Mikä Loimaan seurakuntaa vaivaa? Kiinteistöjen osalta ei selviä päätöksiä näemmä osata tehdä laisinkaan. Otetaan esimerkkinä Metsämaan seurakuntatalo: Ensin on päätetty, että tehdään uusi ja todetaan vanha korjauskelvottomaksi ja myydään hometalona. Nyt kaupat on menny nurin ja nyt se ei välttämättä olekaan homeessa ja pohditaan, josko sitten korjataan. Seurakunta on pitänyt sitä vuosia huonokuntoisena tarkoituksella. Uusi ostaja aloitti korjauksen vaihtamalla seinälaudat talon päätyyn ja nyt kaupat on peruttu. Asiaa on puitu hallinto-oikeutta myöten ja poltettu tuhansia euroja asian vatvomiseen, jos ei jopa kymmeniä tuhansia. Kummalla puolella kaikkivaltiasta tuo virkakoneisto oikein mahtaa istua, kun puoli vaihtuu näemmä aina valtuustonkin vaihduttua. Uusi valtuuston puheenjohtaja näyttää olevan kuitenkin järkimies tässä asiassa, nähtäväksi sitten jää pysyykö pää kylmänä vai astuuko Pietari kuvioihin.
Entäpä Urjalan kiinteistö? Mikä farssi sekin oli, kun seurakunta ainoana antoi luvan kallionhakkaamiseen alueella? Oliko luvan hakijalla sormet pelissä seurakunnan kiinteistökauppojen kanssa? Mikäli joku valtuuston jäsen nyt sattuu näitä palstoja lukemaan, ota selvää asioista ja nosta kissa pöydälle.
Entäpä Urjalan kiinteistö? Mikä farssi sekin oli, kun seurakunta ainoana antoi luvan kallionhakkaamiseen alueella? Oliko luvan hakijalla sormet pelissä seurakunnan kiinteistökauppojen kanssa? Mikäli joku valtuuston jäsen nyt sattuu näitä palstoja lukemaan, ota selvää asioista ja nosta kissa pöydälle.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Erosin jo, en halua noin sekavia kiinteistöhommia rahoittaa. Tästä huolimatta, kyllä Metsämaa talonsa tarvii - uuden, tai peruskorjatun vanhan seurakuntatalon jonka Loimaan seurakunta tahallaan päästi rappiolle!
Siitä tahallisuudesta: Muistaakseni LL;ssä oli kerran kuvan kera juttu siitä kun vettä tuli jatkuvasti kellariin ja tästä huolimatta salaojitus jätettiin uusimatta !
Ja Rantatienkin kiinteistökauppa meinasi karahtaa kiville kun eivät olleet ostajille kertoneet tontin kaavatilannetta. Nyt ihmettelen sitäkin touhua että seurakunta on irtisanonut sopimuksen hautausmaata hoitaneen firman kanssa---2 viikkoa ennen ku pitäs olla kevättyöt täydessä käynnissä???Ja nyt siellä ihmetellään et pitäs äkkiä ostaa lapioita ja ruohonleikkureita!!? Ei hyvää päivää...
Eikös ostajallakin ole vastuulla, että osaa kysyä kaupungilta kaavoitusasiat yms? Ainakin minä selvitin ne tarkkaan itse, että ei tule sitten talon oston jälkeen ongelmia. Vain sinisilmäinen ostaja luottaa kaikessa myyjään.
Ainakin Metsämaan hautuumaa oli entistä paljon huonommin hoidettu tänätalvena.
Eipä ne hautausmaat talvisin miltään osin urakoitsijalle kuulukkaan vaan itse srk:lle
No hautausmaat tulee varmasti paremmin hoidettua..
Perustele toki???
Eikös siellä ole pomomiehenä tämä kaikkien painotalojen, järjestöjen talousvaikeuksien magneetti Jorma R.?
Olisiko siinä jotakin gluta?
Onhan se taustavaikuttajana 35 vuotta ollut kampeamassa kaikkea paskakuiluunsa!
Sen verran tiiän, että se hautausmaasopimus oli syytäkin irtisnoa, kun urakoitsijalla oli mm verot maksamatta ja muitakin työnantajan velvollisuuksia hoitamatta. Sitä on yritetty hakea konkurssiin jo muutakin kautta.
Ei kai mikään yritys pitäisi voimassa esim alihankintasopimuksia tuommoisen tahon kanssa?
Sitäpaitsi, ei niitä hautuumaita ole hoidettu näillä urakoitsijoilla kuin vasta ihan jokusen vuoden. Sitä ennen ne oli seurakuntien omaa työtä ja kesätyöntekijät olivat omilla palkkalistoilla. Minäkin olen ollut kolmena kesänä omassa kotiseurakunnassa hautausmaalla kesätöissä ja tykkäsin kovasti! KAuhea haloo nousi, kun ne ulkoistettiin. Nyt näyttää nousevan haloo siitä, kun srk ottaakin ne takaisin itselleen. Tee niin tai näin, aina joku valittaa. On tää omituista!
Mutta, kukahan kaivaa Kanta-Loimaalla haudat? Yksissä hautajaisissa sai pelätä, että kantajat putoavat itsekin hautaan, kun taiteilivat niiden lankkujen päällä. Oli sen verran vaarallisen näköistä, että hirvitti! Luulisi nyt, että edes sen verran osaa katsoa, että reunalankut pysyvät paikallaan ja ovat maassa kiinni, eikä 10 cm ilmassa!
Hautausmaat ovat kamalammassa kunnossa kuin koskaan,tähän aikaan vuodesta paikat ovat aiemmin olleet jo siivottuina. Käydessäni totesin ettei niillä srk:n "työntekijöillä" ole edes työhön tarvittavia koneita ja laitteita!! Kirkkoherranviraston pihassa on pyörinyt joku vanha nainen harava toisessa kädessä ja puhelin korvassa pari päivää saamatta aikaan yhtään mitään,puhelimeen huuto sieltä kuluu torille asti!!
Joo,mekin ollaan huomattu sama juttu!!
Lopeta Esko jo.... Aika läpinkyvää..
Mitäs sanoo mopopoika?
ei kuulemma enää kirkon jäsen