Korvaako kotivakuutus maalämpöpumpun?

Hajosi juuri

Maalämpöjärjestelmä posahti ja nyt vesi lainehtii ja talo jäähtyy... Takuu loppui juuri ja kuluttajaneuvoja vain voivotteli.

Onko tietoa korvaako tavallinen kotivakuutus tällaista? Onhan vesikiertoisen talon vakuutusmaksu niin törkeä, että luulisi jotain saavan... :(

23

14328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eljii

      Kyllä talotekniikan laitteista on saanut korvauksia, jokin ikävähennys tehdään ja omavastuuhan on kaikissa vahinkotapahtumissa

      Minä varmaan selvittäisin asiaa jo ennen kalliin laitteiston ostoa. Vaatiiko vakuutusyhtiö esimerkiksi valitsemaan tietyistä laitemerkeistä

      Oletko selannut lämpöpumppu- ja maalämpöfoorumikeskusteluja?

    • Kerropa toki

      hieman oikeata faktatietoakin "poksahduksestasi". Mm. minkämerkkinen laite poksahti, paljonko laitteella oli ikää ja mistä nimenomaisesta kohdasta ne vedet tulivat pihalle.
      Kun nyt kerrot aluksi nuo seikat, niin voisin jopa harkita uskovani juttujasi. Toistaiseksi veikkaan kirjoitustasi kateellisen suorasähkölämmittäjän tunteenpurkaukseksi.
      Ethän petä meitä tiedon janoisia pysyttelemällä hiljaa?

      • kaatunut kaivo

        Samaa mieltä ja jotkut vielä uskovat tällaisia satuja.


    • vakuutusyhtiö

      Varmaan sun vakuutusyhtiö osaa paremmin kertoa kuin lukiat täällä korvaako ne sen vai ei.

      • Anonyymi

        Korjaus: lukijat


      • Anonyymi

        hyvä


      • Anonyymi

        Korjaus: lukijat


    • > Maalämpöjärjestelmä posahti ja nyt vesi lainehtii ...

      ? vikaantuneesta KOMPRESSORISTA tulvii kuutiokaupalla VETTÄ ?

    • 4 3

      Onneksi suora sähkö vielä toimii ja saa uppopumpun pumppaamaan vedet pihalle!

    • Jouko Kuopiosta

      AIKA HUONO PROVO, HEH HEH!!! VAIN SUORASÄHKÖmies KYKENEE MOISEEN HERJAUKSEN YRITYKSEEN JÄÄDEN SIITÄ KIINNI:)

    • inssi'

      Kyllä korvasi ainakin minun vakuutukseni. Ikävähennys LVI-laitteista on 6% vuodessa. Eli 15 vuotta vanhan pumpun hinnasta korvattiin 10%. Lisänä se on rikkakin rokassa. Vaihtotyöstä saa luonnollisesti kotitalousvähennyksen.

      Minuakin vähän ihmetyttää, missä teillä lainehtii vesi.

      • Anonyymi

        Tehtiinkö ikävähennys työtunneista niin kuin if teki meille?


    • Erekki.

      Ei korvaa.
      Vakuutus korvaa kyllä lämmityslaitteiden hajoamisen.
      Mutta ei korvaa leluja.

    • Kokkelinokka69

      Erekin täytyypi ottaa niille oma vakuutus tahi viedä ne pois teknisestä tilasta.

    • Aloittaja...

      Anteeksi aloitusviestini, jonka kirjoittamiseen kirvoitti suuri sähkölaskuni. Kuuntelin tämän palstan neuvoja ja uskoin "maalämpö ei kannata" neuvoja. Nyt käyrä on korkealla ja päässä poksahti.

      Onneksi nämä lääkkeet tuntuvat hieman auttavan.

      • oofjjcvjwpdfw

        Aloittelijalta tyypillinen sähkölämmittäjän tahi klapimiehen provo, mikä kyllä paljastui aika äkkiä... Ensinnäkin, minulla ainakin on teknisessä tilassa lattiakaivo, joten vaikka mikä vettä sisältävä hajoaa, niin ei se siellä lainehdi... Toisekseen, toivottavasti sait edes vähän sitä, mitä pyrit saamaan eli sairasta mielihyvää... Unohda se, että kaikki tietävät, että tämä on pelkkä provo, niin mielihyväsi ei laimene ;-o)


    • heikura 12

      Meillä vedettiin sähkötkin maalämpöpumpusta. Nyt ei tartte maksaa sähkölaskuja.

    • ab1

      Aivan! Meillä toimii myös internetti samalla lämmöllä, ei tarvi maksaa nettimaksujakaan... Suosittelen!

    • 33

      naapuri oli lomilla,vejin sen öljysäiliöstä putket omaan polttimoon ei ole huomannut mitään,on niin rikas ettei seuraa kulutusta,

    • rikkoutuu

      Vanha ketju. Suurin osa kirjoittajista vaikuttaa vähämielisiltä.
      Nibe 1217-8 , ikä 9 vuotta. Varaaja alkoi vuotamaan. Laite pitää vaihtaa uuteen. Pumppuun ei saa varaajaa varaosana. Korjaus oin 8-9 te.

    • vähämielisyys_varmaan

      Ja mikä innoitti vastamaan kuusi vuotta vanhaan ketjuun?

    • Anonyymi

      Mitähän jos kysyisit vakuutusyhtiöstäsi ! Oletko noin pöljä vai onko tämä pilailua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      75
      1390
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      243
      1269
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1076
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1048
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      775
    6. 65
      744
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      727
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      708
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      671
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      627
    Aihe