PETTERI SALMINEN

KUKA ON PETTERI SALMINEN JA MITEN LIITTYY JUICEEN
236959
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

simo salmisen poika, tykkäs syksyn sävelestä

Äänestä

salminen soitti yhtyeessä donna,joka teki yhteistyötä alatalon mikon kanssa juice pyysi petterin bändiinsä,mikko oli muistaakseni suositellut miestä leskiselle enkä ihmettele soittaa todella puhtaasti.kuoli muistaakseni kovin nuorena olisko ollu jotain 30 v johonkin sairauteen en muista mihin

Äänestä
  • 80-luvulla kuoli noin kolmekymppisenä syöpään. Salmisen tunnetuimpiin luomuksiin kuuluu mm. Juicen "Syksyn sävelen" kitarasoolo.

    Äänestä

  • SYÖPÄHÄN nuoren kitaristin vei ,muistelen et punasta norttia meni kun mansessa kohdattiin ja alkuaikoinakeikkaa tehtiin (kuskina)

    Äänestä

  • pyyttoni78 kirjoitti:

    80-luvulla kuoli noin kolmekymppisenä syöpään. Salmisen tunnetuimpiin luomuksiin kuuluu mm. Juicen "Syksyn sävelen" kitarasoolo.

    Pekka Sakari Salminen s 28.4 1955 k 14.6 1985.Keuhkosyöpä.Kuolinpaikka Pikonlinnan sairaala Kangasala.

    Äänestä

kuulemma krisse salmisen au-poika, kirkolla puhuivat näin

Äänestä

Petteri Salminen oli ollut kitaristina Juicen bändeissä "Juice" ja "Juice Leskinen Slam". Salminenhan soittaa myös Syksyn sävelessä sen kuuluisan kitarasoolonsa.

Wikipediasta löytyy lisää tietoa:

http://fi.wikipedia.org/wiki/Petteri_Salminen

Äänestä
  • aha kiitos mä kun oon kaikki nää vuojet luullu että syksyn sävelen kitarasoolon vetäiseepi Yliahon jari joka soitti myös slamissa että iso kiitos tästä tiedosta.

    kommentti on 14 vuotta vanha mutta päätinpä vastata kun en aiemmin hiffannu tätä kommenttia.

    1Äänestä

Petteri Salminen oli yksi parhaimmista kitaristeista, harmi että syöpä vei niin nuorena.

2Äänestä

Muusikko Jukka Salmisen veli Petteri (oikeasti Pekka) Salminen on eikä ole näyttelijä Simo Salmiselle sukua kyllä taikka Krisselle.

Äänestä

Tai siis oli.

Äänestä

Eikä nekään toisilleen ole mitään sukua siis Simo ja Krisse.

Äänestä
  • Simo vois olla Krissen isä, kun se oli kova leipoon nisiä ja nisuja.

    Äänestä

Petteri(pekka)Salminen Tuli Ensi kertaa lp levylle Juice&Mikko 1975.Sen jälkeen singlellä syksyn sävel/vaimoni on frankenstain.Sitten yhtye Juice 1975-77.Sen jälkeen yhtye Slam 77-79.Sen jälkeen yhtye Jim pemroke band 1980.Koko ajan pianonsoiton opiskelua sibelius akatemiassaValmistui diblomipianistiksi 1982.Oli myös yhtyeessä Frenz,jossa myös Silvennoisen Hessu.Suuntautui klassiseen musiikkin.Kuoli 1985 keuhkosyöpään vain 30 vuotiaana.

1Äänestä
  • oliko salminen mukana pembroken party upstairs julkaisulla???


    juha

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    oliko salminen mukana pembroken party upstairs julkaisulla???


    juha

    Ei vaan Flat Broke. Ilmestynyt 1980

    Äänestä

Petteri oli syntyjään Ruoveden Kekkosen kylästä.Jossain vaiheessa muutti Tampereelle.

Äänestä

Voi olla vähemmän tunnetun Simo Salmisen poika ja muusikko Jukka Salmisia taitaa olla niitäkin kaksi eri henkilöä.

Äänestä

Tänä vuonna tuli kuluneeksi 70 vuotta Salmisen syntymästä ja 40 vuotta kuolemasta.

Äänestä
  • Simo Salmisen pornolaulun julkaisemisesta tuli tänä vuonna täyteen 60 vuotta.

    PORAKORVEN AKSELI SE PORNOKUVAN NÄYTTI SIINÄ OLI HÄMÄHÄKKI VÄÄRIN PÄIN!

    Simolla oli kyllä sana hallussa!

    Äänestä

Salminen soitti 50 pennin kolikolla Irwinin biisit sota-ajan korsuihin muurahaisten kuunneltaviksi natsihumpan rinnalle.

Äänestä
  • 50 markalla. 1963 tuli vasta rahanuudistus

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    50 markalla. 1963 tuli vasta rahanuudistus

    Tietääks kukaa, kuinka pitkä tai pätkä simo Salminen oli?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


<<<< kirjoitti:

KUKA ON PETTERI SALMINEN JA MITEN LIITTYY JUICEEN

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu