Moi, minulla on Mitsubishi colt 1.3 clear tec 2009, nyt kysyisinkin onko muilla samanlaisen mallin omistajilla ongelmia vaihteiston kanssa? Eli esimerkiksi valoista lähdettäessä ykkkösvaihde ei tahdo aina mennä päälle, vaan joutuu lähtemään kakkosella.Olisko tyyppi vai yksilö vika?
mitsubishi colt
3
599
Vastaukset
- Coltisti
Terve!
Saman vuosimallin 1.3 95 Invite -Coltin omistajana voin osaksi samaistua kokemuksiisi. Itselläni ongelma esiintyy lähinnä peruutusvaihteen kanssa, mutta myös ykkönen on joskus takkuillut. Kyseessä on melko todennäköisesti "tyyppiominaisuus", joka juontaa juurensa vaihteiston rakenteeseen.
Mikäli vaihde ei mene suosiolla päälle, niin älä runno väkisin, äläkä lähde kakkosella, vaan siirrä keppi vapaalle, ja nosta kytkin ylös. Tämän jälkeen jumittaneen vaihteen pitäisi kytkeytyä jälleen aivan normaalisti.
Semmoista, toivottavasti oli avuksi!- colttia
Kiitos vastauksesta, mutta eihän se korjaa ongelmaa, on vaan joskus on kiire päästä liikennevaloista nopeaa, ettei tule tööttäyksiaä takaa, muuten kun tuo start ja stop on päällä, niin vaihde menee kyllä silloin heti päälle, eli moottori ja vaihteet ovat pysähdyksissä, muuten harmittaa tuo ykkösen "jumittumin joskus"
- colt2005
joo sama juttu varsinkin pakkasella jostai luin että on tyypivika suositeltiin notkeampaa öljyä laatikkoon
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1018053- 1075657
- 2795003
- 494943
- 763727
- 542940
- 642667
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222508Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292442- 422358