Halosen puhe eriarvoisuuden kasvattamisen ehkäisystä kymmenenvuotta myöhässä, nyt kun kansa kohisee vihasta ja Halinen on jäämässä pois virastaan hän puhuu eriarvoisuuden kasvattamisen ehkäisystä, MIKSI asia oli päivastoi kymmenen vuotta sitte ?
Tietenki parempi myöhään kuin ei millointaan yrittä korja asia, harmittaa vain, kun suomi on saatettu taloudellisiin ha henkisiin vaikeuksiin eriarvoisuuden kasvattamisen ansiosta !
Tietenki parempi myöhään kuin ei millointaan yrittä korja asia, harmittaa vain, kun suomi on saatettu taloudellisiin ha henkisiin vaikeuksiin eriarvoisuuden kasvattamisen ansiosta !
Vastaukset 10
Vanhimmat
mitä se käytännössä tarkoittaa ?
ovatko muualta muuttaneet huonommassa asemassa ?
miten heidän hyvinvointia on aijottu kohentaa?
kaikkien ei tarvitsekkaan tehdä työtä . miten he sitten tulevat toimeen?
Kuten aiemminkin olemme huomanneet puheet ovat puheita ja teot aivan muuta.Halonenkin istui hallituksessa jossa eriarvoistettiin yhteiskuntaa kiihtyvällä tahdilla.Ihmettelenkin syvästi miten on otsaa puhua tuollaista kun itse on ollut ja on yhä yksi maamme politiikaan keskeisistä vaikuttajista.
SE onkin suuri ihmetyksen aihe, ONKOHAN omatunto alkanu kolkuttamaan, kun on huomannu kansalaisten purkaukset !
Halonen EI mainettaan enään pysty korjaamaan yrityksestä huolimatta !
Ei kolkuta. meni vaan suklaaosastolla etsikkoaikansa. Nyt heräs.
Myöhässä tosiaan vähintään 4 v. Halonen on ottanut asian kyllä esille, ainakin yhdessä uuden vuoden puheessa ja sivunnut joissain kannanotoissaan.
Epäilen, ettei Halonen ole uskaltanut aiemmen mesota, koska nämä kansallisaarteemme (KOK, Kepu, Vihreät ja RKP) ovat kaventaneet Presidentin valtaa. Siis melkein kynineet KANSAN suoraan valitseman pressan arvotehtävät. Niistä "lautasista" kinasivat Suomen edun vastaisesti.
Hieman sivuraiteille, kun tuosta putkahti mieleeni:
Kait hallitus aikoi panna tuelvaisuuden vallattoman pressan Hölmölän kierteleväksi pr-naiseksi "rekrytoimaan" Afrikasta tänne sikahalpatyövoimaa, koska sellaisen lakiesityksen hallitus teki, että kaikki portit auki EU:n ulkopuolelle.
Lisäksi siihen saattoi niveltyä kiire antaa Suomen passi kaikille halukkaille, koska melkein koko 200-päinen hunnilauma hyväksyi uuden kanalaisuuslain, jonka perusteella Suomen passin ja äänestysoikeudet myös eduskuntavaaleihin saa entistä nopeammin eikä rikostaustakaan ole esteenä puhumattakaan että kirjoitus-ja lukutaito pitäisi hanskata:
http://217.71.145.20/TRIPviewer/show.asp?tunniste=HE 80/2010&base=erhe&palvelin=www.eduskunta.fi&f=WORD
Näin se media valotti tämän lain voimaantuloa:
http://www.aamulehti.fi/cs/Satellite/Kotimaa/1194662975516/artikkeli/suomessa pian kansalaisuuden saa helpommin kuin oleskeluluvan .html
Ja Tarja allekirjoitti...
Paskat, HALONEN ei ole halunnu asiaan ottaa muuta kansaa kuin korostaa että eriarvoisuus tulee kasvamaan, koska eriarvoisuudesta ON JUURI hänellekki VAIN HYÖTYÄ; Halonen on huijannu tyhmää kansaa tullenmennen, jopa lääppimällä perseitä ! saadakseen ääniä ! yhsessä vaalitilaisuudessa lääppi jonkun naisen takapuolta ohimenne , oli varmaan mukavaa, ja saikohan ääne siitäki.
Nyt peloissaan huonon omatunnon kolkuttaessa hieman mainitsi asiasta toisinpäin, heh, KIERO kuin korkkiruuvi !
eikö tunne pistoa sydämmessä kun teot ja puheet ei kellään käy yksiin
valtaväestönkohdalla?
entistä enemmän köyhä murtuu ironin alla.
TUOHON EDUSKUNNAN RÖTÖSTELYYNKIN::..olis ollut syytä puuttua ajat sitten.mutta kuka siihen puuttuu.kun ovat kaikki samanlaisia.KEULA KUVAT.ESIMERKIT.ARVO JOHTAJAT....kaikki jollain syytös listalla..ota niistä selvä.?.
kyllä huvitti.koko halonen.....
Tarja Halonen ei ole koskaan ajanut muuta kuin Tarja Halosen etua. Mistä on kuvitellut saavansa tulevaisuudessa tukea ja valtaa; itselleen.
Moraalista kertoo tyttären isän arvailu. Oli hankkinut petikamarin kautta puoluevaltaa niin monen kanssa, että isän arvaamisesta tuli jo kansanhuvia: kunnes rahalla ostettiin "isä". Joten ainakaan moraali tai perhemallia Halosesta ei voi juuri mainostaa.
Toiminta DDRn tunnustajasta Suomen liittäjäksi osaksi Neuvostoliittoa kertoo miten paljon suomalaisten hyvinvointi häntä on liikuttanut: ei pätkääkään.
1/3 hyvinvoinnistamme tulee Länsikaupasta. No sitä ei olisi jos halosen ja muiden 500 idiootin toive olisi toteutunut. Halonen oli sabotoimassa EEC neuvotteluja aatetovereittensa mukana intoa uhkuen.
Joten kuka idiootti todella uskoo että Halosen puheet eriarvoisuudesta on uskottavia?
Etujen kähmintä EUn kakkoslautasen ääressä on syy presidentin vallan kaventamiseen, jotta halostelu ei tulevaisuudessa sotkisi vastuullisen politiikan harjoittamista.
NINEL