Kepulaistaustaisen ilkka-lehden

omistama viiskunta-lehti rajoittaa sananvapautta , päätoimittaja kertoi että hän jätti pois lehdestä kirjoituksen joka olisi suosinut jotain edustajaehdokasta, siksi että hän ei ollut lehden levikkialueelta, vaikka oli samasta vaalipiiristä, tämä on sananvapautta loukkaavaa jos mikään.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vaalikeskustelun rajoittaminen oman levikkialueen ehdokkaisiin on yleinen käytäntö muissakin paikallislehdissä, eikä millään lailla sananvapauden vastaista.

Tietysti halutessasi voit valittaa asiasta Julkisen Sanan Neuvostolle, mutta uskon, että asia saisi vapauttavan päätöksen, mikäli sitä normaalikäytäntönä edes otettaisiin käsittelyyn. Asia olisi huomattavasti mielenkiintoisempi, jos valitus koskisi jonkun puolueen ehdokkaan sorsimista omalla levikkialueella.

Jos puolueellasi ei ole Viiskunnan alueella omaa ehdokasta, se on puolueen huonoutta se.

Äänestä
  • Ei uskoisi että tällaista sananvapauden rajoittamista tapahtuu 2000- luvulla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


itse kokenut kirjoitti:

omistama viiskunta-lehti rajoittaa sananvapautta , päätoimittaja kertoi että hän jätti pois lehdestä kirjoituksen joka olisi suosinut jotain edustajaehdokasta, siksi että hän ei ollut lehden levikkialueelta, vaikka oli samasta vaalipiiristä, tämä on sananvapautta loukkaavaa jos mikään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu