Ostin yli satavuotiaan vanhan maalaistalon, jonka piha on aikas autio eli ei siis mitään istutuksia.
Yhdellä reunalla on talo, toisella navetta ja kolmannella sauna ja keskellä nurmikko. Saunan vieressä kasvimaa ja marjapensaita.
Tuohon isoon nurmikkoalueeseen haluaisin jotain...mutta mitä?
Vanhan talon pihapiiri
4
1066
Vastaukset
- JaskaJokunenä
Unikot ovat nättejä
Etenkin aidot ooppiumit
Tosin ovat laittomia
Mutta ei niitä tunnista
Samalla saat lääkkeet orastavaan psykoosiisi.
Tosin tyhmää ostaa noin vanha talo - Ihana piha
Tuollaiseeen vanhaan pihapiiriin voisi sopia pihasyreeni ja juhannusruusu. Myös tuomi on kiva puu pihapiirissä, jos talon takana on ojanpenkkaa tai kosteaa paikkaa.
Pihalle voi laittaa lipputangon ja keinun. Kulkuväylään sopii liuskekivet tai nupukivet. Pihalle voi myös tuoda ison kiven, jonka ympärille perustaa kukkapenkit. Kukkapenkit voi rajata kivillä.
Kukkapenkkiin laittaisin perinteisiä perennoja: ukonhattuja, keisarinkruunuja, malvikkeja ja särkynyttäsydäntä sekä luonnonvaraisia kauniita kukkia: kulleroita, poimulehteä, puna-ailakkia ja ruiskukkaa. Myös koristeheinät ja kauniit kivet voisivat sopia tuollaiseen vanhaan pihaan.
Jonkin hedelmäpuun voisi myös laittaa sinne hyötytarhan suuntaan. - multakämmeninen
Voisit ottaa yhteyttä asuinalueesi ProAgria-maaseutukeskukseen,kts.puh.luett.
Siellä tehdään pihasuunnitelmia ja annetaan asiantuntevaa neuvontaa. - Perinteet kunniaan
Jos vielä vähän arvailen miltä pihasi näyttää kulkuteiden suhteen, niin olisiko kulku pihaan saunan edestä talolle ja sitten navetalle? Eli jos pihaan pääsee kahta eri kautta pihatietä pitkin, niin on edelleen aikakaudelle tyypillinen piha.
Silloin on yleensä ollut talon edessä nurmialueen reunalla joko pyöreä tai nurmikon reunaa myötäilevä istutusalue.
Tyypillisiä aikakauden kasveja ovat mm.: idänunikko, tarhapionit, ukonhattu, syysleimut, särkynytsydän jne. Valinnanvaraa kasveissa kyllä on. Tuolloin on ollut jopa laajemmat valikoimat kuin nykyään (harrastajien keskuudessa). Luonnonkukkia on myös paljon siirretty. Juhannusruusu ja muut vanhat pensasruusut ovat olleet suosittuja. Yrttejä on myös käytetty paljon ja niissä onkin monia koristekasveiksikin sopivia. Lipstikka perinteisesti talon sisäänkäynnin vieressä piti paholaisen poissa.
Onnittelut talon hankkimisesta. Tuohon aikaan ne on vielä rakennettu kestämään sukupolvelta toiselle. Itsekin viime syksynä ostin yli 100-vuotiaan talon kesämökiksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4463839Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181652- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891444Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991378Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591336- 501266
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441049
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047