KUKA ON PETTERI SALMINEN JA MITEN LIITTYY JUICEEN
PETTERI SALMINEN
18
5767
Vastaukset
- afroditen käly
simo salmisen poika, tykkäs syksyn sävelestä
- juicerok
salminen soitti yhtyeessä donna,joka teki yhteistyötä alatalon mikon kanssa juice pyysi petterin bändiinsä,mikko oli muistaakseni suositellut miestä leskiselle enkä ihmettele soittaa todella puhtaasti.kuoli muistaakseni kovin nuorena olisko ollu jotain 30 v johonkin sairauteen en muista mihin
- pyyttoni78
80-luvulla kuoli noin kolmekymppisenä syöpään. Salmisen tunnetuimpiin luomuksiin kuuluu mm. Juicen "Syksyn sävelen" kitarasoolo.
- tefaanus
SYÖPÄHÄN nuoren kitaristin vei ,muistelen et punasta norttia meni kun mansessa kohdattiin ja alkuaikoinakeikkaa tehtiin (kuskina)
- salmennos
pyyttoni78 kirjoitti:
80-luvulla kuoli noin kolmekymppisenä syöpään. Salmisen tunnetuimpiin luomuksiin kuuluu mm. Juicen "Syksyn sävelen" kitarasoolo.
Pekka Sakari Salminen s 28.4 1955 k 14.6 1985.Keuhkosyöpä.Kuolinpaikka Pikonlinnan sairaala Kangasala.
- afrodiitten anoppi
kuulemma krisse salmisen au-poika, kirkolla puhuivat näin
Petteri Salminen oli ollut kitaristina Juicen bändeissä "Juice" ja "Juice Leskinen Slam". Salminenhan soittaa myös Syksyn sävelessä sen kuuluisan kitarasoolonsa.
Wikipediasta löytyy lisää tietoa:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Petteri_Salminen- Anonyymi
aha kiitos mä kun oon kaikki nää vuojet luullu että syksyn sävelen kitarasoolon vetäiseepi Yliahon jari joka soitti myös slamissa että iso kiitos tästä tiedosta.
kommentti on 14 vuotta vanha mutta päätinpä vastata kun en aiemmin hiffannu tätä kommenttia.
- Sunburst Strato
Petteri Salminen oli yksi parhaimmista kitaristeista, harmi että syöpä vei niin nuorena.
- todellakin123
Muusikko Jukka Salmisen veli Petteri (oikeasti Pekka) Salminen on eikä ole näyttelijä Simo Salmiselle sukua kyllä taikka Krisselle.
- korjaankin
Tai siis oli.
- oletankin
Eikä nekään toisilleen ole mitään sukua siis Simo ja Krisse.
- salmennos
Petteri(pekka)Salminen Tuli Ensi kertaa lp levylle Juice&Mikko 1975.Sen jälkeen singlellä syksyn sävel/vaimoni on frankenstain.Sitten yhtye Juice 1975-77.Sen jälkeen yhtye Slam 77-79.Sen jälkeen yhtye Jim pemroke band 1980.Koko ajan pianonsoiton opiskelua sibelius akatemiassaValmistui diblomipianistiksi 1982.Oli myös yhtyeessä Frenz,jossa myös Silvennoisen Hessu.Suuntautui klassiseen musiikkin.Kuoli 1985 keuhkosyöpään vain 30 vuotiaana.
- Anonyymi
oliko salminen mukana pembroken party upstairs julkaisulla???
juha
- salmennos
Petteri oli syntyjään Ruoveden Kekkosen kylästä.Jossain vaiheessa muutti Tampereelle.
- muistelenkin
Voi olla vähemmän tunnetun Simo Salmisen poika ja muusikko Jukka Salmisia taitaa olla niitäkin kaksi eri henkilöä.
- Anonyymi
Tänä vuonna tuli kuluneeksi 70 vuotta Salmisen syntymästä ja 40 vuotta kuolemasta.
- Anonyymi
Simo Salmisen pornolaulun julkaisemisesta tuli tänä vuonna täyteen 60 vuotta.
PORAKORVEN AKSELI SE PORNOKUVAN NÄYTTI SIINÄ OLI HÄMÄHÄKKI VÄÄRIN PÄIN!
Simolla oli kyllä sana hallussa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282527- 1142126
- 1221809
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?971803Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91547Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161391140Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901085Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891031Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu211022Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35987