Hieman ristiriitaisia tietoja olen kuullut, mutta onko mitään rajaa kuinka paljon alkoholia (yli 21%) voi tuoda lentokentän duty free:stä, eli turvatarkastuksen jälkeen. Olen matkalla Ryan air:llä ja mukana on pelkästään laukku, jonka otan mukaan koneen sisään. Onko se tämä 5 litraa, jonka jostain luin?
Vastaukset 5
- Lentäjän poika
Mistä luit ko määrän? Ryan air:in sivuilta voit tarkistaa asian - eikä se todellakaan taida olla tuo 5 litraa.
- x+x+x+aqq
Eix taxfree ole 1 litra väceviä vaicca on eeuussa cosca ne on verovabaita ostoxia.
- egrhaerhthathathatha
Et sitten paremmin osannut sanoa`?
- Freetax
Juuri niin, TAXFREEsta saa tuoda, veroitta, vain litran väkeviä. Mutta muihin viinaostoksiin Skotlannista (joista on maksettu verot ja luovutettu kulutukseen Skotlannissa) pätee se EU;n tuontivapaus.
- EiTaxFree
Väärin meni... Myynti on verotonta vaan jos lento on EU:n ulkopuolelle. EU:n sisäisillä lennoilla lentokentän myymälä perii veron ja näitä saa tuoda rajatta. Vaikka myymälän nimessä olisi tax free tai duty free on myynti aina verollista EU:n sisällä pysyttäessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901338
- 45687
- 20639
- 52584
- 46569
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit38559- 70541
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132538- 41512
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan177486