Pääoman juoksupojat kuriin

kansan ääni

"Ylikansallinen käskyttäminen nosti rumaa päätään, kun komissaari Olli Rehn (kesk.) kävi painostamaan Suomen puolueita ja äänestäjiä Portugalin lainantakauksiin suostumiseen. Samaan pelotteluun osallistuvat myös kotimaan valtapuolueet.
Sopii kysyä, kenen etua ajetaan näillä demokratiaa halventavilla puheilla; ylikansallinen pääomako käyttää määräysvaltaa maassamme?

Rahoituskriisi otettiin hallituksen mielestä ”niskalenkkiin” Kreikassa. Sama paini kuitenkin jatkui Irlannissa ja Portugalissa; lisää otteluita on luvassa. Etelä-Euroopan kelvottomuudesta rahaliittoon varoitettiin kyllä jo etukäteen. Varoitukset olivat valtaapitävien mukaan ”populismia”. Nyt riskit ovat toteutuneet ja väitetään ettei ole muuta mahdollisuutta kuin maksaa.

Tuloerot ovat kasvaneet maassamme viime vuodet. Johtajien palkankorotukset lasketaan kymmenissä prosenteissa, samaan aikaan kun palkansaajille ja pienituloisille eläkeläisille saarnataan malttia. Rahaa on olevinaan enemmän kun koskaan – vaan ei riitä kunnon terveydenhoitoon tai homekoulujen korjauksiin. Ulkomaiden tarpeisiin sitten löytyykin, velaksi ja korkoa vastaan.

Tulevissa vaaleissa Suomen kansa ratkaisee maamme suunnan. Saako sama eriarvoistaminen ja pelailu jatkua vielä seuraavat neljä vuotta? Vieläkö käy muiden edun asettaminen oman kansan edelle? Päätösvaltaa kannattaa käyttää kun sitä vielä on. Uusi eduskunta nimittäin päättää, kirjataanko EU-jäsenyys Suomen perustuslakiin.

Jani Mäkelä
eduskuntavaaliehdokas
Perussuomalaiset


http://www.perussuomalaiset.fi/mielipiteet/?issue=862 "

0

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Israel aloitti 3. maailmansodan

        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
        Maailman menoa
        396
        2092
      2. Kaksi vuotta

        Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
        Ikävä
        12
        1939
      3. Nainen, meidän talossa on säännöt

        1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
        Ikävä
        250
        1405
      4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

        En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
        Ikävä
        82
        1049
      5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

        Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
        Tv-sarjat
        56
        965
      6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

        "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
        Hindulaisuus
        402
        938
      7. Rakennetaanko yhdessä?

        Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
        Ikävä
        39
        818
      8. Onko hän elämäsi rakkaus?

        Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
        Ikävä
        56
        779
      9. Mies haluaisin sinun kanssa

        Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
        Ikävä
        75
        750
      10. Hyvää yötä mies

        Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
        Tunteet
        70
        734
      Aihe