Vahva tunne että kaikki ei ole ok...rv 7+3

mietiskelijä.....

Rv 6 1 ultrassa näkyi juuri ja juuri sykkivä sydän. Siitä päivästä alkoi huono olo ja pakko syödä kokoajan ettei tule huono olo. Naama oli täynnä finnejä ovulaatiosta saakka. Pillerien jälkeen sain finnejä ovulaation menkkojen aikana, nyt ne eivät loppuneet vaan niitä tosiaan tuli naama täyteen. Sekä vilu ja kamala väsymys.


Nyt pitäisi olla 7 3 ja kaikki oireet katosivat muutama päivä sitten. Yhtäkkiä huomasin, että ei ole paha olo eikä tarvi syödä kokoajan...naamakin on taas normaalissa kunnossa ja väsy kadonnut. Todella vahva tunne on siitä, ettei kaikki ole hyvin, vauvanalku taitaa olla kuollut mahaan. En osaa sen paremmin perustella tätä tunnetta. Tunne ei ole edes mikään paniikinomainen, vaan kylmänrauhallinen. Olen totutellut ajatukseen, ettei vauvaa tule sittenkään.

Ultra olisi ollut tulevana tiistaina, mutta en ilmeisesti pääsekkään sinne. Eli siirtyy... Vähän harmittaa, olis ollu helpottavaa nähdä tilanne ultrassa. Onko kenelläkään muulla käynyt näin tai epäily osoittautunut vääräksi? Tokihan kaikki voi olla ok, mutta on niin vahva tunne siitä itsellä että hämmästyisin todella jos olisinkin väärässä.

1

1705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Carin33

      7 jotain, ja lääkkeellinen keskeytys menossa...

      Viikkojen 4-5 vaiheilla oli sarja tapahtumia, joista aloin epäillä keskenmenon tapahtuneen. Illalla selkää pisteli, sellaista tunnetta en ole koskaan kokenut. Seuraavan yönä heräsin "lantio tulessa". Ihmeellinen tuntemus sekin. Seuraavan päivänä en kuitenkaan ajatellut näistä sen enempää, sillä raskaus oli ensimmäinen, ja koko kokemus ja kaikki oireet olivat tietenkin uusia.

      Tästä eteenpäin raskausoireet alkoivat kuitenkin hävitä. Palelu, pahoinvointi, väsymys ja vatsan nipistelyt alkoivat hiljalleen kadota. Muutaman päivän päästä olin varma raskauden keskeytymisestä. Rinnat olivat tässä vaiheessa edelleen kipeät, muttei aivan niin pingottuneet kuin aikaisemmin.

      Viikolla 6 menin yksityislääkärille ultraan. Lääkäri ihmetteli alkion pientä kokoa (1,5mm), mutta oli silti varma, että raskaus on vitaali. Sanoi vain, että raskaus on alkanut myöhemmin kuin on luultu. En tosiaan uskonut lääkärin höpinöitä, olin edelleen 100% varma keskenmenosta. Viikon päästä varasin uuden ultran eri lääkärille. Kuvat olivat tismalleen samanlaiset kuin viikko sitten, joten lääkäri sanoi, että raskaus on varmasti päättynyt jo pari viikkoa sitten.

      Kroppani ei näyttänyt mitään merkkejä vuodon alkamisesta, joten katsoimme parhaaksi keskeyttää raskaus cytotecillä. Laitoin tabletit kohdun kaulalle neljä päivää sitten, ja edelleen "synnytän".

      Ensimmäiseen vuorokauteen ei tullut mitään ulos, vaikka supistukset olivat erittäin kovat. Nestemäinen vuoto on ollut minimaalista, vain "tavaraa" tulee ulos. Tänään tuli ulos jotain niin ällöttävää, että meinasin oksentaa, kun katsoin sidettä. Toivottavasti tämä olisi pian ohitse.

      Mutta kokoavasti voisin todeta, että itse tiesin keskenmenosta todella pian sen tapahtumisen jälkeen, vaikka lääkäri yritti muuta uskotella. Eli omasta puolestani voisin sanoa, että luota omiin tuntemuksiisi, ja mene pikapikaa ultraan. Nimittäin, jos alkio on kuollut, niin raskaus tulisi keskeyttää mahdollisimman pian tulehduksen välttämiseksi. Näin minulle ainakin sanottiin, kun kysyin, että olisiko parempi odottaa, että alkaa vuotaa itsestään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      235
      3279
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      358
      2941
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      14
      1957
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      78
      1836
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      60
      1748
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1642
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1493
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1456
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      467
      1370
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      0
      1370
    Aihe