Mitä olisit valmis maksamaan aidasta, johon istutettais Brabant-tuijia (h=80cm) 60 cm:n välein? Aita olisi 110 m pitkä, jolloin pensaita pitäis olla n. 180 kpl. Hintaan pitäisi sisältyä istutus ( ei oja ja mullat).
Tuija-aidan hinta
12
17666
Vastaukset
- puuta heinää
taimet n. 6 € kpl ja istutustyö 40 € / tunti
180 kpl x 6 € = 1080 €
istutustyöhon aikaa 2-3 tuntia eli 80 - 120 €
Eli yhteensä n. 1200 € (sis.Alv:n
istutusaika riippuu hyvin paljon kasvualustan laadusta.
Tuollainen pitkä tuija-aita ei kyl miun mielestä ole kovinkaan helppo eikä kaunis saati sopiva suomalaiseen maisemaan, mutta jokainenhan saa tonttinsa aidata niinkuin parhaaksi näkee, kunhan siistinä pitää. - TUIJAT SUOJAAN
KPL HINTA N.15€ TAI YLI. VAATII KEVÄÄLLÄ AURINGOLTA SUOJAAMISEN JOS EI OLE VARJOISASSA PAIKASSA MUUTEN ON PILALLA HETI EKAN TALVEN JÄLKEEN. VUOSIEN SUOJAUS TARPEEN.
- poppamieskin
KIlpailluta taimet ja työ. Siitä se hinta sitten selkenee. Taimia saa halvalla tukusta kunhan on hiemen kekseliäs. Paikallinen kaivurimies kaivaa ja levittää mullat noin vain...itse istuttamalla säästät ulkomaan reissun rahatkin.
- rrrmmmfd
Kiitoksia.
Tämän hetkinen tarjous on 3400€ luokkaa ja pidän sitä pikkasen kalliina. Samankokoisten taimien hintahaitari on aika hurja, 5€- 40€, en tiedä miten ääripäät eroaa toisistaan. - älä sorru halpaan
LAADUSSA SE HINTA ERO. HALVAT SAATTAA OLLA JO KUIVUNEITA OSITTAIN VAIKKA VIHREITÄ OVATKIN. RISKI ON KUITENKIN OLEMASSA. HINTAVAMMAT VARMEMMIN KASVUUN JA SAATTAA OLLA JONKINLAINEN TAKUUKIN.
- myyjä+ostaja
Tuija on nykyisellään Suomessa hyvin suosittu, siksi isot marketit ja puutarhakaupat ostavat suuri eriä suoraan Hollanin tukkureilta ja saavat ne suht edullisesti. Usein tuija on ns. sisäänvetotuote, jolla houkutellaan asiakkaita myymälään. Jos pääsee ostamaan kasvit, heti kohta kun taimierä on myymälään saapunut, saa laadukasta tavaraa. Pitempään myymälässä olleet voivat olla heikompia, myymälöissä kun kasvien hoito on mitä on.
- V-ruska
Osaako joku kertoa tuijien istutussyvyydestä ja kasvutilavaatimuksesta? Istutimme eilen kolme pylvästuijaa kuoppaan jonka pituus on n. 180 cm, leveys ja syvyys 50 cm. Jouduimme vuoraamaan kuopan juuriesteellä, koska istutuksen vieressä n. 3 metrin päässä on suuri koivu. Kuopan täytimme osittain vanhalla mullalla ja suurimmaksi osaksi uutta tuoretta multaa. Emme lisänneet lannoitetta multaan. Onko kuopan syvyys liian vähän? Tarvitsevatko tuijat syvemmän kuopan, juuriesteen takiahan ne eivät pysty ulottamaan juuriaan kuin 50 cm syvyyteen. Toivottavasti joku osaisi neuvoa!
- Kyllä tuijasi
on tuhoontuomittu jos koivunlähelle istutit.
- ei alle
koivun tai muunkaan puun alla ei kasva muut kuin ns. aluskasvit.Koivun juurialue on niin laaja ettei siinä mikään pärjää ja yleesnä toisen alla ei mikään pituutta kasva.
- V-ruska
Tuijat eivät ole koivun alla eikä koivu varjosta niitä mitenkään, ja juuria suojaa juurieste. Huolenaiheeni oli lähinnä se, onko kaivettu kuoppa riittävän suuri tuijille...
- tuija fani
Meillä brabant-tuija-aita on kasvanut loistavasti ja on hyvä näkösuoja. En ole suojannut talveksi edes alussa ja ei ole kärsinyt yhtään. Tonttia (Kotkassa) on multavaa maata ja aita täydessä auringossa. Tuijalle on tärkeää, että on kosteutta riittävästi maaperässä, silloin se ei kummoista hoitoa tarvi. Nyt olen muuttamassa rivitaloon ja aion istuttaa timanttituija-aidan rajalle.
- tuija fani
Brabant on nopeakasvuinen, joten istutin pieniä taimia 3 kpl metrille, aitaa on noin 60 metriä ja työn tein itse, ei tullut kalliiksi. Muistini mukaan tuijia sai silloin 3 kpl 20 eurolla, joten lasku kasveista oli 1200. Brabant kasvaa 30 senttiä vuodessa, joten nyt 4 vuoden jälkeen pitkäkään mies ei yli näe ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1172579- 2282045
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1831828- 481642
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1131418Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä541333- 1221148
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo283913Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65825Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo64779