millä tulolla?

eli kysymys on että mitkä on firman minimi tulot jotta se pysyy noin -0 tasolla.. tottahan toki tarkoitus on päästä parempalle tasolle, mutta kun yritystä ollaan vasta suunnittelemassa ni ois hyvä tietää että kauan mennää riman alla.

eli jos ajatellaan että mennään minimi yelillä ja vakuutuksista ois vastuu vakuutus näin alkuun.. kuluja yrityksellä ei juurikaan aluksi ole. eli tuotetaan vain palvelua

YEL, vastuuvakuutus, tilitoimisto mitä noi tekee kuukausitasolla (noin)?
4128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kannattaa nyt miettiä kuluja uudelleen. Erikoinen on firmanne, jos pärjäätte ilman puhelinta, nettiä, postikuluja, pankkikuluja, toimitilakulut, toimistotarvikket jne. Yelin voi voi googlailla, mutta kanattaa muistaa, että kaikki sairauspäivärahat ym. on sidottu maksamaasi yle-maksuun. Tilitoimisto maksaa n. 50e ylöspäin, riippuen tositteiden määrästä ja tilitoimistosta.

Äänestä

noita kuluja mitä tossa luettelit ni en laskenut koska ne ovat tiedossa.. ja yksityisellä puolella hoidossa.. tarkoitan nyt enemmänkin noita suurempia kuluja.. mutta varmaan menee muutamia kuukausia että pääsee siihen - tilanteeseen mutta minkä verran vaatii firmalle tuloja että päästään kyseiseen tilanteesee..

huomioikaa sana noin!!

Äänestä
  • - 0 tilanteessa ei YEL- maksuja tarvitse maksaa, tuskin ylittyy tuloraja muutenkaan ensimmäisenä vuotena. Jotenkin tuntuu että olet liian pienellä budjetilla liikkeellä ja vähillä perustiedoilla. Rahaa pitäisi pystyä sijoittamaan yritykseen, että se pyörii alkuun 1/2 -1 vuotta, jotta tuloja alkaa kertymään menoja enemmän. Vähintään 10 000 melkein ala kuin ala ja itselle elämiseen ainakin puoleksivuodeksi säästöjä, jos et vanhempien, tai puolison nurkissa elä.

    Äänestä

Kyllä valitettavasti lain mukaan päätoimisen yrittäjän on otettava YEL, mutta itse määrittää työtulon, min 6896 euro/vuosi josta vakuutusmaksua josta maksaa 21.6 % jos alle 53 v ja ensimäiseltä neljältä yrittäjävuodelta saa 2 5% :n alennuksen. Tapaturmavakuutus pitää myös olla ja se maksaa jotain 0,6 % työtulostasi. Jos on toiminta jossa kannattaa olla jotain vastuuvakuutuksia niin ne on toimalakohtaisia. Verottaja lähetää sinulle ennakkoveromaksulaput arvioimasi tulon mukaan. Muut muuttuvat kustannukset osaatkin arvioida, mutta kyllä fakta on, että minimissäänkin pelkässä työn myymisessä menee joku satku kuussa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietiskeliä kirjoitti:

eli kysymys on että mitkä on firman minimi tulot jotta se pysyy noin -0 tasolla.. tottahan toki tarkoitus on päästä parempalle tasolle, mutta kun yritystä ollaan vasta suunnittelemassa ni ois hyvä tietää että kauan mennää riman alla.

eli jos ajatellaan että mennään minimi yelillä ja vakuutuksista ois vastuu vakuutus näin alkuun.. kuluja yrityksellä ei juurikaan aluksi ole. eli tuotetaan vain palvelua

YEL, vastuuvakuutus, tilitoimisto mitä noi tekee kuukausitasolla (noin)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu