Terve.
Ostin tässä syksyllä käytettynä Denonin 5.1-vahvistimen, ja samalla kunnolliset kaksitiekaiuttimet. Vermeet kytkin tietokoneeseen ja televisiooni, ja pääasiassa ovat siis musiikki- ja elokuvakäytössä äänentoistona. Nyt sain käsiini yhden kaiutinparin lisää, ja ajattelin että jospa nuo laittaisi takakaiuttimiksi. Tietokoneesta äänet lähtevät tällä hetkellä yhdestä 3.5mm ulostulosta päätyen vahvistimen RCA-sisääntuloon, eikä muita ääniulostuloja ole ellei etupaneelia oteta huomioon.
Ajattelin tässä ostaa uuden äänikortin, mutta vähän aikaa konetta tutkittuani totesin, että koneen emolevyssä (Asus P5KPL SE) on HD Audio-ominaisuus. Olenko nyt ymmärtänyt aivan kaiken väärin, vai saako tästä emolevystä suoraan monikanavaäänen pihalle? Jos saa, niin miten? 3,5mm plugilla ja joillakin adaptereilla? Itse netistä tutkailtuani törmäsin 3,5mm - toslink -adapteriin, toimiiko sellaisella?
Tällä hetkellä äänet kuuluvat siis vain kahdesta etukanavasta, sillä takakaiuttimille ei voi stereoulostulosta ääntä syöttää.
Apua monikanavaääneen tietokoneesta
4
135
Vastaukset
- ...............
HD-audioon pitää olla useampi liitäntä ja vahvistimessa myös monikanavan sisäänotto. Mikäli takapaneelissa äänilähtöjä ei ole, saattaa emolevyltä löytyä pinniliitäntä, johon pitää liittää adapteri.
Mikäli vahvarista löytyy HDMI-liitäntä, yksinkertaisin ratkaisu on käyttää sopivaa näytönohjainta monikanavaäänien siirtoon. Hinnat lähtevät 30 €:sta ylöspäin. - Aloittelijahifisti
Vahvistin ei tue HDMI:tä, näyttiksestä vastaava kyllä löytyy. Emolta kyllä löytyy pinniliitäntä, mutta mistäs sitten adapteri?
Mitä sitten tuollaisella 3.5mm - Toslinkilla tehdään? - liitännät?
Mikä Denonin malli?
- Aloittelijahifisti
Problem solved, eli ongelma ratkaistu. Sain näytönohjaimelta kikkailtua kuvan ja äänet HDMI:n kautta telkkarille, josta sitten optisella piuhalla vahvistimeen. Hetken aikaan piti takuta vahvistimen kanssa, mutta siellä oli yksi asetus keturallaan, ja nyt käy ja kukkuu. Joka kulmasta kuuluu äänet oikealla tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191692
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991508Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37973Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29889Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38851Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50806Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43758Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37750Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56748Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37730