Paljoks Virossa maksaa de luxe-vodkat (ei 80% myrkyt!)tai huippuviskit? Halvempaa ku Suomessa tai laivoilla? T: Hienoperse
laatuviinat!
snobi
81282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
...de luxe -vodka? Ei kai vodkissa voi kovin paljon eroa olla. Se tislaaminenhan on kovin helppoa nykyisin, joten siitä ei suurta eroa synny eikä varmaan laimennukseen käytetystä vedestäkään. Konjakeissa ja viskeissä on enemmän eroa, kun niitä kypsytetään vuosikausia tynnyreissä.
On niissä eroja! Jos maistat raakana jotain puolalaista rye-vodkaa (esim. wyborova) ja sitten viru valkkee nii vot! Johan on eroo!
Kiinnostaisi tietää kumpi vodka on mielestäsi parempaa. Wyborowa on yksi maailman 10 eniten myydyn vodkan joukossa ? Viru Valgea toisaalta tehdään suomalaisesta etanolista ( Koskenkorvalta)
Mihin perustuu väitteesi, että Altian viinaa pullotettaisiin Livikolla Virossa??
Eikös se ole Altian kumppani ole AS Ofelia, joka tuottaa Saarenmaa vodkaa??
Altia myy etanolia kaikille sitä haluaville alkoholiyrityksille. Etanolin myynti on oma busineksensa ja Koskenkorvan tehtaan kapasiteettia ei saa kulumaan pelkästään Altian omiin vodkiin. Vodkan myynti on oma busineksensa jossa myydään brandiä.. Altia omistaa Ofelian, joka myy ja markkinoi Saarenmaa vodkaa. Siihenkin tulee etanoli Koskenkorvalta.
Virun valkeat ja kankeat tuovat puhdistusaineet mieleen. Mutta se wyborovan tuoksu...ahhh! No makuasioista....voi kiistellä.
Vaan kyllä suomestakin taitoa löytyisi...
Meidän kesämökin lähellä asuu maajussi joka tislailee kirkkaita itse ja täytyy kyllä sanoa että on huomattavasti parempaa kuin mikään alkosta saatava tavara.
Jännä omenavivahteinen "vodka?". Tekee myös rukiista sen. Muuta ei ole suostunut paljastamaan :)
sitä, että eiköhän Liviko tislaa itse tarvitsemansa etanolin, taitaa lisäksi myydä muillekkin. Ei siis osta Altialta.