Professori J. P. Roos kirjoitti selväsanaisen kannanoton Helsingin Sanomien Vieraskynä-palstalla 14.4.2011 otsikolla, joka sanoo jo kaiken, eli ”Suomelle olisi parasta erota heti eurosta”.
Roos aloittaa kirjoituksensa autovertauksella: ”Yhteisvaluutta euroa on osuvasti verrattu autoon, joka päästettiin rullaamaan alamäkeen mutta johon ei rakennettu moottoria, jolla se pystyisi nousemaan ylämäkeen.
Vuoteen 2008 asti laskettiin alamäkeä, ja eurointoilijat voivat pettää itseään ja muita sanomalla, että euro on toiminut erinomaisesti ja ollut meille hyödyksi. Tosiasiassa ennen vuotta 2008 eurosta ei ollut meille mitään erityistä etua ja vuoden 2008 jälkeen siitä on ollut vain haittaa.”
Sitten Roos käyttää eurosta samaa sanontaa kuin Timo Soini eli hän kirjoittaa euron valuviasta: ”Eurossa on tunnettu valuvika: yhteinen valuutta ja yhteinen keskuspankki mutta erillinen talouspolitiikka. Tämän seurauksena eräissä maissa on otettu liikaa velkaa, synnytetty keinottelukuplia sekä päästetty palkat ja muut kustannukset kasvamaan huomattavasti enemmän kuin muissa euromaissa.”
Roosilla on myös ratkaisu tilanteeseen: ”Paras strategia Suomelle tässä tilanteessa olisi irrottautua eurosta heti ja päästää uuden markan kurssi kellumaan vapaasti.” Roos jatkaa vielä ehdottamalla: ”Suomen kannattaisi hypätä pelastusveneeseen ja soutaa kovaa pois kurimuksesta. Viimeinen hetki lähteä eurosta ja pysyä pinnalla on melko pian, ennen kuin vielä isompi kriisi alkaa koetella luottamusta.”
Roos toteaa myös, että todennäköisesti eurosta ei luovuta, koska ”Arvovallan nimissä euron säilyttäminen on ensisijainen tavoite, jonka hyväksi uhrataan kansakunnan etu. Ranskan presidentin Nicolas Sarkozyn sanoin ’eurosta ei luovuta ikinä, koska kyse on enemmästä kuin taloudesta’.”
Professori J P Roos puhuu asiaa.
Olen täysin samaa mieltä.
Nyt olisi ajateltava Suomen ja suomalaisten parasta eikä pitää yllä euroa imago -ja arvovaltasyistä. Ylpeys käy lankeemuksen edellä.
Kataisen mielestä nyt on vastuullista pönkittää euroa. Minusta on vastuullisempaa pönkittää Suomea ja suomalaisten asemaa kuin tuhoon tuomittua valuuttaa. Oma raha antaisi aivan toisenlaisen mahdollisuuden oman talouspolitiikan hoitoon. Ei valtio voi olla itsenäinen, ellei sillä ole itsenäistä finanssipolitiikkaa.
Roos kirjoitti eurosta eroamisesta. Se on kaikkein tärkeintä. Suomen on syytä siirtyä Ruotsin ja Tanskan linjalle, jotka ovat mukana EU:ssa mutta eivät eurossa.
Mutta Suomen tulevaisuuden kannalta Suomen on parasta erota koko EU:sta ja ottaa kaikki päätösvalta omiin käsiin. Tämä ei tarkoita eristäytymistä, vaan yhteistyötä muiden maiden, niin EU-maiden kuin EU:n ulkopuolistenkin maiden kanssa, omalta itsenäiseltä perustalta jo olemassa olevan ETA-sopimuksen pohjalta, joka antaa Suomelle kaikki nykyisetkin oikeudet, mutta ei kurista Suomea holtittomien EU-maiden takaamiseen.
Jouko Piho
Itsenäisyyspuolueen
kansanedustajaehdokas (274)
Uusimaa
Heti eroon eurosta - ja sen jälkeen EU:sta
0
61
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4081757- 1451141
- 671083
- 881081
- 1011014
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku143847- 94741
- 45701
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50679En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57654