Vanhan talon pihapiiri

torpan tiina,

Ostin yli satavuotiaan vanhan maalaistalon, jonka piha on aikas autio eli ei siis mitään istutuksia.

Yhdellä reunalla on talo, toisella navetta ja kolmannella sauna ja keskellä nurmikko. Saunan vieressä kasvimaa ja marjapensaita.

Tuohon isoon nurmikkoalueeseen haluaisin jotain...mutta mitä?

4

1184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JaskaJokunenä

      Unikot ovat nättejä
      Etenkin aidot ooppiumit
      Tosin ovat laittomia
      Mutta ei niitä tunnista
      Samalla saat lääkkeet orastavaan psykoosiisi.
      Tosin tyhmää ostaa noin vanha talo

    • Ihana piha

      Tuollaiseeen vanhaan pihapiiriin voisi sopia pihasyreeni ja juhannusruusu. Myös tuomi on kiva puu pihapiirissä, jos talon takana on ojanpenkkaa tai kosteaa paikkaa.

      Pihalle voi laittaa lipputangon ja keinun. Kulkuväylään sopii liuskekivet tai nupukivet. Pihalle voi myös tuoda ison kiven, jonka ympärille perustaa kukkapenkit. Kukkapenkit voi rajata kivillä.

      Kukkapenkkiin laittaisin perinteisiä perennoja: ukonhattuja, keisarinkruunuja, malvikkeja ja särkynyttäsydäntä sekä luonnonvaraisia kauniita kukkia: kulleroita, poimulehteä, puna-ailakkia ja ruiskukkaa. Myös koristeheinät ja kauniit kivet voisivat sopia tuollaiseen vanhaan pihaan.

      Jonkin hedelmäpuun voisi myös laittaa sinne hyötytarhan suuntaan.

    • multakämmeninen

      Voisit ottaa yhteyttä asuinalueesi ProAgria-maaseutukeskukseen,kts.puh.luett.
      Siellä tehdään pihasuunnitelmia ja annetaan asiantuntevaa neuvontaa.

    • Perinteet kunniaan

      Jos vielä vähän arvailen miltä pihasi näyttää kulkuteiden suhteen, niin olisiko kulku pihaan saunan edestä talolle ja sitten navetalle? Eli jos pihaan pääsee kahta eri kautta pihatietä pitkin, niin on edelleen aikakaudelle tyypillinen piha.
      Silloin on yleensä ollut talon edessä nurmialueen reunalla joko pyöreä tai nurmikon reunaa myötäilevä istutusalue.
      Tyypillisiä aikakauden kasveja ovat mm.: idänunikko, tarhapionit, ukonhattu, syysleimut, särkynytsydän jne. Valinnanvaraa kasveissa kyllä on. Tuolloin on ollut jopa laajemmat valikoimat kuin nykyään (harrastajien keskuudessa). Luonnonkukkia on myös paljon siirretty. Juhannusruusu ja muut vanhat pensasruusut ovat olleet suosittuja. Yrttejä on myös käytetty paljon ja niissä onkin monia koristekasveiksikin sopivia. Lipstikka perinteisesti talon sisäänkäynnin vieressä piti paholaisen poissa.
      Onnittelut talon hankkimisesta. Tuohon aikaan ne on vielä rakennettu kestämään sukupolvelta toiselle. Itsekin viime syksynä ostin yli 100-vuotiaan talon kesämökiksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      283
      3522
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      22
      1958
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      41
      1603
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1451
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1139
    6. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      75
      1115
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1044
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      91
      928
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      811
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      747
    Aihe