Grekiska räntor rusar efter tysk varning
Räntorna i skuldkrisländerna stiger kraftigt på onsdagen. Orsaken är att Tysklands finansminister varnar för att Grekland kan tvingas omstrukturera sina skulder.
http://di.se/Default.aspx?pid=3866&epslanguage=sv
Räntorna i skuldkrisländerna stiger kraftigt på onsdagen. Orsaken är att Tysklands finansminister varnar för att Grekland kan tvingas omstrukturera sina skulder.
http://di.se/Default.aspx?pid=3866&epslanguage=sv
Vastaukset 4
Vanhimmat
Anteeksi kuinka? Do you speak english?
Tämä on vain alkua ,IMF....
Ruotsissa ei ole euroja, siksi se voi nyt pröystäillä hurjalla kasvu-uralla. Yliarvostettu euro on kaiken pahan alku ja juuri. Nyt sen tunnustavat useimmat Euroopan johtavat talousasiantuntijat - Kataista lukuunottamatta. Kreikka on asetettava niin pian kuin mahdollista velkasaneeraukseen. Siis heti Suomen vaalien jälkeen, vai mitä Jyrki?
Suomalaiset ovat vaatineet mm. Kreikalta, Irlannilta ja Portugalialta toimia, jotka auttaisivat maiden nousemista muun Euroopan tasolle. Mutta turhaan. Esimerkiksi Kreikka ei ole suostunut muuttamaan verotustaan sellaiseksi, että se alkaisi kerätä kansalaisiltaan tuloveroa! Myöskään Irlanti ei ole, lotkauttanut korviaan muun Euroopan esittämille verotuksen järkeistämisvaatinmuksille.
Kysymys onkin siten varsin yksinkertaisista toimista hädänalaisissa maissa!
Vastaus pakkoruotsalaiseen kysymykseen: Saksa kieltäytyy lähtemästä mukaan vakausrahastohölmöilyyn!