuvoilla 15 min välein.
Vapaita asuntoja löytyy loitsu ja haltijantieltä sekä peikonpolulta,myös
omistusasuntoja.
Parkkipaikkoja on loitsutiellä rekka-autojen välissä ja länsi-kotkan
kauppakeskuksen luona saa autoa pitää.
TERVETULOA KORKEAKOULUKAUPUNKIIN ! - tyttööönn_en
Mahtavan positiivistä tekstiä!!! :-) Olen aloittajan lailla lähdössä jatkamaan ammattiopintojani toiselle puolelle Suomea, eli Kotkaan EKAMiin! Ihanaa lukea näin fiksua tekstiä ihmisten suusta. Näkisitte oman nykyisen kotikaupunkini suomi24palstan! Innolla odottelen muuttoa sinne päin. Kaikkea hyvää kotkalaisille =))
- 3.polven kommunisti
Tuleeko sinusta suurtalouskokki vai laitoshuoltaja?
Meidän poika menee sinne muuraripuolelle,eli alkaa tekemään
varaavia takkoja,ruonalan rantaan muuttaville,arvonnassa tontin
saaneille ulkopaikkakuntalaisille. - vexi_x
Viisi vastausta kesti viestittely asiallisena. Sinänsä ennätys kyllä. Valitettavasti täällä ei saa yleensä yhtäkään asiallista vastausta tai kommenttia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236798Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää391209Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka231011- 75881
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47814Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a59794Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93774Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38761Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14716- 43713