Vanhan talon pihapiiri

torpan tiina,

Ostin yli satavuotiaan vanhan maalaistalon, jonka piha on aikas autio eli ei siis mitään istutuksia.

Yhdellä reunalla on talo, toisella navetta ja kolmannella sauna ja keskellä nurmikko. Saunan vieressä kasvimaa ja marjapensaita.

Tuohon isoon nurmikkoalueeseen haluaisin jotain...mutta mitä?

4

1079

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JaskaJokunenä

      Unikot ovat nättejä
      Etenkin aidot ooppiumit
      Tosin ovat laittomia
      Mutta ei niitä tunnista
      Samalla saat lääkkeet orastavaan psykoosiisi.
      Tosin tyhmää ostaa noin vanha talo

    • Ihana piha

      Tuollaiseeen vanhaan pihapiiriin voisi sopia pihasyreeni ja juhannusruusu. Myös tuomi on kiva puu pihapiirissä, jos talon takana on ojanpenkkaa tai kosteaa paikkaa.

      Pihalle voi laittaa lipputangon ja keinun. Kulkuväylään sopii liuskekivet tai nupukivet. Pihalle voi myös tuoda ison kiven, jonka ympärille perustaa kukkapenkit. Kukkapenkit voi rajata kivillä.

      Kukkapenkkiin laittaisin perinteisiä perennoja: ukonhattuja, keisarinkruunuja, malvikkeja ja särkynyttäsydäntä sekä luonnonvaraisia kauniita kukkia: kulleroita, poimulehteä, puna-ailakkia ja ruiskukkaa. Myös koristeheinät ja kauniit kivet voisivat sopia tuollaiseen vanhaan pihaan.

      Jonkin hedelmäpuun voisi myös laittaa sinne hyötytarhan suuntaan.

    • multakämmeninen

      Voisit ottaa yhteyttä asuinalueesi ProAgria-maaseutukeskukseen,kts.puh.luett.
      Siellä tehdään pihasuunnitelmia ja annetaan asiantuntevaa neuvontaa.

    • Perinteet kunniaan

      Jos vielä vähän arvailen miltä pihasi näyttää kulkuteiden suhteen, niin olisiko kulku pihaan saunan edestä talolle ja sitten navetalle? Eli jos pihaan pääsee kahta eri kautta pihatietä pitkin, niin on edelleen aikakaudelle tyypillinen piha.
      Silloin on yleensä ollut talon edessä nurmialueen reunalla joko pyöreä tai nurmikon reunaa myötäilevä istutusalue.
      Tyypillisiä aikakauden kasveja ovat mm.: idänunikko, tarhapionit, ukonhattu, syysleimut, särkynytsydän jne. Valinnanvaraa kasveissa kyllä on. Tuolloin on ollut jopa laajemmat valikoimat kuin nykyään (harrastajien keskuudessa). Luonnonkukkia on myös paljon siirretty. Juhannusruusu ja muut vanhat pensasruusut ovat olleet suosittuja. Yrttejä on myös käytetty paljon ja niissä onkin monia koristekasveiksikin sopivia. Lipstikka perinteisesti talon sisäänkäynnin vieressä piti paholaisen poissa.
      Onnittelut talon hankkimisesta. Tuohon aikaan ne on vielä rakennettu kestämään sukupolvelta toiselle. Itsekin viime syksynä ostin yli 100-vuotiaan talon kesämökiksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7219
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3821
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3420
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2552
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      2356
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2342
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      123
      2236
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2149
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1878
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1799
    Aihe