Kertokaa nyt mulle tyhmälle onko persut vasemmisto- vai oikeistolaisia? Soinin puheet on köyhien puolella mutta muistan parin vuoden takaisen lausahduksen Soinin suusta (en muista enää mikä asia) mutta siinä se oli täys porvari, silloin päätin etten ikinä äänestä persuja.
Ylen vaali-ilta -ohjelmassa persuilla ja kokoomuksella on sininen palkki joten on siis porvaripuolue? siinä meni moni äänestäjä halpaan sillä mitä ilmeisemmin moni köyhä/työtön/eläkeläinen/opiskelija äänesti niitä.
Sitten se nähdään mitä saavat aikaan hallituksessa, mennäänkö kokoomuksen linjaa.
Ylen vaali-ilta -ohjelmassa persuilla ja kokoomuksella on sininen palkki joten on siis porvaripuolue? siinä meni moni äänestäjä halpaan sillä mitä ilmeisemmin moni köyhä/työtön/eläkeläinen/opiskelija äänesti niitä.
Sitten se nähdään mitä saavat aikaan hallituksessa, mennäänkö kokoomuksen linjaa.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Perussuomalaiset ovat lähellä demareita. Porvareita he eivät ole.
puolue sijoittuu puoluekartalla aatteellisesti keskustan ja sdp;n väliin
aatteellisesti entinen Pientalonpoikien puolue...
http://www.fsd.uta.fi/pohtiva/ohjelma?tunniste=sppohjelma1959
Vahvistettu Kiuruveden puoluekokouksessa 29-30.11.1959
Suomen Pientalonpoikien puolueen puoluekokous on
* kootakseen pientalonpoikien, vapaitten työmiesten ja todellisten pienyrittäjien hajallaan olleen maan suurimman kansanvaltaisen voiman,
* estääkseen maan suurimman väestöryhmän keskuudessa Ideologisilla perusteilla sekä propagandalla ja rahalla vanhojen puolueitten kautta johdetun tuhoisan hajoitustyön ja kiihoituksen taisteluun toinen toisiansa vastaan ja
* toteuttaakseen väistämättömän kehityksen kasvattaman asioiden hoidon ja vastuun kansanvaltaisen haltuun oton maan suurimman.
* henkisesti ja taloudellisesti yhtenäisen - väestöryhmän omiin käsiin perustuslakiemme tarkoituksen mukaisesti päättänyt hyväksyä maan suurimmalle kansanvaltaiselle väestöryhmälle seuraavan Suomen Pientalonpoikien puolueen varsinaisen kansan todellisen puolueohjelman.
Valtakuntamme itsenäisyys ja todellinen kansanvalta
Puolueemme haluaa turvata valtakuntamme itsenäisyyden ja vapauden terveenä kansanvaltaisena maana. Tätä varten haluamme kehittää ja vahvistaa kansalaisten henkistä ja uskonnollista sekä taloudellista vapautta. Vaikka perustuslakimme turvaa juuri mainitut kansalaistemme perusoikeudet niin näemme
* että henkinen vapaus on maassamme käytännössä edelleen kahlehdittu rahan ja sanan mahdilla
* että epäterveellä poliittisella ja uskonnollisella suvaitsemattomuudella on edelleen mahtikeinoja ja
* että perustuslakiemme turvaama tasa-arvoisuus lain edessä on käytännössä varsin puutteellinen.
Meidän pitäisi olla lainalainen maa, mutta kuitenkin maassamme rehoittaa erilainen mielivalta ja vääryys.
Tätä varten haluamme toteuttaa rehellisyyteen perustuvan uuden rakentavan hengen ja voimaansaattaa terveen moraalin ja kristillis-siveellisen perustan sekä poistaa oman edun tavoittelun kansan kustannuksella ja holtittomuuden ja tuhlailevaisuuden sekä huolehtia, että kansamme poliittinen johto täyttää nämä vaatimukset.
* vaatia, että ketään ei saa tuomita ilman päätöksessä esiintuotuja selviä perusteita, sillä onhan maamme ainoa kansanvaltainen maa maailmassa, jossa näin Korkeinta Oikeutta myöten tapahtuu ja
* taistella sen puolesta, että jokaisen kansalaisen oikeuksien puolustus on todella käytännössä turvattu hänen varallisuudestaan riippumatta.
Puolueemme perusta
Puolueemme järkkymätön laki on, että puolueen kaikissa elimissä puolue- edustajistosta alkaen on poikkeuksetta oltava varma enemmistö siihen väestöryhmään itseensä kuuluvia ja sen keskuudessa työskenteleviä, joita puolue edustaa. Näin estetään ne ikävät ilmiöt ja unohdukset, mitkä muissa puolueissa ovat havaittavissa.
Omissa taloudellisissa asioissa riippumattomuuttaan ja itsenäisyyttään sekä käytännöllisessä työssä toteutettava taloudellisuutta, että puolue muiden puolueiden tavoin ei rahantarpeessaan joudu tinkimään kansan edun valvomisessa.
Puolueemme on tinkimättä kansanvaltaisen järjestökoneiston kannalla ja määrätietoisesti pyrkii poistamaan puolueiden johdon harvainvaltaa, joka on ollut omiaan tekemään vanhoista puolueista voimattomia toteuttamaan sitä kansanvaltaisuutta, jota ne ovat ohjelmissaan luvanneet.
Puolue kannattaa myös kaikkea laillista ja kansanvaltaista järjestäytymistä.
Suhteet muihin puolueisiin
Suomen Pientalonpoikien puolue on pysyvä ja täysin itsenäinen puolue. Se ei ole eikä siitä saa tulla minkään puolueen hansikas. Valtiollisiin ja kunnallisiin vaaleihin puolue lähtee itsenäiseltä pohjalta.
Tuo on yleistä että ajatellaan persujen olevan porvareita. Se on myös virheellinen käsitys. Puolueen ohjelman perusteella perussuomalaiset on ennen kaikkea hieman vasempaan päin kallellaan oleva keskustalainen puolue.
Juu, persut ovat aatesunnaltaan keskustan ja demarien välissä.
Ja en valita mutta kokoomus tuli suurimmaksi puolueeksi oman asemansa väärin ymmärtäneiden helsinkiläisten äänillä. Kaulusköyhälistöä, olla ei pitäisi olla mitään tekemistä kokoomuksen kanssa. Ettekö näe kokoomuksen taakse?
Persut ovat oikeudenmukaisuudessaan hyvinkin vasemmalla kun verrataan edellisten hallitusten "ryöstetään pienituloisilta ja annetaan varakkaille" -linjaa.
Oikeistolaisiksi heidät mielletään maahanmuutto- ja maanpuolustuspolitiikkansa osalta.
On tyypillistä, että tällainen voimakkaasti nouseva puolue on saanut kannattajia eri piireistä. Nyt Solinin tärkeä tehtävä onkin nostaa vaikuttaville paikoille henkilöille, että äänestäjille annetut lupakset voidaan lunastaa.
Kansallissosialismi lieneen aika lähellä persujen aatetta
Minä olen kai liberaali kansalainen ja äänestin perussuomalaisia koska tunnen kuuluvanienemmän siihen enemmän kuin muihin puolueihin.
Ei todela ole kansallissosialismia!
Miksi valehtelua voisi jo lopettaa.
Valheella ei ole hyviä jälkiä, sen näki nyt porvarihallituskin.
Perussuomalaisiin sopii varmasti monenlainen. Minä tunnen itseni maailmankansalaiseksi, koska olen elänyt suuren osan elämästäni viidessä eri Euroopan maassa, mutta Suomi on rakas synnyinmaa.
Persut ovat kansallis-sosialistinen puolue jotka käyttivät tyhmimpää kansan osaa hyväkseen natsien tapaan.
no mitä ne vasemmisto ja oikeisto tarkoittavat? Eletään 2010-lukua, eikä enään mitään kylmää sotaa, joten näillä vasemmisto-oikeisto käsdittelillä eit ee yhtään mitään.
Vasemmisto tarkoittaa työväen puolueita joita Suomessa ovat SDP ja Vasemmistoliitto.
Oikeisto tarkoittaa ns. porvaripuolueita joiden tehtävänä on riistää työväkeä ja kahmia mahdollisimman paljon pääomia itselleen. Nykyisin myös kerätä verovaroista kapitalisti kavereilleen ulkomaille (portugalin "rahoituskriisi").
Ääri-oikeistoon kuuluu PerusSuomalaiset jotka ovat keksineet uuden kusetustavan jolla riistetään oikeasti työtätekeviä. Persujen mielestä kaiken syynä on ns. "mamu" aivan kuten Saksassa 30-luvulla juutalaiset vaatepuotien pitäjät. Persut todennäköisesti liittoutuvat perinteisen oikeiston kanssa työväestöä vastaan kuten Saksassa 30-luvulla.
Homot ja muunväriset lähtevät h....tiin Persujen voimin.
Abortit kieletään.
Siitä voi päätellä puolueen paikan.
Miten ne nyt mitään porvareita olisi? Pientalonpoikia, torppareita, maaseudun ja kaupunkien vähäosaisia, työttömiä, syrjäytyneitä, juopottelevia sosiaalitapauksia he ovat. Kansainvälinen englanninkielinen ilmaisu on Red neck.
http://en.wikipedia.org/wiki/Redneck
Se on entinen suomen maalaisten puolue ja kai nykyäänkin. Ulkomailla kerrotaan, että syrjäytyneet äänestivät persuja.
Se, että haluaa sijoittaa vähät rahat mielummin upseerien metsähomosteluun kuin omaishoitoon on oikeistolaista politiikkaa.