Windows 7:n tähti himmenee

Puolisen vuotta olen käyttänyt Windows 7:ää. Alkuun näytti hyvältä, mutta innostus on monien huomioiden jälkeen hiipunut. Vanha XP on monissa asioissa huomattavasti parantanut sijoitustaan.

Ensinnäkin Kirjasto (Library) on varmaan useimmille tarpeeton riesa.

Toisekseen hakemistonäkymän hidas päivittyminen näyttää olevan monien kiusana ainakin verkkoympäristöissä.

Poistettujen mutta ainakin osin tarpeellisten ominaisuuksien lista on tuskastuttavan pitkä ( http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_features_removed_in_Windows_7 ).

Onneksi on ohjelmia, kuten Classic Shell. Kaikkiin kupruihin ei kuitenkaan ole vielä pakkelia saatavilla.

7

649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zxccxz

      Lataa Win7 Tiny, siitä on poistettu lähes kaikki.

      • le lux

        tai lataa ubuntu, siitä on poistettu lähes kaikki.


    • fundamentalist

      "Ensinnäkin Kirjasto (Library) on varmaan useimmille tarpeeton riesa."

      Kyllä minäkin alkuun kamalasti ihmettelin tätä kirjastoa.
      Siinä on perusideaa jolla olisi hienot mahdollisuudet mutta win7:ssa se
      vaikuttaa ihan raakileelta. Osoinnilla, kansioinnilla ja käyttäjätileillä
      saa fileensä pidettyä paremmin ojennuksessa kuin sillä.

      Mutta ei se mikään paha riesakaan ole; jos ei sitä käytä se ei mitenkään
      sotkeennu jokapäiväiseen käyttöön.

      • 12

        Alussa minäkin hieman ihmettelin. Kun oppi kirjastoa käyttämään, se on oiva apu.
        Esim. leffoja eri puolilla kiintolevyjä, minulla 12 eri asemaa, nyt kaikki ovat yksinkertaisesti avattavissa samasta paikasta. Itse voi keksiä monia käyttötapoja lisää.


      • Erkki M Nimi
        12 kirjoitti:

        Alussa minäkin hieman ihmettelin. Kun oppi kirjastoa käyttämään, se on oiva apu.
        Esim. leffoja eri puolilla kiintolevyjä, minulla 12 eri asemaa, nyt kaikki ovat yksinkertaisesti avattavissa samasta paikasta. Itse voi keksiä monia käyttötapoja lisää.

        Jep, sama täällä. Kirjastot niputtavat useassa sijainnissa olevia kansioita yhden kirjaston alle ja on varsin näppärä käyttää.


      • fundamentalist
        12 kirjoitti:

        Alussa minäkin hieman ihmettelin. Kun oppi kirjastoa käyttämään, se on oiva apu.
        Esim. leffoja eri puolilla kiintolevyjä, minulla 12 eri asemaa, nyt kaikki ovat yksinkertaisesti avattavissa samasta paikasta. Itse voi keksiä monia käyttötapoja lisää.

        "Esim. leffoja eri puolilla kiintolevyjä, minulla 12 eri asemaa, nyt kaikki ovat yksinkertaisesti avattavissa samasta paikasta."

        Saman hommanhan saa yhtä helposti tehtyä tekemällä tavallisen
        kansion ja vetämällä leffakansiot siihen pikakuvakkeiksi.

        Kirjaston keskeneräisyydellä tarkoitin esim. sitä että olisi ollut
        vallan helppo tehdä siitä vaikkapa varmistuksen apu että olisi
        saanut kerralla varmistettua kaikki kirjastoon kuuluvat jutut.
        Olen havainnut että kirjasto taipuu kovin hankalasti tähän
        eli ei oikein ollenkaan.


    • teknologiayrittäjä

      Minä kokeilin 64 bittistä Win 7:ää, mutta heitin sen syrjään ja vaihdoin Ubuntuun. Petyin seiskaan täysin. Vanhojen 32-bittisten ohjelmien yhteensopivuus oli kyseenalainen ja kaikki oli muuttunut. Mitään etua siitä en olisi saannut, se oli resusrssinälkäinen, olisi vaatinut uusien ohjelmien ostoa yms. säätämistä. Helpompaa oli vaihtaa Linuxiin, senkun lataa verkosta kaiken tarvitsemansa softan.

      Lopuksi, mielestäni paras Windows oli W2k, sen jälkeen heillä on mennyt kaikki metsään. Windows on nyt minun elämästä ikuisesti poissa, tulihan sitä käytettyä sen alkuajoista alkaen (2.11 versio). Linuxista tykkään; voi vapaammin valita ja yhtenäinen alusta palvelimet-työasema-kännykkä helpottaa elämää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2112
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1765
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1250
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      58
      894
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      688
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      686
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe