mitsubishi colt

Vaihtee päälle

Moi, minulla on Mitsubishi colt 1.3 clear tec 2009, nyt kysyisinkin onko muilla samanlaisen mallin omistajilla ongelmia vaihteiston kanssa? Eli esimerkiksi valoista lähdettäessä ykkkösvaihde ei tahdo aina mennä päälle, vaan joutuu lähtemään kakkosella.Olisko tyyppi vai yksilö vika?

3

599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Coltisti

      Terve!

      Saman vuosimallin 1.3 95 Invite -Coltin omistajana voin osaksi samaistua kokemuksiisi. Itselläni ongelma esiintyy lähinnä peruutusvaihteen kanssa, mutta myös ykkönen on joskus takkuillut. Kyseessä on melko todennäköisesti "tyyppiominaisuus", joka juontaa juurensa vaihteiston rakenteeseen.

      Mikäli vaihde ei mene suosiolla päälle, niin älä runno väkisin, äläkä lähde kakkosella, vaan siirrä keppi vapaalle, ja nosta kytkin ylös. Tämän jälkeen jumittaneen vaihteen pitäisi kytkeytyä jälleen aivan normaalisti.

      Semmoista, toivottavasti oli avuksi!

      • colttia

        Kiitos vastauksesta, mutta eihän se korjaa ongelmaa, on vaan joskus on kiire päästä liikennevaloista nopeaa, ettei tule tööttäyksiaä takaa, muuten kun tuo start ja stop on päällä, niin vaihde menee kyllä silloin heti päälle, eli moottori ja vaihteet ovat pysähdyksissä, muuten harmittaa tuo ykkösen "jumittumin joskus"


    • colt2005

      joo sama juttu varsinkin pakkasella jostai luin että on tyypivika suositeltiin notkeampaa öljyä laatikkoon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      101
      8053
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5657
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      279
      5003
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4943
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      76
      3727
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      54
      2940
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      64
      2667
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2508
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2442
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      42
      2358
    Aihe