Kyseinen laite lopetti toimintansa tyystin. Ei syty ohjaimessa valot eikä mikään inahda. Sulakkeet ok. Akut ok. Hyppy langalla kun antaa sille releelle virtaa joka on niiden piirikortin piuhojen alle niin syttyy lamput ja vehje alkaa toimimaan. Piirikortti on noin silmin katsottuna ihan ehjä ei hapettumia eikä mitään muutakaan. Onko kokemuksia vastaavasta? Mitähän mahtaa korjaus maksaa?
Vehje toimi talvella aivan hyvin kun kokeilin ja pidin päällä. Kummallista.
Mikähän olisi lähin huolto asun Lohjalla.
Vehje toimi talvella aivan hyvin kun kokeilin ja pidin päällä. Kummallista.
Mikähän olisi lähin huolto asun Lohjalla.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Pistä Wallakselle huoltoon, selviää mitä on järkevää tehdä. Jos yli viisivuotias on putsaus jokatapauksessa tarpeen. Muutenhan ei edusta enää tätä päivää.
pistä hanski fix:ille turkuun. tekee hyvää työtä vanhempien mallien kanssa.
Lähteekö puhallin pyörimään VENT-kytkimestä? Jos lähtee, voi vika olla hyvinkin hapettuneessa polttopuolen kytkimessä. Voit myös irroittaa kortin liittimet ja suihkauttaa CRC:tä tai vastaavaa niihin. Vaikea on muuta näkemättä arvuutella. Toivottavasti tiesit mitä teit hyppylankakokeilussa, voi tulla isokin vahinko jos summassa tökkii.
Kiitos vastauksista.
Sepeteukselle, ei lähde mikään pyörimään käyttö paneelista. Yleismittarilla mittasin käyttö paneelin ja kytkimet toimii niinkuin pitääkin. Liittimet ovat hyväkuntoisia. Taitaa olla ohjauspiiri kärähtänyt jostain syystä kun tarkemmin tarkastelin. Tilasin tänään uuden ja vaihdan sen katselen sitten meneekö uuden kortin ostoksi. Ilmoittelen miten kävi.
Tevehdys, taas.
Osa tuli postissa ja vaihdoin sen mutta tulos oli edelleen että ei pelaa wallas.
Ei pyöri puhallin vent katkaisijasta eikä syty paneelin ledit. Virtaa ei tule vipuja vääntämällä piiriin liittimiin. Omituinen on vehje kun noin lopettaa toimintansa. Patti otsassa on suuri. Taitaa tuosta viasta selvitä vain rahalla. Hittolainen sentään.
Voisit nyt kiinnittää huomion korttiin. Ota se irti että voi katsella tarkemmin. Siellä on pari vastusta jotka ovat kooltaan muita suurempia. Ne ovat ns. suojavastuksia joiden tarkoitus on oikaritapauksessa kärähtää. Tehonkestoluokka on 1W. Tarkastapa niiden juotokset piirilevyllä. Löystynyttä juotosta ei aina näe päällepäin joten on tarpeen käydä ne juottimella läpi. Jos vastus on vaurioitunut, pitäisi löytää tilalle samanlainen 1 ohm./1W. Sen pitäisi olla vielä suojavastustyyppiä eli hiilikalvovastus joka ylikuormitustapauksessa palaa poikki jotta täyttäisi tehtävänsä. Jos se korvataan jollain lanka-tms.vastuksella syntyy siitä pahimmassa tapauksessa palon vaara. Katsele samantien muitakin juotoksia kuten liittimien, mukaan lukien virransyöttöliitin. En tietenkään voi tietää teknisiä valmiuksiasi joten jos homma on ihan outoa on tuttavapiirissä varmaan joku tällä puolella kokeneempi, ellei sitten peräti joku elektroniikan ammattilainen. Onnea vaan yritykseen!
Terve.
Oho, laitoin edelliseen viestiin väärän nimimerkin epähuomiossa. Kiitoksia edelleen sepe.teus sekä muut.
Toistaiseksi on syntynyt hillitön riemuvoitto. Vaihdettuani piiriin pari osaa eli ensin turhaan ne pari suurteho transistoria jotka ovat ruuvilla varmistettu siihen levlyyn. Jonka jälkeen siirryin kondensaattori osastolle niin ensimmäisellä nappas, vaihdoin sen 1000mf/16V konkan niin jo toimii. Se oli päästänyt mehut pihalle ja syövyttänyt altaan sen piirilevyssä olevan kuparin joten siihen piti rakentaa silta. Uuden osan juotin hieman pinnan yläpoulelle varmuuden vuoksi jotta ei uusi. Lakkasin levyn uudelleen jotta ei kosteus pääsisi käsiksi. Nyt on varaosia kun ostin kaikki aktiivikomponentit varuiksi. Puhallinta pyöritin pihalla parituntia ja kesti korjaukseni sen rasituksen mutta kun aloin sytyttää niin tunki savut sieltä polttimen ala-aukosta . Miksi? Positiivisena epäilen että tuo ei enään ole kovinkaan hankala vika. Johtuukohan siitä että seisoi päällään niin kauan? Heh,Heh.
Ystävälliseti vastauksia odotellen.
Unohditko laittaa sen litistetyn alumiinipalkin paikoilleen.? Se on ilmaputki paloilmapuhaltimelta polttimelle. Ei toimi ilman sitä.
Kiitos siitä tiedosta. nyt lähti toimimaan, niinkuin pitääkin, palo alkoi heti. Nyt koekäytän pihalla niinkauan kuin akussa riittää puhtia ja toivon että pelittää. Kiitos sepe.teus vielä kerran ja kaikki muutkin. Niin ja kyllä vaihdan perushuolto paketin vehkeeseen.
Kerron vielä että lämmitys tehoiltaan tuo lämmitin on 620 Flipperiin aivan lyömätön. Viileänä kesäyönä voi olla shortseilla t-paita päällä vaikka kuomu on auki kun suuntaa puhalluksen avotilan suuttimesta kajuuttaan päin. Myös sateisena päivänä veneen sisätilat pysyvät kuivina ja ikkunat auki eli ei huurru. Iloista alkavaa veneilykesää kaikile.
Tervehdys, taas.
2400 Wallasta käytellessäni tuntuu että se se ei aivan futaa niinkuin pitäisi.
Vent vivusta toimii normaalisti eli täysteho seä puoli teho. Mutta heat vivusta kun laitan lämmittämään, niin ensin kun väännän asentoon 1/1 niinkuin pitääkin se
syttyy ja lämpiää nopeasti ja hyvin. Sitten kun laitan sen puoliteholle niin puhallin vaan puhaltaa täysillä sekä lämpöä vaan pukkaa täysillä vaikka kävisi puoliteholla tunninkin. Käsitykseni mukaan puoliteho lämmityksessä puhaltimen pitäisi alkaa myös pyriä alhaisemmilla kierroksilla. Muuten kyllä pelittää hienosti.
Vastauksia odotellessa. Flipperisti.
Harmin paikka. Varmista nyt ensiksi ettei VENT-kytkin ole jäänyt täysille. Entä putoaako pumpun syketiheys puolikkaalle siirryttäessä? Sitten on mahdollista että puhaltimen rele (se on ihan pikkuinen rele kortilla) olisi juuttunut kärjet kiinni asentoon. Jos ei ole mekaanisesti jumissa, voi olla että se saa ei-toivotun ohjauksen. Sen paikallistaminen taas on täältä käsin, kuten varmaan ymmärrät, vaikeata. Edellyttäisi logiikan mittauksia.Muuten, huomaa että systeemi on sellainen että pääpuhallinmoottorille tulee plussa suoraan ja miinuspuolella hoidetaan tehon vähennys. Voisit soitella Tmi HanskiFix:iin ja kysyä löytyisikö tämän ikäiseen vehkeeseen jokin edullinen ratkaisu. Hanski on erittäin asiallinen ja avulias kaveri. Jos soitat, varaa elektroniikkakortti käsille että voit kommunikoida oikein. Korttia on näet ollut kahdenlaisia .
Ps. Tulipa vielä mieleen jotta onko Sinulla huonetermostaatti siihen kytkettynä. Jos on, katso ettei se ole käännetty liian suurille. Silloin näes ei lämppäri mene puoliteholle ennenkuin vaadittu lämpötila saavutetaan.
Ei ole mutta kun otit termostaatin puheeksi niin tuli mieleen että onkohan mulla se musta hyppy johto väärin laitettu siinä säätimessä onnistumisen huumassa. Nimittäin se on nastojen 8 ja 9 välissä ehkäpä sen pitäisi olla nastojen 7 ja 9 välissä. Ajattelinpa vaan kun oikein wallaksen käyttiksestä katsoin.
Siinäpä se. Jos se on välissä 8-9, yhdistää se täyden ja puolitehon kytkennän ja silloin on sama kummassa asennossa kytkin on, aina pöhisee täydellä. Siis laita väliin 7-9.
Herätelläämpä tätä ketjua. Wanhaa wallasta herättelen käyntiin joka on todella vähän käytetty, n. 1tankillinen. Vuosimalli 1984. Malli 2400. Tuuletin lähtee käyntiin mutta pumppu ei ala naksutteleen..käytinkin pumpun auki ja liottelin osat auki, pumppu alkoi naksutteleen suoralla virralla mutta kun laittaa piirikortilta johdon ja ylikuumenemis suojalta tulevan pumppu ei lähde naksutteleen. Ylikuumenemissuojan liittimet putsattu ja tarkastettu, vaan ei syki.. Missähän vika?