Onko totta ?

Äitini kuoli tammikuussa 2011.
Perunkirjoitus hänen jälkeensä toimitettiin viime kuussa.
Meitä on perillisiä 4 siskosta.
Siskoni, joka on hoitanut hänen raha-asioitaan viime vuosina, vetkuttelee nyt tilillä olevien rahojen jakamista.
Eikö rahat tulisi jakaa heti perunkirjoituksen jälkeen ?
Äitini oli joitakin vuosia sitten lahjoittanut maatilan yhteiseksi meille kaikille lapsilleen ja hänellä oli siihen hallintaoikeus.
Tilalta myytiin puita viime vuonna ja osan rahoista siskoni jakoi kaikille, mutta osan jätti jakamatta.
Nyt hän väittää, että äitini rahavaroista maksetaan ennen jakamista tilatut puuntaimet ja niiden istutus sekä äskettäin tullut lisävero äidilleni, jonka eräpäivä on vasta joulukuussa.
Tiedä häntä mitä laskuja vielä on tulossa, kun jakoa vaan pitkitetään.
Onko hän oikeassa, että kaikki osakkaat joutuvat maksamaan nuo lisäverot sekä puuntaimet istutuksen ?
Itse olen osuuttani myymässä hänelle, mutta hinnasta ei olla vielä päästy yksimielisyyteen.
Eli metsä jää kuitenkin lopulta hänelle eikä minulle ole mitään hyötyä taimien istutuksesta.

4

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6

      Hallintaoikeutensa perusteella äiti on saanut käyttää maatilan tuoton, jopa vuotuisen kasvun mukaisten puun myyntien rahatkin. Siskosi menettely on mielestäni laillista ja erittäin järkevää.
      Sinua hyödyttämätön lakiin perustuva metsän uudistaminen nostaa tietysti osuutesi arvoa karkeasti arvioiden noin 900-1000 euroa/hehtaari. Lakusta saat tarkan osuutesi.

      Mitä tulee rajojen tai muun jakamisen aikatauluun, niin mitään takarajaa ei ole. Sovintojakoa ei kertakaikkiaan synny jos yksikin osakas ei sitä hyväksy. Sinun ja siskosi kauppaakaan ei synny, jos jompikumpi ei sitä hyväksy kaikilta osiltaan.
      On tietenkin moraalitonta, mutta laillista, pitkittää sovintojakoa/kauppaa ja tällätavoin taivutella varattomampia osakkaita myötämielisemmiksi.

      Ei sinun tarvitse suostua ollenkaan myyntiin ja voit milloin tahansa ilmoittaa siskollesi, että haet käräjäoikeudelta pesänjakajan, ellei hommaan tule vauhtia. Sinä teet tai teetät kustannuksellasi hakemuksen ja maksat käsittelystä alle satasen, mutta tuhansien kulut otetaan pesästä ennen perinnönjakoa. Näin eniten saava myös kärsii eniten. Prosessi voi kestää vuosia ja maksaa paljon, joten yleensä turha viivyttely loppuu kun tämä toimitusjaon vaihtoehto otetaan esille. Siis sopikaa jakonne.

    • >>turha viivyttely loppuu kun tämä toimitusjaon vaihtoehto otetaan esille

    • virhekäsitys

      Käsityksesi siitä, että perinnönjako pitää tehdä heti perunkirjoituksen jälkeen, on väärä. Pesä voi olla jakamattomana vaikka vuosikymmeniä.

    • ttppii

      "Nyt hän väittää, että äitini rahavaroista maksetaan ennen jakamista tilatut puuntaimet ja niiden istutus sekä äskettäin tullut lisävero äidilleni, jonka eräpäivä on vasta joulukuussa.
      Tiedä häntä mitä laskuja vielä on tulossa, kun jakoa vaan pitkitetään."

      Ihan mielenkiinnosta: kenelle ihmeessä ajattelet sen lisäveron tai muiden tulossa olevien laskujen kuuluvan, jollei perikunnalle/perillisille?
      Eiköhän se ole lähinnä hyvä, että odotetaan mahdolliset laskut. Jos kaikki rahat jaetaan perillisille, ja sitten tulekin vielä laskuja, niin sitten perillisten pitää alkaa kaivamaan omaa kuvettaan kun maksun aika tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      242
      5546
    2. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      27
      3970
    3. Taas varoitusta lumesta ja jäästä

      Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,
      Maailman menoa
      19
      2354
    4. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      287
      2192
    5. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      48
      1441
    6. Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?

      Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?
      Suhteet
      161
      1289
    7. Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.

      https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin
      Maailman menoa
      132
      1182
    8. Örebro kuolleet lisääntyy.

      Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.
      Maailman menoa
      127
      1109
    9. Sulla on upeat pakarahalihakset

      todella hyvä muoto...
      Ikävä
      35
      963
    10. J. Et tullut.

      Ei se mitään. Perjantaina tulee joku muu. M.
      Ikävä
      164
      846
    Aihe