Vau sivun laskuri ei pidä paikkaansa

ainakaan raskausviikkojen suhteen, mites muilla pitänyt paikkaansa? Lasketun ajan laitoin siihen. Mistä tietää minkä kokoinen sikiö on jos ei käy ultrassa? Silloin kun kävin sikiö oli 8 5 ja 19mm, kuulostaako pienelle teidän mielestä?? Kiitos etukäteen vastauksista
7461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Miten niin ei pidä paikkaansa? Laskurissahan oletetaan että kierto on sen 28 vrk, mitä se ei suinkaan kaikilla ole.

Milloin sinulla on laskettu aika? Kai tiedät että viikot ei ole yhtä kuin alkion/sikiön ikä?


Vau.fi-sivuilta:

"8. raskausviikko
Alkion pituus: 9-14 mm
ALKIO

8. raskausviikko

Kahdeksannen viikon alussa alkio on viiden viikon ikäinen. Pienen pavun kokoisen alkion suu ja sieraimet ovat jo alkaneet muodostua. Pää ja sydän ovat suuria muuhun vartaloon verrattuna.

Aivot koostuvat ohuesta solukerroksesta, joka näkyy ultraäänessä isona mustana aukkona. Erotamme toisistaan isot aivot, joka toistaiseksi on aivojen vähiten kehittynyt osa, keskiaivot ja aivojen takaosan, joka on alkuna muun muassa pikkuaivoille

Alkion sydän lyö 130–160 kertaa minuutissa. Sydämen seinämät ja läpät muodostuvat. Käsivarsien ja jalkojen aiheet kasvavat ja alkavat näyttää pieniltä meloilta. Alkio on sikiöpussin sisällä. Sillä on jo ohut ihokerros eikä se enää ole litteä.

NAINEN: Elämä muuttuu

Äiti on lapsensa ensimmäinen elinympäristö ja syntymättömän lapsen linkki ulkomaailmaan. Mikä vaikuttaa äitiin, vaikuttaa myös lapseen. Äidin tunnetilat välittyvät sikiöön istukan kautta.

Odottavien vanhempien elämä on jo ehkä alkanut muuttua monella tapaa. Tuleva äiti ei jaksa enää istua tv:n ääressä puolille öin eikä viipyä juhlissa pikkutunneille. Tuleva isä saattaa alkaa tuntea olonsa hieman ulkopuoliseksi, kun nainen käpertyy sisäänpäin uuden kokemuksen edessä. Avoin vuorovaikutus ja tunteiden jakaminen parisuhteessa on nyt tärkeämpää kuin koskaan aikaisemmin"


No ei sitä tarkkaa kokoa ilman UÄ-tutkimusta tiedäkään.

Äänestä
  • la arvio 2.11

    Äänestä

tiesin, että ei ole sama. Mulla on neuvolasta saatu kirja jossa lukee vau.fi ja toisessa kannessa isälle ja toisessa äidille. 2010-2011

Äänestä

olet oikeastaan yhdeksännellä raskausviikolla menossa, jos viikkoja on 8 5.

Äänestä

aikasemmin kyllä. Nyt on sikiö 10 6 ja raskaus 14 0

Äänestä

mulla ainakin laskuri viikkojen suhteen pitänyt paikkansa. jokainen sikiö kasvaa yksilöllisesti ja sivulla olevat paino ja pituus ovat keskiarvoja tilastoista.

Äänestä

Mulla ainakin näyttää eri viikkoa kuin mitä neuvolakortissa, heittää viikolla koko ajan vaikka laskettu aika on ihan sama...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


netissä vääriä? kirjoitti:

ainakaan raskausviikkojen suhteen, mites muilla pitänyt paikkaansa? Lasketun ajan laitoin siihen. Mistä tietää minkä kokoinen sikiö on jos ei käy ultrassa? Silloin kun kävin sikiö oli 8 5 ja 19mm, kuulostaako pienelle teidän mielestä?? Kiitos etukäteen vastauksista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu