Laitoin Timanttituijan parvekkeelle isoon saviruukkuun ja kysynkin että pärjääkö talven yli näin vai mitä teen. Viihtyy muuten tosi hyvin, varjossa kylläkin.
Tuija parvekkeella
9
8609
Vastaukset
- Mia
Istutin pihamaahan ja kestopuiseen terassilaatikkoon useamman tuijan. Talven yli selvisivät vain maahan istutetut tuijat. Terassilaatikossa oli pelkkää multaa, routaeristys puuttui.
Hyvällä suojauksella tuija selvinnee mainiosti myös ruukussa parvekkeella. Kevättalvella (helmi-huhtikuu) täytyy muistaa suojata koko kasvi auringonpahteelta ja pakkasten päätyttyä voi alkaa sulattaa juuristoa lämpimällä kasteluvedellä.- Kauko
Mia jo kertoikin kaiken oleellisen.
Huomioi lisäksi että jo helmikuussa saattaa tuijasi kärtsätä lasitetulla parvekkeella, vaikka olisikin auringolta suojattu. Parvekkeella nimittäin helmikuussa voi lämpötila nousta 20 asteeseen, ja jos multa on vielä jäässä, niin tietäähän sen miten käy.
Eli lasit auki selkeinä lopputalven päivinä ja lisäksi hyvä suojaus!
- Lodju
Ruukkuna tulisi olla vähintään 60 x 60 cm kestopuulaatikko, joka on sisäpuolelta kauttaaltaan vuorattu styroksilla (pohjastyroksiin tietty reiät vettä varten).
Tällä varustuksella SAATTAA selvitä.- Gilly
Marttayhdistyksen puutarhaneuvoja sanoi, että styroxeja ei enää nykytiedon mukaan käytetä.
Meillä oli viime talven 4 tuijaa keramiikkaruukuissa (HKi). Yksi heitti henkensä aikaisin keväällä ja toinen myöhemmin, taisin kastella liikaa. Kaksi alkuperäistä tuijaa siis edelleen on hengissä.
Peitin ne keväällä ja aloin sulatella multaa lämpimällä vedellä, kuten puutarhuriystävä neuvoi. Lasitettu parveke on keväällä tosi kuuma, kun aurinkokin paistelee viistosti.
Kasvi saattaa kuolla muutenkin kuin hoidon ja olosuhteiden takia, se on saattanut alunperin olla huono tai juurakko vaurioitunut.
Varjoisa paikka on varmaan hyvä, meille paistelee muutaman tunnin vähän liikaa tuijan kannalta.
- ludisia
Ostin viime keväänä tuijan "mallia" THUIJA OCCIDENTALIS ja tämä selvisi viime talven yli lasitetulla parvekkeella ihan pelkässä muoviruukussa. Paikka on koko ajan ollut sama: parveke etelään ja auringonpaisteessa. Asustelen tässä Lahden korkeudella, joten täälläkin on kirpakoita pakkasia jo jonkin verran talven aikana vaikka lasitus onkin, eli jos on pitkä pakkasjakso on parvekkeellakin silti -20. Yritin pitää aarteeni koko ajan hiukan kosteana aina silloin kun oltiin nollarajan yläpuolella eli keväällä kun aurinko paistoi oli kosteutta saatavilla ja terhakasti kasvaa edelleen. En siirrellyt kasvia mihinkään, joten olettaisin että tuo juuristokosteus on mulla auttanut. Ja kuten muutkin vastaajat olisin sitä mieltä että tuo kevään äkillinen auringonpaiste on ehdottomasti "kriittisin vaihe".
- let´s see!
Kyllä minulla ihan selvisi hengissä viime syksyn ja talven yli.Oli vain ihan pienessä muoviruukussa, joka myytiin siinä samassa jo kaupassa. Kesti muutonkin ja kaikki, kunnes siirsin hetkeksi sivuun kylppäriin saunan puolelle ja sinnehän se unohtui ja kuivui pois!
Nyt on tuollainen pallotuija sellaisessa isossa korissa mehitähtien kanssa eikä ole muita eristeitä kuin folio, joten saas nähdä sitten ensi talvena. - tuija
mikäli ruukku on tarpeeksi suuri ja suojaat harsolla kevättalvella. Asun itse 4. vyöhykkeellä ja minulla oli timanttituija terassilla (terassi ilman lasia) viime talven yli ja hyvin selvisi. Keväällä pitää muistaa kastella
- Anonyymi
Minulla on ollut Timanttituija lasitetulla parvekkeella jo 10 vuotta. Istutin sen suureen puiseen istutuslaatikkoon ja kastelen säännöllisesti. Parvekkeelle paistaa vain aamu-ja ilta-aurinko.
Kannattaa lukea ohjeita kasveja hankittaessa ja puutarhoista saa kysyttäessä hyviä neuvoja.- Anonyymi
Minulla ei ole selvinnyt mikään havukasvi montaa talvea ja lehtipensaisiin tulee herkästi härmää tai ötököitä. Mikähän pensas menestyisi parhaiten e-Suomessa?
Laitoin huvikseni makeiden kirsikoiden siemeniä multaan, ne oli itäneet melkein kaikki parvekkeella, täytyy kokeilla selviääkö ne talvesta, saattavat olla turhan isoja joka tapauksessa jos kasvavat hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude14913416Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729731Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h969148Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k208046Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk396770Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1486178Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri243335Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy211635En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3971265Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71184