Nyt jo rahat ovat loppu kun sähkölasku nossut 30% ja bensa on Euroopan
kalleinta!!
Hävetkää
kalleinta!!
Hävetkää
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vain se on varmaa, että KePu pettää.
Onkos minunkin syy?
Kävin eilen vakain tuumin äänestämässä Keskustan erittäin luotettavaa ehdokasta.
Olenkos minäkin sitten syyllinen tuohon pettämiseen?
Ainakin yrität jatkuvasti pettää väittämällä olevasi yliluutnantti ja palvelleesi 30 vuotta Suomen Armeijassa.
Ei ole mahdollista päästä noin vähillä tiedoilla läpi Kadettikoulusta.
Tai jos olet samalta Tykistökurssilta kuin Sonnimies. Hänkin väitti olevansa upseeri, vaikka ei ollut. Kepuänkyrä hän kyllä on kuten sinäkin.
kuvitteletko tosiaan, että joku uskoo sinua? Täytyy olla tosi typerä kepulainen jos sinua uskoo.
Tyhmiä sakotetaan tuossa sähkönhinnassa mulla ei ole noussut senttiäkään sähkönhinta mistä lie johtuu no siitä tietenkin kun ei välitetä mitä se maksaa olisit tehnyt 2 vuoden kiinteän hintasopimuksen kuten meikäläinen teki niin ei se nouse kahteen vuoteen
Mitä tulee taas siirtohintaan sitä kun ei voi kilpailuttaa niin siitä on vastuussa sähköyhtiöt ja sielläkin on varmaan palkat ym. kulut nousseet aika kovasti viime vuosina ja se aiheuttaa nousupaineita ja tietenkin verot.
Bensiinin hinta määräytyy täysin maailman tilanteesta ei suomen politikot siihenkään voi vaikuttaa kuin veroissa ja kun hinta nousee niin vero laskee ja myös päinvastoin se on sellainen automaatti
Demarit oli hallituksessa yhtäjaksoisesti lähes 20 vuotta ja sinä aikana bensan hinta moninkertaistui,joten ei ole hallituksista kiinni bensan hinta. Persut ei ole vaikuttanut mihinkään Suomen taloudessa ja toivottavasti ei vaikutakkaan.
Sanoisin,että kannattaa hävetä ensin itse ja sitten vaatia muita.
Sähkön hinta tulee nousemaan sinullakin, aivan varmasti. Suuri osa sähkönhinnan noususta on VERONKOROTUKSESTA johtuvaa. Tämä hallitus nosti energiaveroja, etkö ymmärrä, että nykyisestä inflaatiosta suurin osa johtuu HALLITUKSEN TOIMISTA.
VIELÄ TÖRKEÄNPI SIIRTO, SIIS RIISTO ISOMMISTA KAUPUNGEISTA TURVESUOMEEN ON NS. HAITTAVERO.
Se on oikea kepun tyypillinen aikaansannos. Vähiten saastuttavaa energiaa, maakaasua, hallituksen päätöksen mukaisesti verotetaan nyt hyvin ankarasti, kun sen sijaan turve, ylivoimaisesti saastuttavin ja epätaloudellisin energialähde nautii suorista ja epäsuorista tuista. Kun turpeesta saadaan yhtä öljytynnyriä vastaava määrä energiaaa, menee siihen puolitoista tynnyrillistä vastaava määrä energiaa.
Eräs kaupunki lämpiää lähes kokonaan teollisuuslaitoksen jätelämmöllä ja nyt kepun ajaman risupaketin myötä jätelämmölle tulee HAITTAVERO. LÄMMÖN HINTA NOUSEE LÄHES 15 %. Tässä on varmasti tarvittu sitä kepuänkyrätotuutta, haittavero energialle joka muuten menisi merta lämmittämään.
Nyt tämä raha siirretään Turvesuomeen lisäämään päästöjä ilmaan ja vesistöön. Turvemailta ojettaessa lähtee valtavat määrät humusta, happamia vesia ja usein elohopeaa. Tällaista luonnon tahallista saastuttamista kepu rakastaa ja riistää ruuhkasuomen rahaa touttamattomaan turvetuotantoon, siis TURVESUOMEEN.
Muistin virkistämiseksi; silloin kun Kepu oli oppositiossa ja öljyn maailmanmarkkinahinta nousi, piti Mauri Pekkarinen Eduskunnassa ankaran puheen ja vaati polttoaineverojen alentamisrta, muuten ihmiset kuolevat haja-asutusalueella jne.
Mauri Pekkarinen tiesi varsin hyvin, että ei Suomessa eikä muualla Länsi-Euroopassa voida alentaa veroja tällaisessa tilanteessa, kun se olisi vain johtanut öljyn hinnannousuun maailmanmarkkinoilla. TässäKIN tapauksessa Kepu ja Pekkarinen vaativat sellaista mikä oli siina tilanteessa mahdotonta. Tämä on tyypillistä kepuänkyräpolitiikkaa, varmasti Kepussa tiedettiin todellinen tilanne, mutta lietsottiin vihaa silloista hallistusta kohtaan täysin valhellisesti. Siksi sanomme KEPU PETTÄÄ AINA. Ja se pitää paikkansa AINA.
Miksi se tehosekoitin-Pekkarinen ei nyt laske polttoaineveroja?
Miten nyt tilanne on toinen?
On totuus, keputotuus ja kepuänkyrätotuus.
"Muistin virkistämiseksi; silloin kun Kepu oli oppositiossa ja öljyn maailmanmarkkinahinta nousi, piti Mauri Pekkarinen Eduskunnassa ankaran puheen ja vaati polttoaineverojen alentamisrta, muuten ihmiset kuolevat haja-asutusalueella jne. "
Kepu teki kaksi välikysymystä aiheesta vuonna 2000. Päästyään hallitukseen 2003 asia ei kepua enää kiinnostanutkaan.
Kepu pettää aina.
Vinkki: oppositiossa oleva / eduskunnasta pudonnut keskustapuolue ei nosta yhtään mitään ;) ...
Ei niin koska sen nimistä kuin keskustapuolue ei ole enää edes olemassakaan.
Mutta Suomen keskusta on todella voimissaan suurin puolue.
Miksi maalaisliitto vaihtelee nimeään?
Tottakai, niinhän murhaajat ja muut rikolliset vaihtavat nimeään, ettei heitä tunnetaisi ja he voisivat helpommin jatkaa konnuuksiaan, näin menettelee myös Maalaisliitto Keskustapuolue, ´Suomen Keskusta jne.
Minkähän he keksivät seuraavaksi?
Pitäisikö järjestää kilpailu?
Pääpalkinto kahdenhengen lippu Uuden Itsenäisyyspäivän juhlaan Etelä-Pohjanmaalle. Puna-armeijan kuoro laulaa Kytösavun aukeilla mailla ja Nälkämaan marssin, kuoro lausuu Kekkosen puheen, sen missä Kekkonen ylistää Stalinia neroksi ja Suureksi Suomen Ystäväksi jne.
Se on nSuuri kepulainen Isänmaallinen juhla.